Zorlu bir çocuk sahibi olma süreci olan tüp bebek tedavisi öncesi yapılması gerekenleri aşağıdan bulabilirsiniz.

Tüp bebek tedavisi doğal yollar ile çocuk sahibi olamayan kişilerin başvurduğu alternatif bir çocuk sahibi olma yöntemidir. Tüp bebek tedavisinde sperm ve yumurta laboratuvar ortamında birleştirilir. Embriyo haline gelince yani döllenme olunca ise anne rahmine transfer edilir. Tüp bebek süreci özellikle anne adayı açısından kullanılan ilaçlar nedeniyle zorlu bir süreçtir. Bu süreçte ilk olarak hazırlık aşaması vardır. Vücut tüp bebek tedavisini hazırlanmalıdır. Çünkü tüp bebek tedavisinde hormon ilaçları kullanılmaktadır. Tüp bebek tedavisinde her aşama başarıyı etkilemektedir. Bu nedenler dikkatli olmalı ve her aşamayı düzgün bir şekilde geçirmelisiniz.

Tüp Bebek Tedavisi Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Sağlıklı Beslenme

Özellikle erkeklerde sperm kalitesini arttırmak amacıyla sağlıklı ve dengeli beslenmek gerekir. İçerisinde D vitamini olan yiyecekleri tüketmelisiniz. D vitamininin son zamanlarda yapılan araştırmalarda üreme sağlığını arttırdığı yönde açıklamalar mevcutturu. İçerisinde omega yağları, protein, vitamin bulunan yiyecekleri tüketmelisiniz. Kadınların ise özellikle içerisinde folik asit bulunan yiyecekleri tüketmesi önerilmektedir. Folik asit sağlıklı bir gebelik geçirebilmeniz için vücudu hazırlamaktadır. Gebelik süresi boyunca da folik asit takviyesi yapılabilir.

Sağlıklı Beslenme

Kilo Kontrolü

Kilo kontrolünü özellikle kadınlar yapmalıdır. Başarılı ve sorunsuz bir gebelik için eğer varsa aşırı kilolardan kurtulmak gerekir. Aşırı kilolu insanlarda sağlık sorunları riskleri ortaya çıkmaktadır. Bu nedenler tüp bebek tedavisinin yapılması önerilmemektedir. Çünkü tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar da kilo yapabilme özelliğine sahiptir. Başarılı bir tüp bebek süreci için kilo kontrolünü sağlamak gerekir.

Kilo Kontrolü

Psikolojik Hazırlık

Tüp bebek süreci zorlu bir süreçtir ve sonunda başarısız olma ihtimali de vardır. Başarı durumu çiftlerin üreme hücrelerinin sağlığını da bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu nedenler tedaviyi yaptıracak olan çiftlerin psikolojik olarak kendilerini bu sürece hazırlamaları gerekir. Kadınlara yapılan ilaç tedavisi hormonları etkilediğinden psikolojik olarak saplam olmak gerekir. Erkeklerin bu dönemde eşlerine normalden daha fazla destek olmaları gerekir. Ayrıca sonunda başarısızlık yaşandığında zaman, para kaybından çok umut kaybı yaşanmaktadır. Tüm bu süreçten başarı ya da başarısızlık durumunda psikolojik olarak zarar almamak için önceden mutlaka kendinizi hazırlamanız gerekir.

Psikolojik Hazırlık

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.