Sağlıklı bir Kalp İçin Mutlaka Yapmanız Gerekenler 3
Sağlıklı bir Kalp İçin Mutlaka Yapmanız Gerekenler

Uzun bir yaşam için önemli bir organ olan kalbin sağlıklı bir şekilde işlevini yerine getirmesi için bazı konularda dikkatli olmak gerekir. Sağlıklı bir kalp için yapmanız gereken önerileri sizler için derledik.

Sağlıklı bir kalp uzun bir yaşamın da habercisidir. Kalp atışınız durduğu anda gözlerinizi dünyaya yumma zamanı da gelmiş demektir. Aslında vücudumuzda yer alan hem iç hem de dış organların her biri ayrı bir öneme sahiptir. Bu yüzden hepsine gözümüz gibi bakmamız gerekir. Çünkü herhangi birinin sorun görmesi ve düzgün çalışmaması hayat kalitemizden çalmaktadır. Sağlıklı bir kalp için 5-6 basit önerimizi uygulamanızda fayda var. Sağlıklı bir kalp için yapmanız gereken öneriler;

Sigara, Alkol ve Uyuşturucudan Uzak Durun

İnsan vücudunun en büyük düşmanı olan bu üç zararlı madde özellikle kalp için büyük tehlike oluşturmaktadır. Sigara özellikle akciğerlere etki eder. Nefes almayı zorlaştırır. Nefes alamayan vücutta kalp işlevini sağlıklı bir şekilde yerine getiremez. Sigara, alkol ve uyuşturucu içerisinde bulunan zararlı maddeler kalp sağlığını riske atmaktadır. Bu yüzden sağlıklı bir kalp için bu üç kötülükten uzak durun.

Sigara, Alkol ve Uyuşturucudan Uzak Durun

Egzersiz Yapın

Egzersiz yapmak hem kalp sağlığı hem de tüm vücut için önemlidir. Kalp sağlığınızı korumak için günde en az yarım saat egzersizler yapın. Esnek olduğunuzu düşünmüyorsanız egzersiz yerine temiz havada hafif tempolu yürüyüşler yapabilirsiniz.

Egzersiz Yapın

Sağlıklı ve Dengeli Beslenin

Özellikle yağlı yiyecekler kalbe giden damarların tıkanmasına neden olur. Bu yüzden aşırıya kaçmadan yağlı ve şekerli yiyecekler tüketmelisiniz. Belirli bir yaştan sonra yağlı ve şekerli yiyeceklerden uzak durmakta fayda vardır. Daha çok yeşil sebze ağırlıklı beslenin. Herkesin dilinde olan bol bol meyve tüketin lafı aslında doğru değildir. Çünkü meyve içerisinde direk olarak işlenmemiş şeker olan früktoz bulunur. Bu yüzden çok fazla meyve tüketmenizde zararlıdır.

Sağlıklı ve Dengeli Beslenin

Sağlığınızı Riske Sokan Fazla Kilolarınızdan Kurtulun

Herkesin kilo boy endeksi farklıdır. Bu yüzden sağlığınız için olması gereken kiloda olmanız gerekir. Fazla kiloları görünüm için değil de sağlığınız için verin. Vücudunuzda yağ oranının fazla olması tüm iç organların çalışmasını kötü yönde etkiler.

Sağlığınızı Riske Sokan Fazla Kilolarınızdan Kurtulun

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.