Kısırlık çoğu erkeğin korkulu rüyalarından biridir. Kısırlığın temeline inildiğinde birçok nedeni bulunmaktadır.

Erkeklerde kısırlık üretim bozukluğuna yol açmaktadır. Erkek sperm sayısında düşüklük, spermlerin hareketsizliği kısırlık belirtileridir. Ülkemizde genellikle üreme konularında bir sorun olduğunda kadınlarda olduğu düşünülür. Çünkü erkeklerin çoğu kendinin hasta veya sorunlu olduğunu kabul edip erkekliğine laf getirmek istemez. Ama Türkiye’de kısır erkek sayısının oldukça fazla olduğu da bilinen gerçekler arasında yer almaktadır. Bazen doğuştan bir sorun olabilen kısırlığın sonradan oluşmasında çeşitli nedenler bulunmaktadır.

Erkeklerde Kısırlık Nedenleri

Genetik Bozukluklar

Genetik bozukluklar nedeniyle çoğu erkekte doğuştan itibaren sperm üretimi az ve sperm kalitesi düşüktür. Genetik anormallikler sonucu ortaya çıkan doğuştan kısırlık sperm üretiminin durmasına neden olmaktadır. Kromozomlarda yer alan sayısal anormallikler ve Y kromozomuna bağlı olarak ortaya çıkan nedenlerden dolayı kısırlık oluşmaktadır.

Genetik Bozukluklar

Hastalıklar

Kısırlığın oluşmasındaki ana nedenlerden bir diğeri de diğer hastalıkların sonucu ortaya çıkmasıdır. Hormonsal hastalıklar erkeklik hormonuna kötü etki edebilir ve sperm üretiminde düşüşlere neden olabilir. İltihaplı hastalıklar erkek yumurtalıklarında iltihap oluşmasına ve kısırlık yaşamasına ciddi şekilde neden olmaktadır. Kanser gibi ciddi hastalıklar geçiren ve kemoterapi gibi ağır tedaviler gören kişilerde de kısırlık ortaya çıkmaktadır. Bir diğer ama nadir görülen neden ise spermin çıkışı olan yer yani yumurtalıklarda tıkanıklık gibi doğuştan hastalıklar nedeniyle kısırlık sorunu yaşanabilmektedir.

Hastalıklar

İlaç Yan Etkileri

Ağır hastalıklarda kullanılan ilaçlar, yanlış ilaç kullanımı gibi nedenler sperm kalitesini düşürmektedir. Erkekte sperm sayısı ve sperm kalitesi düşük olduğunda üreme meydana gelmez. Uzmanlar özellikle depresyon gibi yan etkileri oldukça fazla olan ilaçları kullanan kişilerin kısırlık sorunu yaşayabileceklerine dikkat çekiyor. Bu aşamada aldığınız ilaçların bilincinden olmanız ve bir uzman kontrolünde almanız gerekiyor. Aksi takdirde tüm hayatınızı etkileyecek kısırlık sorunu yaşayabilirsiniz.

İlaç Yan Etkileri

Stres, Beslenme Şekli, Uyuşturucu Maddeler

Sperm sayısını ve kalitesini düşüren bir diğer önemli neden uyuşturucu madde kullanımıdır. Uyuşturucu maddeler (sigara, alkol, esrar, eroin vb.) erkeklerde sperm üretimini yavaşlatan ve tüm vücuda zarar veren maddelerdir. Büyük ve sürekli stres yaşayan kişilerde de zamanla sperm sayısının düştüğü gözlemlenmiştir. Doğru beslenmeme, obezite gibi sorunlarda kısırlık nedenleri arasında yer almaktadır.

Stres, Beslenme Şekli, Uyuşturucu Maddeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.