Ödem Atmak İçin Etkili Çözümler 4

Halk arasında şişkinlik olarak bilinen ödemi atmak için etkili çözümler bulunmaktadır. Rahatsızlık hissi veren ödem atmak sanıldığı kadar zor bir süreç değildir.

Genellikle yaz ayları ile birlikte artan ödem şikayetleri damarlarda genişleme gibi sorunlara neden olabiliyor. Ödem oluşumu bir çok hastalık nedeniyle ortaya çıkabilir. Örneğin kalp, karaciğer, böbrek yetmezliği, tiroit hastalıkları yüzünden vücutta ödem oluşabilir. Bu yüzden eğer ödem sorunu çekiyorsanız ilk olarak bir uzmana görünüp ödem sorununun kaynağını bulup ona göre hareket etmelisiniz. Bunun yanı sıra beslenme şeklide ödem oluşmasına nede olabiliyor. Yüksek tuzlu ve karbonhidratlı beslenme şekli ödemeni tetikliyor. Kullanılan ilaçların da çoğunda ödem oluşması gibi yan etkiler bulunmaktadır. Bu yüzden yaşadığınız ödem sorununun kaynağını öğrenip ona göre tedavi olmanız gereklidir. Ödem atmak için etkili çözümler;

Bol Su Tüketin

Gün içerisinde yeterli miktarda su tüketmediğiniz takdirde ödem oluşabilir. Bu yüzden her gün mutlaka 1-1.5 litre su tüketmeniz gerekir. Havaların ısındığı bugünlerde mutlaka su tüketimine dikkat etmelisiniz. Vücudunuzdan ödemi atmak için içtiğiniz suyun ılık olması daha etkili olacaktır. Ayrıca ılık su içmek kilo vermede de bilinen bir yöntemdir.

Bol Su Tüketin

Lif Değeri Yüksek Sebze ve Meyveler Tüketin

Ödem atmaya yardımcı olan iki etkili yöntem lif ve sudur. Gün içerisinde yeterli miktarda su tüketmenin yanında lif değeri yüksek meyve ve sebzeleri de tüketmelisiniz. Örneğin çilek, maydanoz, ananas, salatalık ve karpuz gibi yiyeceklerin lif değeri oldukça yüksektir. Sıcak havalarda bu tür sağlıklı ve hafif besinleri tüketmek ödem oluşmayı engellediği gibi ödem atmaya da yardımcı olur. Ayrıca bu besinler içerisinde bulunan lif ödem atmanıza yardımcı olduğu gibi sizi gün boyu tok tutarak açlık hissinizi azaltır. Böylece kilo kontrolünüzü de yapmış olursunuz.

Lif Değeri Yüksek Sebze ve Meyveler Tüketin

Bitki Çayları Tüketin

Ödem söktürücü olarak bilinen bitki çayları ödem atmak için oldukça etkili yöntemler arasındadır. Kira sapının çayı, mısır püskülü ve biberiye çayını her gün bir bardak tüketerek kolay bir şekilde vücudunuzda yer alan ödemlerden kurtulabilirsiniz. Çevrenizde biberiye,kiraz sapı ve mısır püskülü gibi ürünler bulamıyorsanız yeşil çay ya da beyaz çay alıp günde iki bardak tüketmenizde ödem atmanıza yardımcı olacaktır.

Bol Su Tüketin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.