Alzheimer hastalığı belirtisi ve tedavisi

Unutkanlık zaman zaman hepimizin başına gelmektedir. Ama uzun süreli sürmeyen bu unutkanlıklar geçicicidir. Çoğumuz yoğun streslerden dolayı yada iş yeri yorgunlukları, ailevi sorunlar yüzünden bu unutma olaylarına maruz kalmaktayız. Ama Alzheimer tamamen bir hastalıktır. Yaş ilerledikçe artık günlük olaylara kayıtsızlık, konuşma anında zorluklar yaşama en önemlisi de hafıza kayıpları baş gösterdiği an artık potansiyel bir hastasınızdır.

Oturduğunuz semti evi bulamaz, adınızı bile unutursunuz. Bu hem sizi hem de sizinle yaşayanlara zor anlar yaşatır. Halk arasındaki adı bunama olarak bilinir.

Alzheimer Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Doktorlar 10 temel belirtiden bahsediyor. Bu tanılardan bir kaç tanesinin bulunması alzheimer belirtisi olabilir.

  1. Kelimeleri bulmada eskiye göre daha çok zorlanmak
  2. Hayatınızı etkileyecek kadar unutkan olmak
  3. En yakınınızdakiler de dahil olmak üzere isimleri hatırlayamama
  4. Daha önce rahatlıkla verdiği konularda bile karar vermede zorlanma
  5. Tarihleri ve evin yolunu hatırlayamama
  6. Pratik konularda karar vermede eski tavırları sergileyememe
  7. Koyduğu evrak veya eşyaları hatırlayamama
  8. Karakter özelliğinin değişmesi sonucu kendine yardım edenleri suçlamak
  9. Sorumluluk duygusundan adım adım kaçmak başlar Bu hastalığın tedavisine göz atacak olursak. Alzheimer ‘in net bir tedavisi yoktur. Sadece kişinin yaşam kalitesinin yükselmekle başlanır.
  10. Erken tanı çok önemlidir.

Doktor kontrolünde yapılan tedavilerle hastalığın alevli dönemi yatıştırılır. Bunun yanında ortaya çıkacak muhakkak doktor psikolojik sorunların kaldırılması için antidepresanlar kullanılır. Bu ilaçların mutlaka doktor kontrolünde kullanılması lazımdır. Yoksa daha vahim sonuçlar doğurur.

Son zamanlarda bu hastalık adına sevindirici bir takım ilaç ve tedavi yöntemlerinin çıkması sevindirici. Eğer sizin de çevrenizde yakın bir tanığınız bir alzheimer hastası varsa kendilerine cesaret vermeyi, güven duymayı, hislerini sizinle paylaşmasını sağlayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.