Kategoriler
Eğitim - öğretim Güncel Haberler Kadın konuları Kadın ve Sağlık

Epizyotomiye hayır: Doğum sırasında vajinanızı kestirmeyin!

İlk duyduğumda benim çok sinirlerimi bozan, hislerimi anormal derecede duygusallaştıran, kızgınlıkla beraber üzgünlük arasında gitmeme neden olan şey: Epiztotomi. Nedir bu derseniz kısaca anlatayım: Hamilelik sonrasında, yani doğum anında çocuğunuzu dünyaya getirirken Bazı doktorların işlemi hızlandırmak için bazılarınında gerçekten o an ihtiyaçtan dolayı yaptığı, vajina ile anus arasındaki perine bölgesinin makas ile kesilmesine verilen bir isim. çok sınır bozucu bir durum, çünkü 1980’li yıllarda bir çok ülke bunun bilinçli olarak ihtiyaç duyulmadan kesilmesinin zararlı olduğunu anlayıp ihtiyaç olmaksızın uygulanmasını yasaklamışlardır. Ancak hala Türkiyede bunun bir zorunluluk olmadığının farkında olmayan doktor sayısı hiç azımsanmayacak kadar fazla.

Bunun gereksiz uygulanması nedemek biliyormusunuz?
Kadın haklarının kadınlarımızdan alınması, 1-2 ay bunun acısını çekmesi, kapanması zor yaraların açılması demek. Geceleri uyuyamamanız, tuvalet ihtiyaçlarınızı normal şekilde yapamamanız demek, bunu yaparken acılar içinde bayılmanız, eziyet çekmeniz demek.

Epizyotomi uygulaması aslında ihtiyaç halında uygulanması gereken bir yöntem, bunun bilincinde olmadığımız için türkiyede bir çok anne bunun normal bir uygulama olduğunu düşünüyor. Hatta bir çok anne kasıtlı olarak vajinasının kesildiğinden bile habersiz. Türkiyede bu yönetmin uygulanması 90% ‘lardayken, Avrupa ülkelerinde 15% – 20% cıvarlarındadır.

Hala daha Tıp fakültelerinde bu yöntemin uygulanması konusunda eğitimler alınıyor, ancak öğretilmeyen ise bu uygulamanın zorunlu olmadığıdır, çünkü hamile bir kadın doğum öncesi iyi şekilde hazırlanırsa vajina yırtılmaları riski en az seviyelere düşecek. Böylece doktorun epizyotomi yapması için bir gerekçe kalmayacak.

Tıp ve bilim dünyası evrensel kavramlar içerir, bu yüzden dünyayı takip etmeli, uygun çözümleri aramalıyız, tarihin kara zamanlarından kalma yöntemlerin uygulanması bizim en büyük ayıbımızdır. Devamlı yenilikler peşinde koşmalıyız, hastalarımız için daha iyisini aramalıyız, ve en önemlisi o kadınların bizim karımız yada kız kardeşimiz olduğunu anlamalıyız.

Lütfen Kadınlarımızın vajinasını kesmeyin artık, bu bir zorunluluk değildir, gerekli olduğu durumlarda, yani bebeğin durumunun kötü olduğu yada gittikçe kötüye gittiği durumlarda doğumu hızlıca gerçekleştirmek için yapılabilecek bir şey. Bundan ötesi kadınlarımızın acılar içinde 2-3 ay boyunca bunun acısıyla yasaması demektir.

Bunu onlara, yapmayın. Onları korumak biz erkeklerin görevi. Bir baba ve eş olarak bu hissi anlamanızı bekliyorum..

Kategoriler
Bilimsel Makale Doğa ve Yaşam Genel Konular Günlük hayat Kadın konuları Kadın ve Sağlık Toplumsal Konular

Hamilelikte Ağız ve Diş Bakımı

Ağız ve diş sağlığının devamlı olabilmesini sağlamak için yaşam boyu etkili bir şekilde dişlerimize gerekli bakımı sunmamız gerekir. Ancak kadınlara özel olarak ağız diş bakımı , yaşamlarının belirli bölümünü alan bebek emzirme, hamilelik, mensturasyon ve menapoz , dönemlerinde ayrıcalık göstermektedir. Aslında hayatın her döneminde özel ilgi bekleyen ağız ve diş sağlığımız bu dönemde biraz daha fazla ilgiye ihtiyaç duyar çünkü bir bebek sahibi olunmuştur.

