Yaz aylarında hemen hemen herkesin yaşadoğı klasik sorunlardan olan pişik, ter kokusu, cilt kuruması gibi durumların çözümü bakımdan geçiyor.

Sıcak havalardan dolayı yazın vücudumuzun susuz kalması, nemini kaybetmesi, aşırı terlemesi hepimizin yaşadığı sıradan olaylardır. Her ne kadar yaz mevsimi tatil ve eğlenme mevsimi olsa da beraberinden birçok sorunu da getiriyor. Yaz aylarında cildimiz, saçımız daha fazla kuruma gösteriyor. Bunun sebebi hem sıcak hava hem de serinlemeye çalışırken çok fazla yıkamak. Yaz aylarında yaşanan can sıkıcı sorunların çözümleri ise doğru bakım yapıldığında oldukça kolaydır.

Yaz Aylarının Sorunları ve Çözümleri

Cilt Kuruması

Cilt nemini kaybederse haliyle kurur. Sıcak havalarda cildimiz nemini kaybeder ve kurur. Kuruma nedeniyle ciltte dökülme, pullanma, tahriş, kızarıklık, kaşınma,kırışıklık gibi sorunlar ortaya çıkar. Cildin erken yaşlanmasına neden olan cilt kurumasını çözmek için cilnizi her gün nemlendirmeniz gerekiyor. Cilt tipinize uygun bir nemlendirici seçip düzenli olarak uygulayın. Sabun ve maske tarzında temizleyiciler cildinizi daha fazla kurutacaktır. Bu nedenle temizleyici seçerkn jel veya peeling şeklinde olanlardan yana tercihinizi kullanın. Ayrıca dışarı çıkmadan önce mutlaka güneş kremi sürmeyi de ihmal etmeyin.

Cilt Kuruması

Pişik

Pişik her ne kadar çocuklara özel bir terim gibi olsa da yaz aylarında çoğumuzun yaşadığı sorunlardan biridir. Özellikle bacakları birbirine değen yani kilolu kişilerde görülmektedir. Pişik genellikle uyluk bölgesinde oluşmaktadır. Bacakların birbirine sürtünmesi, giyilen sert kıyafetler nedeniyle pişik ortaya çıkabilmektedir. Terleyip çok fazla yürümekte pişik nedenleri arasındadır. Pişik sorununu engellemek için düzenli olarak duş almak ya da vücudu yıkamak gerekir. Ayrıca pişik oluştuktan sonra bunu tedavi etmek için içerisinde vitamin bulunan kremleri tercih edebilirsiniz. Tavsiye olarak eğer bacaklarınız birbirine sürtünüyor ise kıyafetinizin altına şort giyip sürtünmeyi englleyebilirsiniz.

Pişik

Güneş Yanıkları

Deniz, tatik, kum, güneş derken vücudumuzda oluşacak güneş yanıkları da kaçınılmazdır. Güneş yanıkları acı veren, lekelenmeler yapan ve derinin kızarmasına neden olan yanıklardır. Güneş yanıklarını önlemek için mutlaka güneş koruyucu kullanmak gerekir. Ayrıca güneşte çok fazla kalmamaya özen göstermelisiniz. Güneşte çok fazla kalmak güneş yanıklarından daha ciddi bir sorun olan cildin daha erken yaşlanmasına neden olmaktadır. Çok güneşte kalmış kişilerde kırışıklık daha fazla görülmektedir. Cildinizin erken yaşlanmasını engellemek ve güneş yanıklarından korunmak için güneşte çok fazla kalmayıp koruyucu ürünler kullanmaya dikkat etmeniz gerekiyor.

Güneş Yanıkları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.