Yaşlılık çoğumuzun gelmesini istemediği zamanlardır. Fiziki olarak yaşlanmamak için yediklerimize ve hayat tarzımıza dikkat etmemiz gerekiyor.

Özellikle kadınların korkulu rüyası olan yaşlılık birçok nedene bağlı olarak hızlanabiliyor. Bu nedenler arasında yemek kültürü, beslenme şekli, hayat tarzı, bakım gibi önemli faktörler bulunuyor. En çok da yemek kültürü ve beslenme şekli yaşlanmayı hızlandıran nedenlerin başında geliyor. Bazı yiyecekler sağlık açısında zararlı olduğu için yaşlanmayı oldukça hızlandırıyor. Hem sağlık bozuluyor hem de fiziki olarak yaşlanmanız hızlanıyor. Yaşlanmanın bir nevi önüne geçmek daha yavaş ilerlemesini sağlamak için kendimize her anlamda bakmak gerekiyor.

Yaşlanmayı Hızlandıran Yiyecekler

Şeker

Hücrelerin yaşlanmasının ana nedeni şekerdir. Çok fazla şeker tüketmek vücudun bozulmasını daha doğrusu yaşlanmasını sağlamaktadır. Vücuttaki yağlanma oranı şeker tüketimi nedeniyle artar. Şekerden uzak durmak gerekir. Çünkü şeker sağlık sorunlarını beraberinde getiren tehlikeli bir yiyecektir. Şeker günümüzde hemen hemen yediğimiz her yiyecekte yer alıyor. Yediklerimizin şeker oranına dikkat etmeli ve mümkün olduğunca az şeker tüketmeliyiz.

Şeker

Unlu Yiyecekler

Hamur işi uzak durulması gereken yiyecekler arasında yer almaktadır. İçerisinde yüksek miktarda karbonhidrat bulunan hamur işleri deri altı yağlanması gibi ciddi sağlık sorunları oluşturacak değişimlere neden olmaktadır. Türk yemek kültüründe her ne kadar sevilse de hamur işleri yani unlu yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Tüketimini minimuma indirip hızlı yaşlanma sorununu engelleyebilirsiniz.

Unlu Yiyecekler

Asitli İçecekler

Asitli içecekler içerisinde aşırı miktarda şeker bulunur. Asitli içecekler kanın dengesini bozar, mide sorunlarına neden olur. Çok fazla tüketmek ise iç organlarda hasar gelmesine neden olabilir. Ayrıca çok fazla asitli içecek tüketen kişilerde kalsiyum emilimi gerçekleştiği için kemik erimesi gibi ciddi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Daha dinç, sağlıklı ve genç bir vücut için asitli içecekleri tüketmemek gerekir.

Asitli İçecekler

Kızartmalar, Yağlı Yiyecekler

Günümüzde fast food yemek kültürü oldukça yaygındır. Özellikle gençlerde kullanım oranı her geçen gün artan bu aşırı yağlı yiyecekler yüksek kalorili olduğu için sağlığa zararlıdır. İçerisinde bulunan trans haldeki yağ asitleri cildin çabuk bozulmasına, iç organlarda hasarlar oluşmasına neden olur. Ayrıca pişirildiği zaman yüksek sıcaklıkta kızmış yağ ile piştiği için sağlık açısından ciddi tehlikeler oluşturduğu gibi vücudun erken bozulmasına yaşlılığın hızlanmasına neden olmaktadır.

Kızartmalar, Yağlı Yiyecekler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.