Herşeyden önce halk arasında bilinen bir yanlışı düzeltmek gerekir. Hamileyken bebeğin kalsiyum ihtiyacını annenin karşılayamaması sonucunda bir dişini kaybedecek olması doğru değildir. Bebeğinizin kalsiyuma ihtiyacı vardır evet ancak bu annenin dişlerinin çürümesine yol açıcak yada diş kaybına yol açacak bir durum değildir. En azından böyle bir durum kanıtlanmamıştır. Hamilelik döneminde kadın süt ve süt ürünleri alarak ve yeşil yapraklı sebzelerin tüketimini arttırarak bebeğin ve kendisinin kalsiyum ihtiyacını karşılar. Dişin kalsiyum ihtiyacı için çözülmesi gibi bir durum olamaz.

Kategoriler
Genel Konular Günlük hayat Kadın ve Sağlık Zayıflama Yöntemleri

Doğum sonrası kilo verme rehberi

Kadınlar hayatları boyunca yakasını bırakmayan fazla kilo problemi ile başetmektedirler. Fazla kilolar özellikle doğum sonrasında çok sorun yaratmaktadır. Doğum sonrasında fazla kilolardan kurtulmak için uzmanlar düzenli ve etkin emzirmeyi öneriyor. Bunun yanı sıra özel egzersiz yapılmasınında önemini vurguluyor. Birçok kadının ortak sorunudur hamilelik dönemlerinde alınan fazla kilolar. Ancak hamilelik dönemlerinde beslenme alışkanlıklarını kontrol altında tutan ve düzenli olarak yürüyüşler yapan anne adayları bu durumu daha kolay atlatmaktadır. Uzmanların doğum sonrasında şişmanlık sorununun ortadan kalkması için önerdiği en önemli tavsiye bebekleri ilk 6 ay boyunca su bile verilmeden emzirmektir. Ve tabiki buna bağlı olarak yapılan uygun egzersiz hareketleri. Hamilelik başlar başlamaz beslenme konusunda sorunları olan kadınlar mutlaka bir diyetisyen kontrolu altında olmalıdırlar. Çünkü doğum sırasında alınan fazla kilolar çok zor bir şekilde veriliyor yada vücuda yapışıp kalıyor. Özellikle karın ve basen bölgesinde biriken yağlar çok zor yakılıyor. Hamilelik nedenli kilolardan kurtulmak için büyük bir zayıflama mücadelesinde uzmanlar etkin emzirmeyi çok önemsemektedir. Çünkü anne bir emzirme sırasında ortalama 500 kalori harcıyor.Buda bir saat boyunca tenis oynamak yada 1 saat boyunca aralıksız yüzmek kadar kalori kaybı demektir. Uzmanlar bu nedenle emziren annelerin beslenme alışkanlıklarına dikkat etmelerini vurguluyor. Günde en az 2200 kalori alıp 5 yada 6 öğün yemek yemelerini öneriyor.

Gebelik sonrasında fazla kilolarından kurtulma problemi yaşayan anneler, hamilelik döneminde dengesiz ve düzensiz bir yüksek kalorili beslenme rejimi uygulamaktadır. Bu nedenle doğum sonrasında annenin fazla kailolarını vermesinde sorunlar yaşanır. Anne gebelik döneminde 8-10 kilo alırsa bu kiloları vermek daha kolay olur ama 15-20 kilo alınmış ise bu daha da zorlayıcı bir durum meydana getirir.
 

