Kronik bir hastalık olan ve ciddi hastalıklar arasında yer alan cüzzam nedir, cüzzam hastalığı belirtilerini içeriğimizden bulabilirsiniz.

Cüzzam hastalığı Mycobacterium leprae isimli bakterinin yarattığı bir enfeksiyon sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu enfeksiyon tedavi edilmediğinde vücuda yayılmakta ve ciddi hasarlara neden olmaktadır. Teknolojinin ve sağlık alanında gelişimlerin artması nedeniyle günümüzde tedavi edilebilir olsa da eski yıllarda bu hastalık nedeniyle çoğu kişi acı çekerek can vermiştir. Bazen bölgesel bazen ise vücudun tamamına yayılarak ilerleyen bir hastalık olabilmektedir. Cüzzam göz, testis, sinirler, deri ve üst solunum kısımlarında ortaya çıkıp ilerleyen bir hastalıktır. Cüzzam hastalığı nasıl bulaşır sorusuna ise halen kesin cevap verilememektedir. Fakat en fazla solunum yolu ile insandan insana bulaştığı bilinmektedir.

Cüzzam Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

  • Vücutta lekeler oluşması belirtiler arasında en fazla görünendir.Bu lekeler genellikle açık renkte oval veya yuvarlak, kepeksiz ve özellikle de herhangi bir rahatsızlık yaratmayan lekelerdir.
  • Sürekli burun tıkanıklıkları, burnun ara ara kanaması,
  • Kaşların uç kısımlarının dökülmesi,
  • Gözlerin alt kapaklarının kapanmaması,
  • Yüzde oluşan ödemler,
  • Deri üzerinde oluşan lezyonlar cüzzam hastalığı belirtileri arasında yer almaktadır.

Cüzzam Hastalığı Tedavisi

Cüzzam hastalığının tedavi şekli ilaç tedavisi şeklinde yapılmamaktadır. Dünyanın her yerinde bu hastalık ücretsiz olarak tedavi edilmektedir. Düzenli olarak ilaçların kullanılması hastalığı tedavi edip ilerlemesini engelleyecektir. Cüzzam hastalığı yetişkin kişilere bulaşmayan daha çok çocukları, bebekleri ve hamile kadınları tehtit etmektedir. Hastalığın herhangi bir belirtisini görürseniz mutlaka uzmana başvurup gerekli önlemleri alınız. Konu ile ilgili daha detaylı bilgiyi Uzm. Dr. Ersoy ACER anlatımı ile aşağıdaki videodan edinebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.