Ana Sayfa Sağlık Kurban Bayramında Et Yerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurban Bayramında Et Yerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
Kurban Bayramında Et Yerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uzmanlar her yıl tekrarlanan sorunların önüne geçmek için Kurban Bayramında et yerken dikkat edilmesi gerekenleri açıkladı.

Müslümanların yılın içerisinde kutladığı ikinci bayram olan Kurban Bayramı bu yıl 21 Ağustos Salı günü başlayıp 24 Ağustos Cuma günü sona erecek. Kurban Bayramında kurban kesecek olanlar şimdiden hazırlıklara başladı. Genellikle daha uyguna kurban almak için bayrama bir iki gün kalması beklenmektedir. Kurban bayramında kurban kesenlerde kesmeyenler de et yiyecek. Bir gelenek haline gelen kurban etini kestikten hemen sonra pişirip tüketmek ise bazı sağlık sorunlarının da ortaya çıkmasına neden oluyor. Kurban bayramında sağlık sorunları yaşamamak için kurban etini tüketmeden önce uzmanların tavsiyelerine göz atmakta fayda var.

Kurban Bayramında Et Yerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurban Etini Hemen Tüketmeyin

Kurban kestikten sonra hemen kurban etini tüketmeyin. Dinlenmemiş eti direk olarak tüketmek mide ve bağırsak sorunlarına neden olacaktır. Ayrıca etin içerisinde varsa eğer mikroplar da sizin vücudunuza geçecektir. Buda birçok hastalığın ortaya çıkmasına neden olacaktır. Etleri pişirmeden önce mutlaka terbiyeleyin ve en az bir gün dolapta muhafaza edin. böylelikle et dinlenecek, daha taze olacak ve daha iyi pişecektir. Kurban etlerini kavurma yapacaksınız öncelikle kaynatmanızı tavsiye ederiz. Kaynatıp daha sonra kavurduğunuzda et daha yumuşak olacaktır ve kaynarken üzerinde varsa mikroplar da gidecektir.

Kurban Etini Hemen Tüketmeyin

Kurban Etinin Hijyene Uygun Kesilmiş Olması

Tüketeceğiniz kurban etinin hijyen koşullarına uygun olarak kesilmiş olması gerekir. Hijyen koşullarına uymadan kesilen kurban etlerinin üzerinde kıllar, mikroplar, hayvan derisi bulunur. Hijyen koşullarına uygun kesilmeyen etler hastalık taşır. Siz de bu etleri tükettiğinizde tüm hastalık risklerini de göze almış olursunuz.Size komşunuz veya akrabalarınız et veriyorsa bu etleri tüketmeden önce her ihtimale karşı iyice temizleyip yıkayın. Daha sonra kaynatın ve mikroplardan arındırın.

Kurban Etinin Hijyene Uygun Kesilmiş Olması

Aşırı Kurban Eti Tüketimi

Kurban bayramında kahvaltıdan akşam yemeğine hemen hemen her öğünde çoğu kişi et tüketir. Buda kalp damar sağlığının bozulmasına, kolesterolün artmasına kısaca sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur. Kurban bayramında sadece belli miktarda kurban eti tüketin ve yedikten sonra mutlaka kısa yürüyüşler yapın. Ayrıca akşam saat 8’den sonra et tüketmemeye özen gösterin.

Aşırı Kurban Eti Tüketimi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.