Ana Sayfa Sağlık Kanser Nedir ? Kanser Türleri Nelerdir ?

Kanser Nedir ? Kanser Türleri Nelerdir ?

0
Kanser Nedir ? Kanser Türleri Nelerdir ?

Bu yazımızda ; kanser nedir,tümör nedir , kanserin belirtileri, kanser türleri hakkında bilgi vereceğiz.

Kanser Nedir ?

Kanser gelecekte kronik bir hastalık olacak! – ACIBADEM HAYAT
Kanser gelecekte kronik bir hastalık olacak! – ACIBADEM HAYAT

DNA’da kontrolsüz bir şekilde bölünüp, düzensiz çoğalan kötü urlara ‘kanser’ adı verilmektedir. Birçok kanser türü günümüzde mevcuttur ve hala da keşfediylemeye devam etmektedir. Kötü urlar büyüdükçe kanserin derecesi artar ve ilaç tedavisi yerine ameliyat için hazırlıklar başlar. Ameliyat iyi geçerse ve kötü urlar vücuttan atılırsa kişi kanseri atlatmış olur fakat ameliyat iyi geçemezse maalesef ki o kişi fiziksel olarak zarar görür veya vefat eder. Bazen kanser hücreleri başka dokularada ulaşarak hastalığın başka bir bölümdede görülmesini sağlar. Bu olaya ‘Metastaz’ denir. Metastazlar genellikle akciğer, karaciğer, lenf ve kanı filtre eden birçok organda görülür. 

Tümör

Tumor Pressure
Tumor Pressure

Kişinin vücudunun sağlıklı olabilmesi için hücreleri gelişmesi ve büyümesi gerekmektedir. Hücre bölünmesi sırasında çekirdekli hücre yaşamına devam eder fakat çekirdeksiz hücre ölür. Genç yaşlarda hücre bölünmesi hızlı olurken, yaş ilerledikçe hücre bölünmeside yavaşlar. Bazen bu hücreler gereğinden fazla büyür ve çoğalır. Kötü hücreler vücudu hızla sarmaya ve büyümeye başlar. Hücreler büyüdükçe tümör oluşmaya başlar. 

İyi Huylu ve Kötü Huylu Kanser

İyi Huylu Tümör Metastaz Yapar Mı? – metastaz.gen.tr
İyi Huylu Tümör Metastaz Yapar Mı? –

DNA’in (Deoksiribo Nükleik Asit) içinde bulunan ağ iplikçikleri hasar görülmesi sonucunda kanser hücreleri oluşmaya başlar. Bu hasarlanmış kanserli hücreleri DNA onaramaz ve kontrolsüz büyüme başlar. Vücuda yayılan kanser hücreleri birikerek tümörü oluşturur. Tümörler bu süreçten sonra iyi huylu (selim) veya kötü huylu (habis) olarak ikiye ayrılır. İyi huylu olan tümörler kanser değildir. Vücudun diğer taraflarına yayılamazlar. İyi huylu tümörlerde hayati tehlike çok az görülür. Kötü huylu tümörler kanserdir ve kontrolsüz bir şekilde vücutta çoğalmaya başlarlar, belirli bir kapsülleri yoktur. Gittikleri yerlerde kanser hücreleri oluşurlar ve çoğalmaya devam ederler. Yazımızın başındada belirttiğimiz metastaz olayı burada vücudun belirli yerlerine kötü huylu hücrelerin yayılması sonucunda açıklanabilir. 

Kanserin Türleri

Kanser Tedavisi | kanser türleri
Kanser Tedavisi | kanser türleri

Kanserin 100’den fazla türü olmakla beraber bu sayı tıp ilerledikçe daha çok artmaktadır. En yaygın kanser türü ‘Akciğer’ kanseridir. Her kanser türü için tedavi yöntemleri çok farklıdır. Günümüzde birçok tedavi yöntemiyle kanserinde üstesinden gelinmeye yavaş yavaş başlanmıştır. 

Kanserin Belirtileri

Kolon kanseri belirtileri nelerdir? – Sağlık Haberleri
Kolon kanseri belirtileri nelerdir? – Sağlık Haberleri

Genellikle kanser olan kişilerde ; sigara ve alkol kullanımı, sürekli veya çok radyasyona maruz kalmak, hazır ve kötü gıdalarla beslenme, fazla güneş altında bekleme, röntgen ışınlarına fazlaca maruz kalmak, çeşitli virüslerin vücuda bulaşması (HPV, Hepatit B, Hepatit C, KSHV, MCV, HIV-1, HIV vb.), genetik nedenler (özellikle meme kanseri ve çocukluktan bulaşan tümörler) ve hormonal nedenler görülmektedir. 

Özet

Kısaca kanser ; vücutta beliren anormal hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması ve normal dokularada sızıp zarar vermesi demektir. Çoğalan bu hücreler birikir ve tümörü oluşturur. Bu hücrelerin vücudun başka yerlerinde gözükmesi olayına ise metastaz denilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.