En güzel 35 bayan futbolcu - Mankenlere taş çıkartır 15
Kanada - Mevki: Orta saha - Doğum: 6 Ekim 1988

http://www.kuaza.com/out.php/i481212_ibwh8o.jpgKalp, dolaşım sisteminin merkezidir.Yetişkin bir insanın kalbi istirahat halindeyken dakika 60-80 defa arası kasılıp gevşeyerek vücuda kan pompalar.Bebeklerde kalbin atım ritmi 90-120 seviyelerinde gerçekleşir.

-Kalp bu atım ritmiyle çalışırken vücudun beslenmesini sağlar.Aynı zamanda atık maddelerin vücuttan toplanıp atılmasına yardımcı olur.

-Kalp durduğu zaman vücuttaki kan dolaşımını da durmuş olacak ve vücut beslenemeyecek  doku ve hücreler görevlerini yerine getiremeyecektir.Erken müdahale yapılamaz ise ölüm meydana gelecektir.

Kalp durmasının belirtileri:

-Nabız hissedilmez.

-Refleksler kaybolur.

-Vücut soğur.

-Kalp sesi duyulmaz

-Göz bebekleri büyür.

-Bilinç kaybolur.

-Deri morarır.

-Çoğunlukla solunumda durmuştur.

Kalp masajı tekniği: Kalp masajının etkili olabilmesi için kalbin durmasından sonraki ilk 5 dakika içerisinde masaja başlanmış olmalıdır.Beş dakikadan sonra ki sürelerde yapılan kalp masajları çoğunlukla etkili olmamaktadır.

-Çalışan kalbe masaj yapılmaz.

-Kalp masajını yapmak için kalbin durduğundan emin olmalıyız.(Nabız kontrolü ile)

-Kalp masajı uygulaması ile organlara kan gitmesini sağlamış oluruz.

Kalp masajının uygulaması

-Kazazede düz ve sert bir zemine sırt üstü yatırılır.

-İlk yardımcı kazazedenin yan tarafına diz üstü durur.

-Kalp masajı göğüs kemiğinin 1/3’lük alt bölgesine uygulanacağından ilk yardımcı dirseklerini kırmadan ,omuzlardan kuvvet bindirmek üzere elinin topuğunu göğüs kemiğinin 1/3’lük göğüs bölgesine yerleştirilir,diğer elini de öbür elin üzerine koyarak parmaklar vücuda değmeyecek şekilde aşağı doğru 5-7 cm bastırılıp,bırakır.Bu işlem dakika da 60-80 kez tekrar edilir.

-Çocuklarda 80-100 kez (2-4 cm)

-Bebeklerde 90-120 kez (1-3 cm)

Kalp masajı en fazla beş dakika sürdürülür.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.