Diş Ağrısına İyi Gelen Çözümler 5

Diş ağrısı acısı en fazla olan ağrılardan biridir. Dişiniz eğer çok kötü durumda değil ise bir uzman yardımından önce yapabileceğiniz bazı yöntemler bulunuyor. 

Dişler yediğimiz yemekleri öğüttüğü için sürekli bakım istemektedir. Gerekli bakımlar yapılmadığında dişte çürümeler meydana gelmektedir. Diş çürümeleri hemen hemen her insanda görülür. Çürümelerin temel sebebi yediğimiz asitli, şekerli yiyeceklerdir. Diş yapısına zarar veren bu yiyecekler dişlerin sağlamlığını azaltır ve dokusunda zararlar meydana getirir. Diş çürümesi, diş eti hastalıkları gibi durumlar çok ileri seviyede olmadığı sürece evde bazı yöntemler ile tedavi edilebilir. Diş Ağrısına İyi Gelen Çözümler;

Sirkeli ve Tuzlu Su İle Gargara Yapmak

Dişlerde meydana gelen çürüklerin veya diş eti hastalıklarının ağrısını dindirmek için doğal gargara olarak bilinen tuzlu ve sirkeli su ile her yarım saatte bir ağzınızı gargara yaparsanız ağrıyı hafifletmiş olursunuz. Sirke ve tuz asidik yapıları nedeniyle temizleyici özelliğe sahiptir. Fakat uzmanlar bu gibi asidik maddelerin direk olarak uygulanmasını önermiyor. Bu yüzden suya karıştırıp öyle gargara yapmanız gerekiyor. Bu yöntem hem dişleri temizler hem de varsa şişlikleri azaltır.

Sirkeli ve Tuzlu Su İle Gargara Yapmak

Karanfil ve Karanfil Yağı

Atalarımızın geçmiş yıllarda kullandığı oldukça etkili bir diğer yöntem ise karanfil ve karanfil yağını ağrıyan dişe uygulamaktır. Karanfil yağını pamuğa döküp ağrıyan dişinize tampon yapabilirsiniz. Ayrıca kuru karanfili ağrıyan dişinizin üzerine koyup bir süre beklerseniz de diş ağrınız azalacaktır. Karanfil eski zamanlarda enfeksiyonu tedavi amaçlı kullanılan bir bitkiydi. Şimdilerde bazı diş macunlarında bulunuyor.  Ayrıca karanfilin nefesi ferahlatmak ağız kokusunu almak gibi özellikleri de mevcuttur.

Karanfil ve Karanfil Yağı

Sarımsak Tamponu

Doğal antibiyotik olarak bilinen sarımsağı ezip daha sonra ağrıyan dişin üzerine güzelce tampon yapın. Sarımsak dişteki mikropların, enfeksiyonların yarattığı acıyı doğal antibiyotik olma özelliği ile alacaktır. Kokusu sizi rahatsız edebilir ama diş ağrınız geçtikten sonra kokusunu umursamayacaksınız.

Sarımsak Tamponu

Ağrı Kesici Sprey ve Gargaralar

Ağrı kesici özelliğe sahip olan oral yol ile alınan ve direk ağrıyan dişe uygulayabileceğiniz spreyler geçici bir çözüm sunmaktadır. Gargaralar ise gün içerisinde her saat başı yaptığınızda ağrıyı biraz hafifletecektir. Diş ağrılarınız eğer çok fazla ve dişte meydana gelen zararlar ileri boyutta ise bu uygulamalar çok işe yaramayacaktır. Bu yüzden bir uzmana görünmenizde fayda vardır.

Ağrı Kesici Sprey ve Gargaralar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.