Kategoriler
Eğitim - öğretim Günlük hayat Günün Tarihi iletişim Kadın ve Sağlık Toplumsal Konular

Kadına şiddet kullanımı

       Kadına yönelik şiddet günümüzde had safhaya ulaşmak üzeredir.Ne kadar şiddet artık azalıyor desekte arka bahçeyi tam olarak görememekteyiz.Bu konunun arka yüzü daha farklıdır. Kadına yönelik şiddetin toplumsal şiddeti yeniden üreten boyutu toplumsal yansımaları ve bireyin gördüğü zarar olarak iki yönlü etkisi bir halk sağlığı sorunu olarak bu sürecin değerlendirilmesi ve önlemlerinin tartışılmasını zorunlu kılmaktadır.Kadına yönelik şiddetin azaltılması toplumun daha düzgün hale getirilmesi artık kaçınılmaz bir seviyeye ulaşmıştır.

       Şiddetin iktidar ilişkisinin parçası olduğu koşullarda en ağır hasarın kişinin varoluşuna yönelik olacağı ve psikolojik durumun değerlendirilmesinin önemi unutulmamalıdır. Çocukluk ve erişkinlik döneminde şiddete maruz kalma fizik bulguların ötesinde depresyon kaygı ve somatizasyon ölçeğinde yüksek değerler özsaygı yitimi yüksek intihar girişim oranları artmış alkol ve madde kullanımı ile kendisini göstermektedir Şiddete maruz kalan kadınlarda intihar oranının 4-8 kat fazla olduğu bildirilmektedir.Buna rağen şiddete devam etmek ne derece doğru artık kararı siz verin.

       İnsanlara şiddet uygulamanın fiziksel olduğu kadar ruhsal olarak da ne kadar zararlı olduğu bilinmelidir. Bilinç altı bu duygularla beslenmeli ve bu konuya karşı bir duyarlılık gösterilmelidir.Bunun tek çaresi EĞİTİM den geçer. Eğitim her şeyin başıdır ve en önemlisi iyi eğitim her şeyin en doğrusudur. Şiddetin belgelenmesi ve kadına destek verilebilmesi hem şiddete uğrayan kadın hem de yansımalarını sıraladığımız toplum için koruyucu ve tedavi edici hekimlik uygulamalarının gerçekleştirilmesini sağlayacaktır.

       Kadınlar şiddete uğradıklarında kaçmak yerine gerekli yerlere müracat etmeli ve haklarını sonuna kadar aramalıdırlar. 

Kategoriler
Günlük hayat insan vücudu Kadın ve Sağlık

3 Adımda Mayo ve Bikini Alım Rehberi

3 Adımda Mayo ve Bikini Alım Rehberi

Yaz ayları yaklaştı ve sahiller yavaş yavaş dolmaya başladı. Özellikle zamanında diyete başlayanlar ve fazlalıklarından kurtulanlar fırsatı değerlendirip, zaman kaybetmeden plajlara koşmaya başladı. Ancak henüz yaz alışverişini yapmamış olan bayanlara mayo ve bikini seçiminde nelere dikkat etmeleri gerektiği hakkında kısa kısa bilgiler vermeyi uygun gördük. İsterseniz hemen başlayalım..

1.   Adım – Yaz Aylarına Hazırlık Yapın…

Öncelikli olarak geçtiğimiz yılların deneyimini göz önüne alarak size hangi modellerin yakıştığını gözden geçirebilirsiniz. Alt kısımda vücudunuza uygun bikini ve mayo modellerin sıralayacağız ancak kişilerin kendi denemeleri de büyük önem arz etmektedir. Bunun yanında çevrenizde bulunan arkadaşlarınızın da görüşlerimi alabilirsiniz. Zevkine güvendiğiniz arkadaşlarınız ile alışverişe çıkın ve beğendiğiniz her modeli denemekten çekinmeyin. Bir miktar fazla kilonuz olsa dahi denemekten çekinmeyin, aynaya bakmaktan korkmayın.

Bu arada eğer spor ve diyete devam ediyorsanız ürün alırken fazla model almayın. Çünkü ileride vereceğiniz 1-2 kilo size daha farklı modellerin yakışmasına neden olabilir. O nedenle çok sayıda ürünü tek seferde almak yerine dönemlere yayarak az sayıda ürün alın. Bu sayede hem vücudunuza uygun ürünlere sahip olursunuz hem de anlık masrafları geniş döneme yayarsınız.

