Ana Sayfa Sağlık Doğumdan sonra anne

Doğumdan sonra anne

0
Doğumdan sonra anne

         Halk arasında doğum yapmış kadına doğumundan sonraki ilk kırk gün için ‘’lohusa’’ adı verilir. Bu anlamda lohusa şerbetleri dağıtılır ve lohusaya da bu şerbetin iyi geldiğine inanılır. Hâlbuki doğum yapmış bir kadının doğumundan sonraki ilk kırk gün sıkıntı çekmesi oldukça doğaldır. Çünkü kadın normal ya da sezaryen doğum yaptıktan sonra ayağa kalkmakta zorlanır ve dikişlerine bağlı olarak ağrı çekebilir.

         Lohusalık döneminde annelerin daha da sağlıklı olmaya ihtiyacı vardır. Çünkü anne çocuğunu emzirecek ve emzirdiği sırada çocuğuna hastalık bulaştırması da oldukça kolay olacaktır. Özellikle yeni doğmuş bebeklerin hassasiyetleri göz önüne alınırsa, bu bağlamda annelerin sağlık sorunları yaşamasından oldukça kolay etkilendiklerini görebiliriz. Lohusa kadınların yedikleri yemekler daha doğal, daha sağlıklı ve yağsız besinler olmalıdır. Vücut doğumda kaybettiği her şeyi toparlamak için uğraştığı için tükettiği besinler vücut dengesini sağlayacaktır. Bu dönemlerde ve bundan sonra ki hiçbir dönemde sigara ve alkol tüketmemesi özellikle bebeklerin sağlığı açısından da oldukça önemlidir.

Lohusalık döneminde kadınlar daha stresli, daha ağrılı olmaları ve sindirim problemleri yaşamaları da çok muhtemeldir. Bu tür sorunlar lohusa kadının daha da gergin hissetmesine sebep olurken psikolojik anlamda da savaş vermeye zorlayabilecektir. Lohusa kadın bu dönemlerinde hamileliklerinden aldıkları kiloyu kafalarına takabilecek ve bebeklerin istemeyecek duruma gelebilmektedirler. Stresli oluşları itibari ile her sorunun kaynağını bebekleri olarak gören lohusa kadınların özel bir tedaviye ihtiyaçları vardır. En büyük desteğin ailesi tarafından gelmesinin lohusa kadın için çok daha ayrı bir önemi olurken, psikolojik tedavinin de yadsınamaz faydaları olacaktır. Lohusalığın geçici bir dönem olduğunu kabullenmeyen kadınlar bile bu dönemleri atlatınca kendilerini toparlayabilecekler ve normal hayatlarına geri dönebileceklerdir.

Lohusalıkta stresli, gergin hissetmenin önemli bir kötü faktör olması ile alınan desteklerin bu kötü faktörleri iyileştirmesi için belirli bir süreye ihtiyaç vardır. Anneye ihtiyaç duyan bebeğinde sağlığı açısından lohusalık süreci çabucak atlatılmalı ve anne normal hayatına tekrar geri dönebilmelidir. Hiçbir şeyin suçlu olmayan bebekleri için haksızlık yaptıklarını düşünen anne adayları, lohusalık döneminde sağlıklı karar veremedikleri için farklı düşündüklerini de bilmelidirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.