Hamile Kadınların Ramazanda Dikkat Etmesi Gerekenler 2

Ramazanın gelmesi ile birlikte hamile kadınlarında oruç ile ilgili aklına takılanlar ortaya çıkmaya başladı. Ramazanda hamile kadınların dikkat etmesi gereken noktaları derledik. 

Hamile kadınların ramazan ayında oruç tutmaları hiçbir uzman tarafından önerilmez. Çünkü anne karnındaki bebeğin gelişmesi, büyümesi, dokuz aylık süreci sağlıklı bir şekilde atlatabilmesi için anne adayının dengeli, sağlıklı beslenmesi gerekir. Ramazan ayında kesinlikle hastalar, yaşlılar, hamile kadınların oruç tutması önerilmez. Çünkü sonucunda ciddi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Özellikle yaz aylarına gelen oruç dönemlerinde ekstra dikkatli olmak gerekmektedir. Hamile kadınların ramazanda dikkat etmesi gerekenler;

Beslenme

Ramazanda hamile kadınların oruç tutmaması gerekir. Beslenme oldukça önemlidir. Çocuk gerekli vitamin ve mineralleri anneden alır. Bu yüzden annenin dengeli ve sağlıklı beslenmesi gerekir. Özellikle protein ağırlıklı, çocuğun büyümesine katkıda bulunacak yiyecekler tüketmek gerekir. Ramazan ayında etrafınızda oruç tutanlara göre beslenme öğünlerinizi ayarlamayın. Siz normal hayatta nasıl besleniyorsanız ki bu en az 3 öğün olmak zorunda öyle devam etmelisiniz. Gece sahura kalkıp diğerleri ile birlikte yemek yemeyin. Çünkü sahur saatlerinde midenizin yediklerini sindirmesi daha zaman alacak ve gereksiz kilo artışına da neden olacaktır.

Beslenme

Sıvı Tüketimi

Ramazan ayında etrafınızdakiler oruçlu olduğu için kendinizi bol bol sıvı tüketmekten esirgemeyin. Gün içerisinde bol bol sıvı tüketin. Tükettiğiniz sıvıların asitli ve çok şekerli olmamasına özen gösterin. Ayran sıcak havalarda hamilelerin tüketebileceği sağlıklı bir içecektir. Bitki çaylarından uzmanınızın önerdiklerini tüketin. Her bitki çayı hamilelik döneminde tüketilmez.

Sıvı tüketimi

Uyku Düzeni

Hamile kadınlarda uyku önemlidir. Karnında yük taşıyan ve iki kat yorulan anne adaylarının sağlıkları için mutlaka yeterli uykuyu almaları gerekir. Ramazan ayında oruç tutan kişiler genellikle sahura kadar uyumaz uyku düzenleri bozulur. Hamile kadınların ramazanda uykularını dikkat etmeleri gerekir. Oruç tutanlar gibi uyku düzenlerini bozmadan en az 8 saat uyuyarak dinlenmeleri gerekir.

Uyku düzeni

Hareket Edin

Sadece ramazan ayında değil tüm hamilelik süresi boyunca ekstra bir durum yok ise mutlaka hareket edin. Ramazan ayında çoğu kişi orucun etkisi ve açlık ile yorgun düştüğü için çok az hareket eder. Hamile kadınların ramazan ayında da mutlaka kısa yürüyüşler yapması ve hareket etmesi gerekir.

Hareket Edin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.