Kış Aylarında Dirençli Olmak İçin Neler Yapmalı? 6

Soğuk havanın etkili olduğu kış aylarında vücut direncini yüksek seviyede tutmak hastalıklardan da uzak durmanızı sağlayacaktır.
İnsan vücudu soğuk havalarda vücut ısısını korumak amacı ile bağışıklık sistemini yüksek düzeye getirmeye çalışır. Bunun için vücudun savunmasında görevli hücreler üretir. Bu yüzden vücut kış aylarında daha fazla enerji ihtiyacı duyar. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu enerjiyi beslenme ve uygulayacağını doğal formüller ile rahatlıkla sağlayabilirsiniz. Her insanın günlük enerji ihtiyacı farklılık göstermektedir. Bu farklılığın oluşmasına neden ise kilo, boy ve metabolizma hızıdır. Günlük almanız gereken enerjiden daha az alım yaparsanız vücudunuzun direnci düşer ve bağışıklık sistemi etkisini azaltır.

Kış Aylarında Dirençli Olmak İçin Neler Yapılmalı?;

• İlk olarak dengeli bir besleme düzeninizin olması gerekmektedir. Yetersiz ve dengesiz beslenmeler sağlık açısından bir çok risk ortaya çıkarmaktadır. Beslenmenizde yağlı, hamur işi ve şekerli yiyecekler tüketmek yerine daha çok sebze ağırlıklı beslenmeniz gerekmektedir. Sebze yanında kış meyvelerinde de yararlanmanız gerekir. Fakat meyve içerisinde früktoz yani işlenmemiş şeker olduğu için çok fazla tüketmemeniz gerekmektedir.

• Doğal formülleri rutin olarak kullanabilirsiniz. Ihlamur kışın soğuk havalarda grip veya soğuk algınlığı gibi hastalıklardan sizi koruyacaktır. Ihlamur gibi limonda içerisinde bulundurduğu c vitamini açısından sıkça tüketilmesi gereken bir sebzedir. Gün içerisinde çayınıza sıkıp tiketebilirsiniz.

• Gün içerisinde sıcak bitki çayları tüketerek hem daha zinde hem de oluşabilecek soğuk algınlıklarına karşı önlem alabilirsiniz. Bitki çayları içerisinde tatlandırma için direk şeker kullanmak yerine organik bal kullanabilirsiniz.

• Dirençli bir vücut için spor yapmanız gerekir. Çok fazla spora ayıracak zamanınız yok ise günlük kısa yürüyüşler yapabilirsiniz. Yürüyüş yapacak vaktiniz yok ise evde zaman buldukça size uygun egzersizleri düzenli bir şekilde yapabilirsiniz. Yüksek direnç ve iyi bir bağışıklık için sağlam bir vücut gerekmektedir.

• Düzenli uyku dirençli bir vücudun en önemli kaynağıdır. Bu yüzden mümkün olduğunca iyi uyumanız gerekmektedir. Çok fazla veya çok az uyku da zararlıdır. Bu yüzden her gün 8 saat uyumaya özen göstermelisiniz. Düzensiz uykular hem fiziki hem de ruhsal zararlar ortaya çıkarmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.