2.   Vücudunuza Uygun Mayo ve Bikini Seçmek…

Gelelim en önemli ve en çok sorulan soruya. Nasıl vücut tiplerinin hangi mayo veya bikini modellerini seçmeleri daha doğru olacaktır. Bu noktada sizlere madde madde bilgi vermeye çalışacağım. İnşallah yararlı olacaktır.

 • Büyük Göğüslü Bayanların Mayo Bikini Seçimleri
 1.   Göğsünüzü saracak, kapalı modelleri tercih edin. Üst kısımdan göğüslerinizin taşması pek güzel bir görüntü vermemektedir.
 2.   Aşırı büyük dekolteler yerine göğüslerinizi güzel gösteren küçük dekolteleri kullanın. Aşırı bir göğüs dekoltesi pek hoş bir görüntü vermeyecektir.
 3.   Üst kısmı taşlı ve renkli olan modeller tüm dikkatleri göğüslerinize çekecektir. Bu nedenle üst kısımlarda daha sade modelleri tercih edin.
 4.   Boyundan bağlanan modeller büyük göğüslerin daha küçük görülmesine yardımcı olur. Tavsiyemiz bu tarz ürünleri kullanmanıza yöneliktir.
 5.   Klasik mayolar daha spor bir görünüm sağlamaktadır. Bu sayede görsel bütünlüğü tüm vücuda yayar. Bu modelleri de kullanabilirsiniz.
 6.   İnce askılı modeller yerine daha kalın askıları olan modelleri tercih edebilirsiniz. Bu sayede dikkatler daha az göğüslerde toplanacaktır.
 7.   Göğüs boyunuz aşırı büyükse size tavsiyemiz straplez modelini unutmanız. Göğüsleriniz yan kısımlardan taşabilir buda çok kötü bir görüntü verebilir.
 8.   Bikininizin veya mayonuzun göğüs kısmının balenli veya astarlı olması iyi olacaktır. Bu sayede görüntü daha güzel olacaktır.
 9.   Mayo veya bikini alırken üst ve alt kısımları ayrı ayrı alabileceğiniz mağazaları tercih etmeniz sizin açınızdan uygun olacaktır.
 •  Küçük Göğüslere Sahip Bayanlar İçin Mayo ve Bikini Tercihleriniz…
 1.   Küçük göğüslü bayanların mayo ve bikini seçerken dikkat etmesi gereken konu göğüsleri kaldıran ve daha toplu gösteren modelleri tercih etmeleridir.
 2.   Straplez yada tek omuzlu modeller aslında tam olarak göğüsleri küçük bayanlar için üretilmişlerdir.
 3.   Küçük göğüslü bayanların vücutları derin dekolteleri çok daha kolay kaldırır ve görsellik olarak daha mükemmel sonuçlar verebilir. Geometrik kesimler veya mayokiniler alternatif sahil kıyafetleriniz arasındaki yerlerini alabilir.
 4.   Göğüs kısmı için seçeceğiniz üstte kullanılan ekstra fırfırlar, taşlı ve renkli desenler göğüslerinize dikkat çekilmesini sağlayacağından daha büyük görünmesine yardımcı olacaktır.
 •   İnce Belli Güzellere Sunulacak Mayo ve Bikini Seçenekleri…
 1.   İnce belli bayanların ilk tercihleri kıvrımlarınızı ortaya çıkaracak modeller olmalıdır. Üst ve alt kısmın tamamen bağımsız olduğu modeller size en uygun modellerdir. Mayolardan bu nedenle uzak durmanız daha uygun olacaktır.
