Cinsellik İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

CİNSELLİK

Cinsellik; erkek ve dişi denen canlıların cinsel özelliklerinin tümüne verilen addır. Bedensel temas sayesinde oluşan haz duygusu da cinsellik olarak adlandırılır. Cinsel kimlik, çocuğun ergenlik döneminde oluşmaya başlar. Ayrıca cinsel organlar ve hormonlar sayesinde oluşan üreme de cinselliğin önemli bir parçasıdır. Cinsellik, kişinin fiziksel yapısını, cinsel tercihini, değer yargılarını, seçimlerini, tercih ettiği cinselliğin çevresi adına ne ifade ettiği gibi düşünce ve yargıları da kapsamaktadır. Cinsel eğitim her zaman kişi işin büyük önem taşır. Çünkü yıllardır günümüze kadar taşınmış cinsellik ile ilgili doğru bilinen yanlışlar hala varlığını sürdürmektedir. 

 Cinsellik, kişiyi fiziksel, duygusal ve ilişkilere yönelik bir kavram olarak ele alınabilir. Çocuk yaşta cinsel eğitime başlanması, çocuklara ne ile karşılaşabileceklerini, neler yaşayabileceklerini ebeveynlerin uygun bir dille anlatabilmesi gerekir. Eğer ebeveynler cinsel eğitim konusunda çocuklarına yeterli ve doğru bilgileri aktarırsa, çocuk ebeveynle cinsel konularda konuşmaktan çekinmeyecek ve yanlış bilgilerle tek başına karşılaşıp doğru olup olmadığını düşünmeden yanlış olduğunu öğrenebilecektir.

CİNSELLİK HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR NELERDİR ?

-Penis büyüklüğü, ayakların büyük olması ile alakalı bir durum değildir. Bunun gibi doğru olduğu düşünülen el ya da kulağın büyük olması da penis boyunu etkileyen bir durum değildir.

-Penis boyunun normal ölçüsü 17 cm değildir. Penis boyunun ortalama ölçüsü 12-14 cm arasında bir değerdir.

-Kondom kullanarak daha geç boşalmanız mümkün değildir. Kondom kullanmak çift için koruyucu bir önlem olmaktan ileri gidemez.

-Sperm arttırma gibi bir durum mümkün değildir. Kişi hiç seks yapmasa bile seks yaptıktan bir gün sonra sperm miktarında azalma görülür.

-Erkeklerin sarışın kadınları cinsel birleşme için daha fazla arzuladıkları ile ilgili bir bulgu yoktur. Düşünüldüğü gibi sarışın kadınlar, esmer ya da kumral kadınlara göre daha fazla cinsel birliktelik kurmaz.

-‘’Rüyalanma’’ adı verilen cinsel rüyaları sadece erkekler görmez. Kadınlarda rüyalanabilir ve bu orgazm ile sonuçlanabilir.

-Mastürbasyon yapmak körlük yaratmaz.

-HPV aşısı cinsel yolla bulaşan virüslerden korunmayı sağlar ve sanıldığı gibi kız çocuklarında cinsel isteği arttırmaz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.