El Ve Tırnak Bakımı Nasıl Yapılmalı? 6

En fazla kullandığımız organlardan biri olan eller özellikle kış aylarında daha fazla bakım istemektedir. Bu yüzden el ve tırnak bakımını rutin olarak yapmamanız gerekmektedir.
Ellerimiz olmadan gündelik yaşamımızı sürdürmemiz oldukça zordur. En önemli organlardan biri olan elleri korumak ise başlı başına bir konudur. Sağlıklı eller için rutin bakımlar yapmak gerekir. Sadece cilt korumasına yönelik korumalar değil de komple el sağlığına yönelmek önemli bir noktadır. Parmaklarda bulunan tırnaklarımızı da korumamız gerekmektedir.

Sağlıklı El Ve Tırnaklar İçin Yapılması Gerekenler;

• Koruyucu tabaka olan cildimizi nemli tutmamız gerekir. Bu yüzden ellere her gün nemlendirici kremler sürmek gerekmektedir. Eğer cildiniz kuru ise günde 2 veya 3 defa nemlendirici kremler sürebilirsiniz. Doğal onarıcı olan limonu elinizi sürüp bekletirseniz elinizde oluşan çatlaklar ortadan kalkacaktır. Krem kullanmak istemiyorsanız bal ve limonu karıştırıp doğal nemlendirici olarak kullanabilirsiniz.

Sağlıklı El Ve Tırnaklar İçin Yapılması Gerekenler-1

• Eğer tırnaklarınız çabuk kırılıyor ise tırnak cilası kullanmanız gerekir. Tırnak cilası tırnağı dayanıklı ve korunaklı bir hale getirmektedir. Doğal yöntem olarak ise sıcak su içerisine sirke, limon ve bal koyduktan sonra ellerinizi bir süre içerisinde bekletin. Bu yöntemi iki üç günde bir yaparak tırnaklarınızı güçlendirebilirsiniz.

Sağlıklı El Ve Tırnaklar İçin Yapılması Gerekenler-2

• Tırnak kenarlarında oluşan kopuk et parçalarını önlemek için vitamin almanız gerekir. Tırnak rahatsızlıkları genel olarak demir, vitamin gibi eksikliklerde meydana gelmektedir. Bu yüzden beslenmenize dikkat etmelisiniz. Genellikle sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek vücudun vitamin ihtiyacını karşılayacaktır. Bunun yanında onarıcı kremler kullanarak da bu sorunu kolayca çözebilirsiniz.

Sağlıklı El Ve Tırnaklar İçin Yapılması Gerekenler-3

• Tırnak bakımını kuaförde yapacaksanız kendi bakım aletlerinizi yanınızda götürmeniz en doğru hareket olacaktır. Kuaför gibi toplu hizmet veren yerlerde kullanılan bakım araçları çok fazla steril olmadığı için sağlığı tehlikeye atmaktadır.

Sağlıklı El Ve Tırnaklar İçin Yapılması Gerekenler-4

• En önemli noktalardan biri de gün içerisinde elinizi ne kadar kullandığınızdır. Genellikle çok fazla bilgisayar kullanan kişilerde parmak hastalıkları meydana gelmektedir. Ellerim sürekli aynı pozisyonda olmadı kam dolaşımı açısından zararlı bir durumdur. Uzmanlar bilgisayar kullanan kişilerin klavye önlerine elleri rahat ettirecek yumuşak yastık şeklinde aparatlardan kullanmak gerektiğini önemle vurguluyor. Eğer bilgisayar başında bir işiniz var ise aralıklar ile el ve parmak hareketleri yaparak el sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Sağlıklı El Ve Tırnaklar İçin Yapılması Gerekenler-5

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.