Bebeklerde cilt bakımı nasıl olmalıdır, hangi konularda dikkat edilmelidir sorularının cevabını içerğimizden bulabilirsiniz. 

Bebeklerde Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bebek cildi yetişkin cildine göre daha hassas bir yapıya sahiptir. Bu nedenle bebekler için cilt bakımı ürünleri seçerken dikkat etmek gerekir. Her cilt bakım ürününü bebekler üzerinde kullanmamalısınız. Bebeklere özel olarak üretilmiş olanları kullanmak lazım. Bu ürünleri seçerken de mutlaka içerisinde bulunanlara bakmak lazım. İçi kimyasal dolu bebek bakım ürünlerini kesinlikle bebeğiniz üzerinden kullanmayın. Gerekirse doğal ve organik ürünler alın ya da kendiniz evde bakım ürünlerini yapın. Böylelikle bebeğinizin cildini korur ve onun daha sağlıklı bir cilde sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Bebeklerde Cilt Bakımı Önerileri

  • Bebeğinizin cildini günlük olarak temizlemeye özen gösterin. Gün içerisinde çevreden veya kıyafetinden gelen kirlerin üzerinde kalması yani temizlenmemesi cilt sağlığı açısından zararlıdır. Pamuk bir bezi bebek şampuanı ile yıkayın ve daha sonra bu bez ile cildinizi temizleyin. Özellikle koltuk altı, bacak ve pop arasını temizleyin.
  • Mutlaka bir nemlendirici kullanın. Nemlendirici seçiminde ise kozmetik ürünler yerine eczaneden aldığınız ürünleri kullanın. Örneğin bepanthol markasının bebeklere özel nemlendirici kremlerini tercih edebilirsiniz. Tüm cildine duştan sonra nemlendirici krem sürün.
  • Deterjan seçerken bebekleriniz için ayrı seçin. Diğer deterjanlar bebeklerde alerji yapabilir. Ayrıca bebeklerinizin kıyafetlerini ayrı yıkayın. Başka kişilerin kıyafetleri ile aynı çamaşır makinesine koymayın.
  • Mutlaka bir pişik önleyici krem kullanın. Özellikle bacak arasına altını her değiştirdiğinizde mutlaka pişik kremi sürün. Pişik önlemi alınmadığında ciddi bir cilt hastalığına dönüşebilmektedir.
  • Yaz aylarında güneş koruyucu sürmeden bebeğinizi güneşe çıkarmayın. Güneş lekeleri, yanıkları ve egzama olmaması için mutlaka güneş koruyucu ürünler sürün.
  • Ciltlerde oluşan isiliğe engel olmak için bebeğinize mutlaka ince kıyafetler giydirin. Pamuklu kıyafetleri tercih ettiğinizde bebeğinizin cildi daha rahat edecektir.
  • Bebeğinizin cildinde mantar oluşmasını engellemek için mutlaka altını sık sık değiştirin. Bezi pis kalan bebeklerin cildinde kalıcı mantar, pişik oluşmaktadır. Bebeğinizin cildini mantar gibi hastalıklardan korumak için mutlaka altınız ve vücudunu temiz tutmaya özen gösterin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.