Ana Sayfa Sağlık Güneşte Yananlara Hatta Haşlananlara Tavsiyeler

Güneşte Yananlara Hatta Haşlananlara Tavsiyeler

0
Güneşte Yananlara Hatta Haşlananlara Tavsiyeler

Sıcak yaz günlerinin ve tatil sezonunun henüz kapanmamış olması itibari ile insanların güneş yanıkları ile olan savaşı her gün devam etmektedir. Bu süreçte kişiler ne kadar korunursa korunsun yine de yanması muhtemeldir ve hiçbir SPF içerikli güneş koruma kremi %100 etki sağlayamaz. En azından cildi hassas olan kişilerin ne yazık ki güneşten etkilenme şansları daha yüksek olduğundan ve yanıkların acısının ne kadar çok olduğu bilindiğinden, bu süreçte koruma kremleri dışında neler yapılabileceğinin açıklanacağı bir yazı hazırladık…

1- Gün içerisinde güneşe çıkma süreleri her zaman etkilidir. Bu sürelerin öğlen tam güneşin tepede olmamasına dikkat edilmelidir. Çünkü güneşin insanları tam olarak bu saatlerde kavurucu bir şekilde yaktığı açıkça görülmektedir.

2- Güneşin altında uzun saatler kalıp eve dönüldüğünde alınan duşun kesinlikle sıcak olmaması önemlidir. Sıcak su yanmış vücudun en kötü düşmanıdır. Bu nedenle de hafif ılık su yanıkların azalmasında daha etkili olacaktır.

3- Yanık kremlerinin kullanılması da oldukça işe yaramakta ve acıları azaltmaktadır. Eğer kıpkırmızı bir sırt ya da bacak varsa, kısacası haşlanma gibi bir durum söz konusu ise; kesinlikle yanık kremlerini gecikmeden cilde sürmek yararlı olacaktır.

4- Geçmişten beri bilinen yanığa yoğurt sürülmesi de doğru olacaktır. Özellikle sırt ve ön yanıklar için yoğurt acıyı hafifleten doğal yöntemlerden biridir. Kesinlikle denenmesinde fayda vardır.

5- Bilinçsizce güneşin altında yatmanın sonucunda yanan ciltler için ve hatta su toplayan ciltler için uzun bir süre güneşe çıkmama tedavisi de etkili olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.