Kadınların korkulu rüyası psikolojik bir hastalık olan vajinismus nedir, tedavisi nasıl olur sorularının cevaplarını sizler için derledik. 

Vajinismus Nedir?

Bir kadın hastalığı olan vajinismus günümüzde çoğu kadında görülmektedir. Hastalığın yüzde doksanı psikolojik nedenlerden olurken yüzde onu ise yapıdan dolayı oluşmaktadır. Cinsel konuları duyduğunda, ilişki sırasında kadınlar istemsizce korkup kasılmalar yaşar. Bunun sebebi vajinismus hastalığıdır. Geçmişte yaşanan tramvalar, büyütülme şekli, din korkusu, toplum baskısı gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkan bu hastalık Türkiye’de yaşayan kadınların ciddi bir kısmında görülmektedir.

Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

Türkiye’de din dolayısı ve toplum baskısı nedeniyle kadın her zaman eziklenen, korkutulan, namus kavramı sadece onun için geçerli olan bir konumdadır. Kız çocukları aile tarafından büyütülürken cinsel konularda hep korkutulur, ayıp, namusunu koru, elalem ne der gibi sözler söylenir. Bu sözler kız çocuklarının çoğunun aklında kalır ve psikolojik bir hastalık olan vajinismusa dönüşür. Yapılan araştırmalar ülkemizde özellikle doğu ve güney doğu Anadolu bölgelerinde yaşayan kadınlarda bu hastalığın daha çok görüldüğünü ortaya çıkarmıştır. Ülke olarak çoğu kişi kadınları sadece namustan ibaret gördüğü için bu tür sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Vajinismusun bir diğer nedeni de geçmişte yaşanan tramva olaylarıdır. Geçmişte cinsel istismara uğrayan kadınlar cinsel ilişkiye sıcak bakmaz, korkar ve kasılmalar yaşar. Buna sebep ise geçmişte yaşadığı acıları, korkuları tekrar yaşamak istememesidir. Ayrıca eşlerine karşı öfkeli, sinirli ve kırgın olan kadınlarda da vajinismus hastalığı sonradan görülebilmektedir.

Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinismus hastalığı yaşayan kadınların çoğu bunu gizlemektedir. Toplum tarafından eksik görünmemek ve cinsel bir konu olduğu için doktora gitmekten utanmaktadır. Vajinismusun tedavisi için psikolojik destek almak gerekir. Kadınlar tedaviye mutlaka eşleri ile birlikte gitmelidir. Hastalığın tedavisinde eşlerin desteği oldukça önemlidir. Tedavide ayrıca kegel egzersizleri yer almaktadır. Kegel egzersizleri istemsiz gerçekleşen kasılmaları engellemek için yapılmaktadır. Bu egzersizler pelvik kasları güçlendirmektedir.

Ailelerin çocuklarını büyütürken onları cinsel konularda korkutmaması ve bu konuları onlarla açık açık konuşması gerekir. Aksi halde kızlarınız büyüdüğünde bu tür psikolojik rahatsızlıklarla uğraşabilir, bazı çocuklar uğradıkları cinsel istismarları utanıp çekindiği için sizden saklayabilir. Çocuklarınızın ruhsal, fiziksel gelişimi için onları eğitirken iki defa düşünün.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.