Mor renkli çiçekleri olan şifalı bir bitki tanımı neye aittir?

Mor renkli çiçekleri olan şifalı bir bitki tanımı gerek bilgi yarışmalarında gerek bulmaca sorularında karşımıza çıkar. Aslına bakarsak sorumuzun cevabı tek bir bitki değil, geniş bir bitki ailesidir. Gelin yüzlerce cinsi olan bu bitki türünü inceleyelim.

Geleneksel tıp kapsamında yüzyıllardır şifalı bitkiler kullanılmaktadırlar. Bu tarz botanik bitki türlerinden biri de Ebegümecigiller familyasıdır. Bu familyaya ait 1500’den fazla tür bulunmaktadır. Genelde iki yıllık veya çok yıllık bitkilerdir. Bu tarz otsu ve çalı kategorisindeki bitkiler dünya çapında buzullar hariç birçok bölgede görülebilir. Aynı şekilde Ebegümecigiller familyasının bireyleri de dünyaya dağılmış ve yaklaşık 8 türü de ülkemiz topraklarında doğal olarak yetişmektedir.

Ebegümecigiller arasında ülkemizde en yaygın olan tür, büyük ebegümecidir. Akdeniz’e paralel olan topraklarda genellikle görülür ve yayılan bir bitkidir. Kuzey Afrika’da tek yıllık ülkemizde ise farklı olarak çok yıllık olarak yetişir. Ortalama en yüksek uzunluğu ise 1 metredir. Bu bitkinin şifa vermesi için kullanıldığı da yaygın bir şekilde bilinir.

Büyük ebegümecinin faydaları

Büyük ebegümecinin faydaları:

  • Göğsü yumuşatır
  • Cildi nemlendirir ,
  • Ateşi düşürür,
  • Boğaz ve bademcik iltihaplarına iyi gelir.

En bilinen bu etkilerin dışında sağlığa çok fazla faydası vardır.

Mor renkli çiçekleri olan şifalı bir bitki – Bulmaca Sorusu

Dediğimiz gibi ebegümeciler ailesinin birçok türü vardır. Bu türlerin sahip olduğu çiçek çeşitliliği veya rengi değişebilir. Genelde ebegümeciler ilk baharda çiçek açar ancak yaza doğru çiçeğin yaprakları dökülür ve bitki koyu yeşile bürünür. Fakat, soruda geçtiği gibi bu bitkilerin çiçekleri genelde mor olur ve muhtemelen tanımın cevabı ise bu bitkidir. Ebegümeci, ebegümecigiller veya büyük ebegümeci aradığınız cevaplardan biri olabilir.

Eğer bu soruyu Codycross bulmacaları için arıyorsanız cevabınız “Ebegümeci” olacaktır.  Şayet yazımıza bu bulmaca soruları için gelmişseniz sizin için hazırladığımız bir tablo var. Bahsedilen Codycross oyununda geçen bu sorunun dahil olduğu gruptaki soruların cevaplarını sizin için derledik.

Codycross Dünyamız – Grup 10 – Bulmaca 2 Cevapları

Codycross Dünyamız – Grup 10 – Bulmaca 1 Cevapları
BULMACA SORUSU VEYA TANITIMICEVAP
Mor renkli çiçekleri olan şifalı bir bitki:
EBEGÜMECİ
Sanat Güneşi olarak da bilinen Türk şarkıcı:
ZEKİ  MÜREN
Indiana Jones’un akademide uzmanlık alanı:
ARKEOLOJİ
Yazarı bu esere 47 farklı son yazdı, __ Veda:
SİLAHLARA
Türkçede sesli harflerin arasındaki ahenk:
ÜNLÜ  UYUMU
Bir rekoru tekrar kırma:
EGALE  ETME
Mezarlık:
KABRİSTAN
Derebeylik olarak bilinen yönetim şekli:
FEODALİTE
Dik yamaçlara tırmanabilen bir hayvan:
DAĞ  KEÇİSİ
Simitçi, kahveci ve gazozcuyla yol alan bir taşıt:
ADA  VAPURU
İlaçlar hakkında eğitim verilen fakülte:
ECZACILIK
Hoşlanmadığı birinden ricada bulunmak:
AĞIZ  EĞMEK
Dibi hafif yakılarak hazırlanan süt tatlısı:
KAZANDİBİ

Bu yazımızda ebegümeciler familyasının mensubu olan büyük ebegümeci bitkisini inceledik. Yararlarından bahsettik ve karşımıza çıkabilecek diğer türlerine değindir. Bu tarz bilgilendirici yazılarımız için Bulmaca soruları kategorimize göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.