Ana Sayfa Sağlık Sağlığınız İçin Mutfağınızdan Hemen Çıkarıp Atmanız Gerekenler

Sağlığınız İçin Mutfağınızdan Hemen Çıkarıp Atmanız Gerekenler

0
Sağlığınız İçin Mutfağınızdan Hemen Çıkarıp Atmanız Gerekenler

İnsan yaşamanın devamını sağlayan beslenme önemli bir konudur. Mutfağımızda pişirdiğimiz yemeklerden kullandığımız mutfak araç gereçlerine kadar çoğu durum sağlığımızı etkilemektedir.

Her evin mutfağı ayrı özelliklerde kullanılır. Herkes kendi sevdiği yemekleri kendi usulleri ile pişirir. Herkesin zevkli farklıdır ve mutfakta kullandığı tüm araç gereçlerde farklıdır. Yaşamımız için gerekli olan yemekleri yaptığımız mutfağın sağlıklı olması gerekir. Sağlıklı bir yaşam için ise bazı detaylara önem vermeliyiz ve yediklerimizden biraz feragat etmeliyiz. Yaşadığımız bu modern dünyada sandığımız kadar kullandıklarımız mükemmel ve zararsız değil. Sağlığınız için mutfağınızdan hemen çıkarıp atmanız gerekenler;

Plastik Saklama Kapları

Plastik saklama kapları bize çok zararsız görünebilir. Renk renk sırf görünümünü beğendiğiniz için alıp kullandığınız plastik kapları tehlike saçmaktadır. Plastik kaplarda bulunan BPA ve kimyasallar yiyeceklere geçmektedir. Yani buzdolabında saklamak için yemeğinizi koyduğunuz plastik kaplar sağlığınızı tehlikeye atmaktadır. Bu yüzden uzmanlar mutfağınızda cam saklama kapları kullanmanızı önermektedir.

Plastik Saklama Kapları

Plastik Pişirme Araçları

Çoğu kişinin mutfakta kullandığı plastik maddeden yapılmış spatula, tava kapakları, şekilli pişirme kapları ve çatal kaşıklar yerine ahşap ürünler kullanmanız gerekmektedir. Plastik içerisinde bulunan kimyasallar sıcak ile temas ettiğinde yiyeceklere sızması daha kolaydır. Ayrıca kullandığınız tahta yani ahşap ürünleri sürekli değişmeniz gerekir. Çünkü tahta yapısı gereği sıcak ile temas ettiğinde renginde değişiklik, kırılma gibi hasarlar yaşar. Bu durumda mikropları daha çok tutmasına neden olur. Bu yüzden belli periyotlar ile mutfakta kullandığınız tahta araç gereçleri yenilemeniz gerekmektedir.

Plastik Pişirme Araçları

Yapışmaz Teflon Tavalar ve Tencereler

Çoğu kişi bilmese de hala kullanmakta ısrar etse de yapışmaz teflon tava ve tencereler içerisinde kanserojen madde olduğu ispatlandı. Bu yüzden tüm yapışmaz tava ve tencerelerin mutfakta kullanılmaması gerekmektedir. Pişirdiğiniz yemeklere ısı ile direk geçen bu kanserojen maddeler sağlığınızı tehlikeye atmaktadır. Uzmanlar yemeklerinizi cam ya da çelik gibi sağlığa zararı olmayan ürünlerden yapılmış tencere ve tavalarda pişirmeniz gerektiğini vurguluyor.

Yapışmaz Teflon Tavalar ve Tencereler

Eskimiş Metal Çatal, Bıçak, Kaşıklar

Mutfakta sıkça kullanılan metal ürünlerden çatal, bıçak, kaşıklarınızı bir süre sonra yenilemeniz gerekiyor. bu yenileme süresi metalin rengini ve dokusunu kaybettiği zamandır.  Özellikle asitli yiyecekler ile kullanılan metaller bu yiyeceklere zarar vermektedir. Asitli yiyeceklerde bulunan asit ile tepkimeye girip kanserojene yol açmaktadır.

Eskimiş Metal Çatal, Bıçak, Kaşıklar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.