Kleptomani Nedir, Nasıl Geçer? 2

Kleptomani aslında genel olarak bakıldığında, pek çok insanın sadece hırsızlık olarak kabul ettiği bir durum. Fakat işin özüne inince, derin nedenler ve farklı psikolojik eğilimler olduğu ortaya çıkıyor. Zira Kleptomani ekonomik nedenlerden kaynaklanmıyor ve bu hastalığın mağdurları, ihtiyacı olmayan nesneleri de alıyorlar.

Birçok kleptomani hastası çaldığı eşyaları işine yarayacağı için almaz. Bu eşyalar genellikle onun için hem maddi, hem manevi açıdan değersizdir ama kendilerini durduramazlar. Üstelik bunu sadece o anlık isterler çünkü kleptomaniler genellikle sonra o eşyayı umursamazlar

kleptomani-nedir

Bu hastaların büyük çoğunluğu cinsiyet olarak kadındır. Hatta oran bazında yüzde 80 civarında kadınlarda görülme sıklığı vardır ama caydırıcı unsurlarla, giderek azalmaktadır ve kadın ile erkek eşit hale gelmiştir. Nedeni tam olarak bilinmez ama geçmişteki maddi manevi yoksunluklara, yaşanan travmalara, özgüven düşüklüğüne ve cinsel dürtülere bağlanır.

Kleptomani hastaları çalma işlemini düzenli olarak devam ettirir ve eşyaları çıkar gözetmeksizin çalar. Yani genellikle değersiz şeylere yönelirler ve sonra onunla ne yapacaklarını dahi düşünmez. Kleptomaniyi tedavi etmek için ise özel seanslar uygulanıyor ve genellikle psikolojik terapi tedavisi uygulanıyor. Yani kleptomani dünyanın sonu değil ve kurtulabileceğiniz bir hastalık.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.