Çocukların rol modelleri

Çocuklar dünyaya geldikleri ilk andan itibaren en çok annesini gördüğü için ilk rol model her zaman anne olur. Çocuk annesini taklit etmeye bayılır ve sürekli peşinde dolanıp yaptığı şeylere yardım etmek ister. Fakat anneye düşkün olan çocuklar kadar babalarına da düşkün olan çocuklar mevcuttur. Kendi kimliğini daha çabuk fark eden çocuklar babaları ile daha iyi anlaştıkları zaman babalarını rol model olarak alırlar ve yaptıkları her şeyi onlarda yapmaya çalışırlar.

Rol model her zaman anne veya baba da olmayabilir. Çocuğa çok iyi davranan bir akraba, komşu gibi ev dışı bireylerde çocuk tarafından rol model olarak belirlenebilir.

Çocuğun doğru kişiyi rol model olarak alması için öncelikle anne ve babanın bilinçli olmaları gerekir. Çocuğun kimi rol model olarak aldığı çok açıktır ve çocuk bu durumdan asla utanmayarak rol modelini gizli tutmak istemez. Anne ve babanın ev içinde bağırarak kavga etmesi çocuğun rol model olarak aldığı anne ya da babasına zarar verir. Bu durumda çocuk rol modelinin iyi biri olmadığını fark ederek hayal kırıklığına uğrar. Hayal kırıklığına uğrayan çocuk rol modelini taklit etmekten vazgeçerek yeni bir rol model arayışına başlar. Zaten bir kere hayal kırıklığına uğramış çocuk önüne gelen ilk kişiyi rol model olarak kabul edecek ve yaptıklarının onu mutlu edip etmediğine bakmayacaktır.

Çocuklar taklit etmeyi çok sevdikleri için çevresinde eğer çok ağlayan biri varsa çok ağlayabilecek, kendisi düzgün konuşabiliyorken henüz konuşmayı tam çözememiş çocuklar gibi de konuşmayı tercih edebilecektir. Ebeveynler bu olumsuz durumları yaşamamak için yaşadıkları hiçbir sıkıntıyı çocuğa yansıtmamalılardır.

Çocuk okul çağına gelene kadar herhangi bir rol model edinemediyse kesinlikle hayalindeki rol modeli öğretmeni olacaktır ve ne olursa olsun rol modeli olarak öğretmenini seçecektir. Öğretmenini rol model olarak belirleyen çocuklar da ders çalışma isteği artacak ve okul sevgisi çocuğa daha çabuk aşılanacaktır.

Doğru rol modelleri için ebeveynlerin çevrelerinde de doğru kişiler olmalıdır. Çocuğun herkesi rol model olarak kabul edebildiği unutulmamalı ve ileride sorunlar yaşamamak için doğru adımlar atılmaya çalışılmalıdır.

2 YORUMLAR

  1. Galiba çocuklar için yaşıyoruz. Büyüyünce rol modelleri başkaları oluyor. Teşekkürler. Güzel yazı olmuş.
    Not: e-posta bilgilendrmelerde profil resminiz çıkmıyor. Selçuk Büyükaltay’da sorun yok.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.