Oksitosin: Aşk hormonu mu?

Oksitosin: Aşk hormonu mudur?

2012’de araştırmacılar, romantik bağlanmanın ilk aşamalarındaki insanların, herhangi birisine bağlı olmayan yani partneri olmayan kişilerle karşılaştırıldığında daha yüksek oksitosin düzeylerine sahip olduklarını bildirdiler. Bu seviye en az 6 ay sürdü.

Cinsel aktivitenin oksitosin salınımını teşvik ettiği bulunmuştur ve ereksiyon ve orgazmda rol oynamaktadır. Bunun nedeni tam olarak anlaşılamamıştır, ancak kadınlarda artmış uterin hareketliliğin spermlerin hedeflerine ulaşmasına yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Bazıları, oksitosin konsantrasyonu ile orgazm yoğunluğu arasında bir korelasyon önermişlerdir.

Oksitosin duyguyu nasıl etkiler?

Oksitosin sosyal etkileşimde ve insanlar arasındaki ilişkilerde rol oynamaktadır.

Oksitosin kan dolaşımına girdiğinde rahim ve laktasyon etkilenir ancak beynin belirli bölümlerine salındığında duygusal, bilişsel ve sosyal davranışları etkileyebilir.

Oksitosin araştırmalarının bir derlemesinde, hormonun “sosyal davranışlar” üzerine etkisi ve duygusal tepkiler, gevşeme, güven ve psikolojik istikrara katkıda bulunduğunu belirtir.

Beyin oksitosin de anksiyete dahil olmak üzere stres yanıtlarını azalttığı görülüyor. Bu etkiler çok sayıda türe ait olmuştur.

Hormon “vücudun son derece duygusal durumlara adapte olmasını sağlayan karmaşık bir nörokimyasal sistemin önemli bir bileşeni” olarak tanımlanmıştır.

Oksitosin, doğum ve emzirme ile ilgilenen bir hormon ve bir nörotransmitterdir. Aynı zamanda empati, güven, cinsel aktivite ve ilişki kurma ile de ilişkilidir.

Bazen “aşk hormonu” olarak anılır, çünkü oksitosin seviyeleri sarılma ve orgazm sırasında artar. Aynı zamanda, depresyon, kaygı ve bağırsak sorunları da dahil olmak üzere çeşitli durumların tedavisi olarak fayda sağlayabilir.

Oksitosin, beyindeki hipotalamusta üretilir. Dişiler genellikle erkeklerden daha fazla oksitosin üretirler.

Evet, Oksitosin, hipotalamusta üretilir demiştik ve üreme işlevlerine yardımcı olmak için seks, doğum ve emzirme döneminde serbest bırakılır.

Sosyal davranış ve duyguları etkilemek dahil, fiziksel ve psikolojik etkileri de vardır.

Oksitosin, obstetrik ve jinekolojik nedenlerle ilaç olarak verilir ve doğumda yardımcı olabilir.

Araştırmalar, otistik spektrum bozukluğu (ASD), kaygı ve irritabl bağırsak sendromu (IBS) olan insanlara fayda sağlayabileceğini de gösteriyor.

Oksitosin nedir ve ne yapar?

Oksitosin doğum sırasında ve emzirirken önemlidir.

Oksitosin, hipotalamusta üretilen bir nörotransmiter ve bir hormondur. Buradan beynin tabanındaki pituitör bezine nakledilir ve salgılanır.

Cinsel aktiviteden doğum ve emzirme gibi kadın üreme işlevlerinde rol oynar. Meme uçlarının harekete geçirilmesi serbest bırakılmasını tetikler.

Doğum sırasında oksitosin uterusun hareketliliğini arttırarak uterus kaslarında veya rahimde kasılmalara neden olur. Serviks ve vajina doğum için genişlediğinde, oksitosin salınır. Daha fazla kasılma meydana geldiğinde bu genişleme artar.

Oksitosinin sosyal işlevleri de vardır. Bağlanma davranışını, grup anılarının yaratılmasını, sosyal tanımayı ve diğer sosyal fonksiyonları etkiler.

 

Bir ilaç olarak oksitosin

Oksitosin, Pitocin markası altında reçeteli bir ilaç olarak kullanılır. Tıbbi denetim altında, oksitosin enjeksiyonu bazen doğum kasılmalarını başlatmak veya emzirme sırasında güçlendirmek için kullanılır ve doğumdan sonra kanamayı azaltmaya yardımcı olur. Yan etkiler arasında hızlı bir kalp atışı ve olağan dışı kanama bulunur.

Çok fazla oksitosin çok hızlı bir şekilde verilirse uterusun rüptürüne neden olabilir.

Oksitosin, doğumdan veya sonlandıktan sonra rahim kontraksiyonu yapmak ve kanamayı kontrol altına almak için de verilebilir.

Hamileliği sonlandırmak veya düşük yapmak için kullanılabilir.

Bu kadar basit mi?

Araştırmacılar, 2006 yılında “sosyal ilişkilerinde boşluklar” bulunan kadınlarda oksitosin ve kortizol düzeylerinin yükseldiğini ve bu kişilerin birincil ortağı ile daha olumsuz ilişkileri olduğunu bildirdiler. Katılımcıların hepsine menopoz sonrası hormon tedavisi (HT) uygulanıyordu.

Hayvan çalışmaları, diğer volkanlardan ayrılan volümlerde hem stres hem de oksitosinin yüksek seviyelerini buldu. Bununla birlikte, volitlere oksitosin dozları verildiğinde anksiyete, kardiyak stres ve depresyon düzeyleri düştü ve stresin stresin hormonun iç üretimini arttırdığını ve harici olarak verilen dozların stres azaltmaya yardımcı olduğunu düşündürdü.

Açıkçası, oksitosinin etkisi basit değildir.

2013’te yayınlanan bir gözden geçirme, oksitosinin spesifik olmayan spesifik etkilere sahip olma ihtimaline dikkat çekiyor ve tek başına oksitosinin “sosyal bilince özgü karmaşık, yüksek dereceli zihinsel süreçleri” etkilemesi pek olası değildir. Yazarlar ayrıca, işbirliğine istekli olma olasılığının başta endişe tarafından yönlendirileceğini belirtti.

Bununla birlikte, oksitosin, anne bakımı, çiftler arasındaki bağlanma, cinsel davranış, sosyal bellek ve güven gibi sosyal davranışlarla ilişkili görünmektedir.

Oksitosini sarılmak, el ele tutuşmak, kucaklamak, cinsel birleşme, öpüşme tetikler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.