Metabolizmayı Yavaşlatan Alışkanlıklar 2

Kilo veremeyenlerin en sık rastlanan sorunu olan metabolizmanın yavaş çalışması bazı alışkanlıklar nedeniyle ortaya çıkabilmektedir.

Metabolizma hızı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bunun sebebi genetik yapı, beslenme şekli, beslenme türü, hareket durumu, alışkanlıklardan oluşabilmektedir. Kilo vermek isteyen fakat veremeyen çoğu kişide metabolizma çalışma hızının düşük olduğu gözlenebilir. Bu durumda metabolizmayı hızlandırıcı şekilde beslenmek, spor yapmak ve özel diyetler uygulanabilir. Bununla birlikte metabolizma hızını yavaşlatan alışkanlıklardan da vazgeçmek gereklidir. Metabolizmayı yavaşlatan alışkanlıklar;

Spordan Sonra Yemek Yememek

Spor yapan çoğu kişi spordan sonra yemek yemenin kilo aldıracağını düşündüğü için yemek yemez. Spor yaparken yapılan egzersizler vücudun enerjisini harcar. Kaslarınız depo olan enerji verecek maddeleri kullanır. Durum böyle olduğu için spordan sonra mutlaka dengeli ve sağlıklı bir beslenme şarttır. Aksi halde metabolizmanız yavaşlar ve kilo vermeniz de doğal olarak yavaşlar. Spordan önce ve sonra mutlaka sağlıklı bir beslenme gereklidir.

Spordan Sonra Yemek Yememek

Çok Fazla Kafein Tüketmek

Kafeinli içecekler tüketmek ilk içildiğinde metabolizma hızını arttırsa da aşırıya kaçınıldığı zaman metabolizma hızını düşürmektedir. Kahve gibi kafeinli içecekler tükettikten yaklaşık 3 saat sonrasına kadar metabolizma hızınız artar. Fakat fazla tüketildiğinde uykusuzluk, mide rahatsızlıkları gibi sorunlar meydana gelir. Bu sorunlar metabolizma hızını düşürmektedir.

Çok Fazla Kafein Tüketmek

Uyku Düzeni

Sağlıklı bir vücut için uyku olmazsa olmazlardır. Uyku düzeni metabolizma hızını etkileyen önemli bir faktördür. Çoğu kişi hafta içi çalıştığı için sabahları hep aynı saatte uyanır. Hafta sonları ise tatil olduğu için daha geç uyanır ve güne daha geç başlar. Bu durumda vücut alıştığı sistemin dışına çıkar. Az uyku veya alışılandan fazla uyku metabolizma hızını düşürmektedir. Bu yüzden tatil bile olsa elinizden geldiğinde her gün aynı saatte uyanmaya özen gösterin.

Uyku Düzeni

Su İçmemek

Kilo vermek ve metabolizma hızını arttırmak için su tüketimi önemli bir konudur. Gün içerisinde en az 1.5 litre su tüketmediğiniz takdirde metabolizmanız yavaş çalışır. Su tüketimi yağ yakımını etkileyen bir faktördür. Gün içerisinde yapılan hareketler, günlük iş hayatı akışı derken fazlaca enerji tüketilir ve vücudun suya ihtiyacı doğar. Su tüketiminizi düzenli bir şekilde her gün en az 1.5 litre olmak şartıyla alışkanlık haline getirmeniz gereklidir.

Su İçmemek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.