Son zamanlarda oldukça fazla yaptırılan mide küçültme ameliyatı nedir ve kimler yaptırabilir sorularının cevaplarını derledik.

Kilo almanın çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Hareketsizlik, stres, aşırı yemek yeme, hastalıklar, kullanılan ilaçların yan etkileri temel kilo alma sorunlarından bazılarıdır. Aşırı kilo almak görüntüden çok sağlığı bozmaktadır. İç organların etrafının yağla kaplanması birçok hastalığı da beraberinden getirmektedir.Kilo problemleri kişileri diyet, spor veya mide küçültme ameliyatı gibi operasyonlara yöneltmektedir. Çoğu kişi mide küçültme ameliyatını her kilolu insanın yaptırabileceğini düşünür. Fakat gerçekler böyle değildir. Mide küçültme ameliyatı cerrahı bir operasyondur bu yüzden hastanın her açıdan testleri yapılıp uygunluğu kontrol edilmektedir. bu yüzden her kilolu kişi mide küçültme ameliyatı için uygun değildir.

Mide Küçültme Ameliyatı Nedir?

Mide küçültme ameliyatı bir obezite cerrahisidir. Aşırı kilolu insanların kilo alımını durdurmak, eski sağlıklarını kavuşması ve daha hızlı sağlıklı bir şekilde kilo vermesi için uygulanmaktadır.Vücut yağ kitle indeksi en az 30 olan kişilerde mide küçültme ameliyatı yapılmaktadır. Mide küçültme diğer bir ismi ile mide tüpü cerrahi bir operasyondur. Midenin bir bölümü alınmaktadır. Bu bölüm yaklaşık olarak midenin yüzde 80 veya 90’nı kadardır. Midenin geri kalan küçük bölümü ise daha az acıkmaya, daha az yemeye neden olacaktır. Mide küçülünce vücut daha kolay ve daha az besin ile doyacaktır.

Mide Küçültme Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Mide küçültme operasyonu riskli bir operasyondur. Daha önce bu operasyon nedeniyle ölümler meydana gelmiştir. Mide küçültme ameliyatından sonra fazla kiloların neredeyse %50 ve 60’ı gidecektir. Tabi bu ameliyat sonrası sağlıklı bir beslenme bir de düzenli spor programı gereklidir. Aksi takdirde vücut sarkar, toparlanamaz ve ortaya daha kötü bir görünüm çıkabilir.

Mide Küçültme Ameliyatı Kimlere Yapılır?

  • Bu operasyon için uygun yaş aralığı 18-65 yaş arasıdır.
  • Mide küçültme operasyonu için kişinin vücut kitle endeksinin en az 40 olması gerekir.
  • Vücut yağ kitle endeksinin ise en az 30 olması gerekir.
  • Obezite gurubundaki kişilere yapılmaktadır.
  • Herhangi bir hormonsal hastalığı veya sorunu olmayan kişilere uygulanabilir. Hormon sorunu olan kişilere yapılması ölüm riskini arttırmaktadır.
  • Şeker hastalığı ,psikolojik rahatsızlıkları, uyku apnesi ve eklem rahatsızlıkları olan kişilerde mide küçültme ameliyatı yapılmamalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.