 2.   Geometrik kesimlere sahip mayokiniler size yakışacak ürünlerin başında geliyor.
 3.   Kemerler, bel hizanızda bulunan drapeler, büzgüler ve fırfırlar belinize daha fazla hacim kazandıracaktır ve ideal bir görüntü sağlayacaktır.
 •  Kalın Belli Bayanların Mayo ve Bikini Tercihleri…
 1.   Klasik olarak nitelendirilen mayolar ve boyundan bağlamalı bikiniler tam size göre.
 2.   Göz alıcı ve dikkat çekici renklerden uzak durunuz. Bu tarz seçimlerde vücut ön plana çıkacaktır. Bu nedenle daha ten rengi ürünlerin seçilmesi dikkatin bel çevrenizde değil de tüm vücudunuza dağılmasına neden olacaktır.
 3.   Göğüsleriniz veya bacaklarınıza güveniyorsanız dikkatlerin bu bölümlere çekilmesine olanak sağlayan tercihlere yönelerek kalın bel bölgesini dikkatlerden kaçırabilirsiniz.
 •  Geniş Omuzlu Bayanların Mayo ve Bikini Tercihleri…
 1.   Geniş omuzlu bayanların dengeli bir görüntü ortaya koyması gerekmektedir. Aksi takdirse erkeksi bir görünüme sahip olabilir, çekiciliğinizi kaybedebilirsiniz. Bikinilerde üst kısımlarda tercih edilebilecek detaylar, renkler ve desenler omuzlara vurgu yaparken, alt kısımlarda seçilecek sade çizgiler ise vücuttaki dengeyi sağlayacaktır.
 2.   Sezonun en çok tercih edilen ürünleri olan geometrik ve tek omuzlu modelleri tercih etmeniz sizin açınızdan idealdir. Bu modeller geniş omuzlu bayanlarda görselliği arttırmaktadır.
 3.   Boyundan bağlanan modeller tabi ki geniş omuzlu bayanlar içinde ideal ürünler arasında sayılabilir. Ancak şu bir gerçek ki göğüs dekolte kısmı V şeklinde olan modeller geniş omuzlu bayanlarda pek güzel durmuyor.
 •  Geniş Kalçaya Sahip Bayanlara Mayo ve Bikini Seçenekleri..
 1.   Geldik ülkemizdeki en büyük kitleye. Eğer sizde geniş kalçalara sahipseniz seçim yaparken dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta bulunmakta. Öncelikle seçeceğiniz bikini altlarında bel kısmının yüksek olmasına ve kalçanızı tam olarak sarmasına dikkat edin. Bu şekilde bacaklarınız olduğundan daha uzun gözükür ve kalçanız daha ince gözükür
 2.   Kalçalarınız eğer üst bölgelerden genişse bikininizin altını koyu renk ve bikini üstünü açık renk olarak seçebilirsiniz. Bu şekilde dikkatli gözler göğüslerinize odaklanacağı için kalçalarınız daha az dikkat çekecektir.
 3.   Diğer bir alternatif olarak sunabileceğimiz nokta ise şort etekli modeller olacaktır. Hem sevimli bir görünüme sahip olabilirsiniz bu modellerle hem de kalçalarınızda bulunan kusurları ve fazlalıkları gizleme olanağınız olacaktır.
 4.  Kısa Bacaklı ve Kısa Gövdeli Bayanların Mayo ve Bikini Tercihleri…
 5.   Bacak boyunuz kısa ise bikininizi seçerken yüksek belli olmasına özen gösterin. Bu sayede bacaklarınız olduğundan daha uzun bir görünüme kavuşacaktır. Ayrıca yüksek belli modeller vücut kıvrımlarınızı daha belirgin hale getirecektir ve beliniz ilgi odağı haline gelecektir.
