Peskateryan Nedir ve Peskateryanlar Ne Yerler?

Peskateryan Nedir ve Peskateryanlar Ne Yerler?

Peskateryan veya pesketaryen, bazen balık hariç tüm et ve hayvan etlerini yemeyi bırakanlara atıfta bulunan bir kelimedir. Yani bir peskateryan, balık, karides, istiridye, yengeç ve ıstakoz gibi balık veya diğer deniz ürünlerini kullanarak vejetaryen bir diyet yapar. Peskateryan, pesketaryen diye de söylenebilir, bir e harfi farklılığı vardır ve telaffuza göre söyleniş değişikliği gösterir.

Peki peskateryan nedir; diğer bir deyişle, fasulye, sebze, meyve ve benzeri vejetaryen yemeklerin yanı sıra balık yiyen; ancak hindi, tavuk, dana eti, kuzu eti ya da başka herhangi bir tür et yemeği yemeyen bir peskateryanın yaptığı diyet, süt, tahıl, tavuk eti, kuzu eti, dana eti, hindi veya diğer et türlerini içermeyen bir diyettir.

Neden Peskateryan olunur?

Sözcük yaygın olarak kullanılmasa da peskateryan teknik olarak vejetaryen değildir, giderek daha fazla insan, genellikle sağlık nedenleriyle veya tamamen vejetaryen bir diyet için basamak olarak bu tür diyet, kabul etmeye başlamaktadır.

Yemek yerken yemek yeme biçimini benimsemenin nedenleri nelerdir? Destekçiler ve uygulayıcılar, tam vejetaryen ve hatta yalnızca veganlar gibi aynı motivasyonlardan bahsediyorlar: Sağlık için ve uzun bir ömür için kilo verin, böylece doğanın kendi kendini temizlemesine yardımcı olun ve hayvanlara zulümü engelleyin. Ayrıca bazı insanlar dini sebeplerle peskateryan diyetlerini de uygularlar.

Peskateryanlar, keten tohumu yağı ve kenevir gıdaları gibi vejetaryen alternatifleri olmasına rağmen, optimum sağlık için Omega-3 yağ asitleri bakımından yüksek olan balık veya balık yağlarının orta düzeyde tüketilmesine ihtiyaç duyulduğuna inanmaktadırlar.

Peskateryanlar balıkların gerekli bir protein kaynağı olduğuna inanabilir ancak yumurta, az yağlı süt, fasulye, mercimek, fındık ve benzeri vejetaryen yemekleri ile yalnızca vejetaryenler için bol miktarda etten arınmış ve balık içermeyen kaynaklar da vardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.