Yıllar boyunca sağlıklı yaşamak için uzun bir yaşamın sırlarını bilip tüm hayatınız boyunca elinizden geldiğince uygulamanız gerekmektedir. 

Dünyada en fazla uzun yaşayan insanlar genellikle Japon milletidir. Japonlar sağlıklarına, yediklerine, yaşam koşullarına oldukça dikkat etmektedir. Genellikle 100 yaş yaşama ortalaması olan Japon milleti daha sade ve basit bir hayat biçimini seçmektedirler. Teknoloji devi olan Japonlarda intihar oranı da bir o kadar yüksektir. Genç yaşta intihar eden bireylerinin sayısı her geçen gün artmaktadır. Ama buna rağmen çoğu Japon hala yaşamayı kutsal görmektedir ve uzun yıllar boyunca yaşamak için dikkat etmektedir. Japonların bu kadar uzun ve sağlıklı yaşamasını sağlayan sırları aşağıdan detaylı olarak bulabilirsiniz.

Uzun Bir Yaşamın Sırları

Sebze Tüketmek

Uzun ve sağlıklı bir yaşamın en büyük sebebi düzenli beslenmedir. Düzenli ve sağlıklı beslenmede olmazsa olmaz besinler ise sebzelerdir. Yemek kültürlerinde çok az yağ, çok fazla sebze, haşlama, közleme ve yağsız pişirme yöntemlerini kullanmaktadırlar. Sebzelerin içerisinde bol miktarda vitamin ve mineraller bulunmaktadır.

Sebze Tüketmek

Bitki Çayları

Japon kültüründe bitki çaylarının önemli bir yeri vardır. Gün içerisinde sıkça bitki çayları tüketirler. Özellikle baharatlı ve yöresel bir çay olan “matcha” çayını sıkça tüketmektedirler. Bitki çayları içerisinde bol miktarda antioksidan bulunur. Ayrıca bu çaylar bağışıklık sistemini güçlendirip hastalıklara karşı vücudu korumaktadırlar. Çayları genellikle baharatlı olan Japonlar kahveyi çok fazla tercih etmemektedirler.

Bitki Çayları

Spor ve Hareket

Japonya nüfus açısından dünyanın en büyük ülkelerinden biri. Durum böyle olunca sürekli üretmek, çalışmak gerekiyor. Bu nedenle çoğu Japon gün içerisinde çok fazla çalışıp hareket ediyor. Ayrıca sabahları hemen hemen hepsi mutlaka spor yapmayı da ihmal etmiyor. Sürekli hareket halinde olan vücutları bu sayede daha dirençli oluyor.

Spor ve Hareket

Besinler Daha Taze, Porsiyonlar Daha Küçük

Japonların yemek kültüründe yedikleri yemekler genellikle taze besinlerden oluşuyor. Çok fazla paket ve hazır ürün tüketmiyorlar. Genellikle sebze ve meyve ağırlıklı besleniyor. Bu beslenmeyi de taze olanlardan yana tercih ediyorlar. Japonların yedikleri yemeklerin porsiyonları ise daha küçük. Karınlarını doyuracak kadar küçük porsiyonları tercih ediyorlar.

Besinler Daha Taze, Porsiyonlar Daha Küçük

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.