 6.   Dikey çizgili modeller, koyu renkli bikini altları ve baskılı ürünler bacaklarınızı olduğundan uzun gösterecektir. Bununla beraber yatay çizgili modellerden özelikle sakınmanız gerekmektedir.
 •  Kalın ve Yağlı Karın Bölgeleri Bulunan Bayanların Mayo ve Bikini Tercihleri…
 1.   Tankini adı verilen modellerin tercih edilmesi bu tarz bayanlar için iyi olacaktır. Tankini adı verilen modeller mayo ve bikini karışımı olan bir üründür. Bikini gibi iki parçadan oluşmasına rağmen mayo tarzından karın bölgelerini kapatabilmektedir. Bu nedenle de karın bölgesinin gizlenmesi durumunda rahatça kullanılabilmektedirler.
 2.   Tankini modelleri alırken bir noktaya dikkat etmelisiniz. Aldığınız ürünler çok dar olmamalı. Çünkü bu modellerde üst kısım uzundur ve karın bölgesini üst kısım kapatmaktadır.  Çok dar bir modelin seçilmesi dikkatlerin karın bölgenize toplanmasına neden olacaktır.
 3.   Büzgülü, pilili ve drapeli modelleri de tercih edebilirsiniz. Bu modellerde karın bölgelerinizi kapatabilmektedir.
 •  Uzun Boylu Bayanların Mayo ve Bikini Seçimleri Nasıl Olmalı…
 1.   Geometrik ve iddialı kesimler, büyük desenli ürünler, çok fazla dikkat çeken renkler, mayokiniler ve diğer modeller… Aslında bu sezon sizin sezonunuz. Bu sezon vitrinlerde olan ürünlerin tamamı uzun boylu bayanların tercih edebileceği ve korkmadan giyebileceği ürünlerle dolu.
 2.   Çizgili ürün alırken daha çok yatay çizgili ürünlere rağbet göstermelisiniz. Dikey çizgiler sizi daha da uzun gösterecektir.
 3.   Koyu ve soluk renkli mayo ve bikinilerden uzak durum. Açık renkli ve canlı mayolar ve bikinileri tercih edin. Parlak renklerde mayokiniler tercih nedeniniz olabilir.
 4.   Erkek şortları dahi üzerinizde güzel duracaktır. Uzun tunikleri de deneyebilirsiniz. Mini etek gibi duracak size seksi bir görünüm sunacaktır.
 •  Kilolu ve Kalın Vücutlu Bayanların Mayo ve Bikini Tercihleri…
 1.   Kıştan sonra kilo vermeyen veya veremeyen bayanların imdadına klasik modeller yetişiyor bu senede. Fakat küçük dekoltelerden de kaçınmayın. Güvendiğiniz bir nokta varsa orayı sergileyin. Misal göğüslerinize güveniyorsanız kalın askılı ve derin V dekolteli ürünleri tercih edebilir, dikkatleri o kısımda yoğunlaştırabilirsiniz.
 2.   Bir başka alternatif olarak size modern tankinileri sunabiliriz. Bu modeller mayolara ve bikinilere oranla daha toparlayıcı olabilmektedirler.
 3.   Beyaz tonlu ve açık renkli modellerden, büyük desenlere sahip ve neon renkli modellerden uzak durmanız gerekecek bu yaz.
 4.   Uzun şortlar ve bol tunikler kurtarıcı olacaktır.

3.    Adım – Bu Senenin Bikini ve Mayo Modelleri…

 1.   2009 yılı yaz aylarının trend ürünü tek omuz mayo ve bikiniler.
 2.   Mayokiniler geçen yaz olduğu gibi bu sene yazında oldukça revaçtalar. Ama model tercihlerinde bu sezon asimetrik şekiller, retro kesimler ve canlı renkler moda.
 3.   Tek omuzlu mayokiniler bu sezon oldukça popüler olacak gibi. İki taraftan trendleri yakalıyor. Önünde hiçbir model duramaz gibi.
 4.   Plajlarda egzotik modeller, retro grafikler ve geometrik kesimler kullanılmakta. Bu kesimler bu sene plaj modasını oluşturacak gibi.
 5.   Sofistike tek parçalı modeller ve çiçeklerle bezeli ürünler oldukça iddialı ürünler arasında göze çarpıyor.
 6.   Sezonun renklerine gelecek olursak yeşil, sarı, mavi, fuşya, eflatun, pembe, mor, kiremit rengi, fosfor, altın, gümüş ve karamel tonları çok tutulan renkler. Bununla beraber beyaz tonları ve canlı renklerde bu sezon oldukça beğeni toplayacak sanırım.

Bayanlar için bu sene plajlarda ve havuzlarda güneş bu şekilde doğacak. Güzel görünmek için ilk aşamada bize kulak verin. Ardından kendi zevkinize güvenin. Unutmayın kendinize güzel görünüyorsanız çevrenize de güzel görünüyorsunuz demektir….

Bol güneşli, güzel günler dileklerimizle…

Kategoriler
Kadın ve Sağlık Zayıflama Yöntemleri

Sandaloz Sakızı ve Elma Sirkesi

Sandaloz Sakızı ve Elma sirkesi karışımı günümüzde çok konuşuluyor. Bu karışımın zayıflamada çok etkisi olduğu söyleniyor. İkisininde ayrı ayrı faydaları var. Özellikle elma sirBukesi; Soğuk Algınlığına , Gribe , Öksürüğe , Boğaz Ağrısı ve ses kısıklığına , Ergenlik sivilcelerine vs. iyi gelmektedir. Sandaloz sakızı ise sadece zayıflama amaçlı kullanılır. Bu sakız yağları çözer, tokluk hissi verir, metabolizmayı hızlandırır ve daha bunlar gibi bir çok şey yapar.

Bu karışımı hazırlamak aslında çok kolay. Öncelikle herhangi bir baharatçıda bulabileceğiniz sandaloz sakızını ve elma sirkesini alıyoruz. Sandaloz sakızı parçalar halindedir. Gün içinde 3 kez bir parça bu sakızı çiğneyip yutun. Bunun devamında bir bardak ılık süt içine bir yemek kaşığı elma sirkesi ekleyerek içiyoruz. Bu formülü düzenli olarak hergün yaparsanız bir hafta içinde 2kg ve ayda 8kg verebilirsiniz. Etkili bir yöntemdir. Herkesin denemesini tavsiye ediyorum. Yalnız bu diyeti uygularken kesinlikle tatlı yemiyeceksiniz. Tatlı diyeti olumsuz etkileyeceksiniz.

Kategoriler
Günlük hayat Kadın ve Sağlık

Gebelikte Seyahat ve Uçuşlarda Hypoxia

Genel olarak söylemek gerekirse, seyahat gebeliğin birinci yarı­sında tehlikesizdir, ancak sonraki aylarda mümkün olduğu kadar ertelenmelidir. Seyahatler bazen önlenemediğinden her kadın se­yahatler yönünden kendi kendini idare etmelidir. Bununla beraber, gebeliğin Son dört haftasında ve düşüğe ihtimal bulunduğu her han­gi bir zamanda seyahat tavsiye edilmez. Mesele seyahat sırasında sağlanacak konfora ve her hastanın şahsi özelliklerine bağlı bulun­duğundan genel kurallara uymak en iyisidir.
 

Gebelik sırasında uçakla seyahat: Gebe kadınların hava yolu ile taşınmasında iki önemli mesele vardır: Birincisi gebelik kusma­sını artıran taşıt tutmasıdır. Bu, daima beklenmeli ve gebe kadın uçuş başlamadan takriben yarım saat önce 0.43 mi­ligram Hyoscine hydrobromide, 25 miligram Avonine, veya daha iyisi 50 miligram Marzine (Cyclizine hydrochloride RP.C.) gibi uygun bir antidot almalıdır. Uzun uçuşlar sırasında, altı saat sonra ikinci bir doz alınmalıdır. Gebelik kusması olan bir kadının mümkünse, bu hal geçinceye kadar, uçuşu geciktirmesi uygun olur.
 

Placenta yetersizliği beklendiğinde Hypoxia, (i) bebek için bil­hassa tehlikelidir. Anne, asgari bir rahatsızlık. duymadan 1,500 metre yüksekliğe dayanır ise de, gebeliğin sonla­nnda solunum sayısında ve derinliğinde hafif bir artış olabilir. Araştırmalar yer yüzü ile 1,500 metre yükseklik arasında fetusun kalb atışı dakikada 10/33 atışla artar. Bu, hypoxia’ya karşı fetusun bir kompansasyon hareketi olarak anlaşılmalıdır. Mo­dern sivil uçaklann havası 1,800-2,400 metre arasındakine eşit ok­sijen elde edecek şekilde ayarlanmıştır. PIa­centa yetersizliğinden şüphe ettirecek herhangi bir buldu bulunduğu zaman bu şartlar altında uçuş arzu edilmiyen pratik güçlükler arz edeceğinden, gebeliğin son zamanlarında da uçuştan kaçınma­lıdır. Hypoxia’nın fetusun ilk gelişme safhası üzerindeki etkisi bi­linmiyor ise de, bunun zararlı olduğuna dair şüphe uyandıracak bir çok se­bep vardır.

Hava seyahati, normal bir kadında, en iyisi gebeliğin 15 inci ile 32 inci haftalar arasına denk getirilmelidir. Acil ihtiyaç bulunma­dıkça, ne bundan önce ve sonra hava seyahati yapılmalı ve zorunlu durumlarda ise ayrı ok­sijen bulundurulmalıdır. Uzun uçuşlar sırasında oturmuş vaziyette gebe kadının ayaklarında husule gelen ödem sıkıntı verici­dir. Dolayısıyla, hastanın, ayaklar yukarıda olmak üzere yarı yat­mış bir durum alabilmesi için gerekli hazırlık yapılmalıdır. Uçuştan önce tam bir tıbbi muayene yapılmalı ve ancak hastalık, düşük, ve­ya placenta yetersizliğine istidat bulunup bulunmadığı ve hava, yükseklik, oksijen ihtiyacı ve istirahat imkanları hususunda lazım gelen inceleme yapıldıktan sonra hava seyahatine karar verilmelidir.

Makalenin yazari: PuLeRi . kendisine bu makale icin tesekkur ediyorum. Ayrica sadece bu sitede yayinlanmistir, kaynak gostermeden lutfen alinti yapmayiniz..

Kategoriler
Günlük hayat Kadın ve Sağlık

Gebelikte İdeal Yaş

Gebeliğin her yaşta yaşanmasının hem psikolojik hem biyolojik açıdan mümkün olmadığını biliyoruz.Gebelikte ideal bir yaş var mı yok mu? Bu soru geçmişten günümüze gelen bir muamma. Fakat son yıllarda teknolojinin gelişmesine paralel olarak yapılan deney ve gözlem teknikleri daha da geliştirildiği için bu sorunun cevabına oldukça yaklaşıldı.

Bu konuyla ilgili araştırmalar yapan uzmanların görüşüne göre gebelik için en ideal yaş aralığı 20 ve 30 yaş aralığıdır. Özellikle 35 yaşından sonra bayanlarda gebeliğin problemli olma riskinin oldukça fazla olduğu belirtildi. 35 yaşından sonra riski azaltmanın yolları vardır fakat bu riski sıfıra indirmez. Riski azaltmak için anne adayının sağlığına daha çok dikkat etmesi gerekmektedir. Yaş ilerledikçe riskli gebelik oranı arttığı gibi doğurganlık oranı da azalma göstermektedir. Uzmanlar ayrıca anne ve bebek sağlığı için iki doğum arasında en az 2 yıl gibi bir ara bırakmanın sağlıklı olduğunu belirtmektedirler. Ayrıca yapılan araştırmalara göre genç yaşta gerçekleşen gebeliklerde de sorunlar ortaya çıkıyor. Örneğin 18 yaşından küçük yaşta yaşanan gebeliklerde ölü doğum gerçekleşme veya düşük kilolu bebek doğurma ihtimali yüksek. Aslında bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta hamileliğin her zaman risklerinin olduğunun bilinmesi ve önemli olan bu riskleri minumuma indirmeye çalışmayı bilmektir.

Doğum sonrası karşılaşılabilecek en büyük risk bebeğin Down Sendromu olmasıdır.Çocukta down sendromu görülme olasılığı anne yaşıyla orantıldır.Yaş ilerledikçe hastalığın görülme olasılığıda artmaktadır.