Oruçta nasıl niyet edilir, oruç niyet duaları nelerdir ve nasıl yapılmalıdır içeriğimizden tüm detayları ile öğrenebilirsiniz.

Oruç tutarken niyet etmek önemlidir. Niyet ederek sahur edilir, oruç tutulur ve gün sonunda niyet edip iftar yapılır. Niyet edilirken yapılan dualar, söylenen sözler nasıl olmalıdır diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Nasıl niyet etmelisiniz, oruç niyetleri örnekleri, oruç niyet dualarını aşağıdan görebilirsiniz.

Sahura kalkmakta niyet etmek anlamına gelir, sahurda niyet etmeyi unuttuğunuzda da orucunuzu rahatlıkla eda edebilirsiniz.

Ramazan ayında sadece ramazan orucuna niyet edebilir ve ramazan orucu tutabilirsiniz.

Oruçta Nasıl Niyet Edilir?

Niyet ettim Allah (c.c.) rızası için bugünkü Ramazan orucunu tutmaya.

Nafile Orucu Niyeti Nasıl Yapılır?

Niyet ettim Allah (c.c.) rızası için nafile oruç tutmaya.

Nafile orucu, farz olarak eda edilmesi gereken oruçlar dışında tutulan oruçlara denir. Nafile orucunun sevabıda, faydası çoktur, bir hadiste şöyle anlatılmaktadır: “Adem oğlunun işlediği hiçbir amel yoktur ki karşılığında on katından yediyüz katına kadar sevap yazılmış olmasın. Allah şöyle buyurmuştur: Oruç bunun dışındadır. O benim için tutulur. Bana aittir ve onun mükâfatını ben vereceğim.” [Buhari ve Müslim rivayet ettiler] (Ebu Hüreyre (ra), Peygamber (şaş) ’in bu şekilde dediğini anlatmıştır)

Kaza Orucu Niyeti Nasıl Yapılır?

Niyet ettim Allah (c.c.) rızası için en son kazaya kalan Ramazan orucunun kazasını tutmaya.

Ramazanda farz olan orucu bir nedenle tutmadığımızda, ramazanda sonra bu tutmadığımız günler kadar tutmamız gereken oruçlara kaza orucu denmektedir. Daha basit anlatmak gerekirse, tutmadığımız ramazan oruçlarını, ramazandan sonra tutmaktır. Cezası yoktur, tutmadığınız gün kadar orucu ramazandan sonra yerine getirmeniz yeterlidir.

Kefaret Orucu Niyeti Nasıl Yapılır?

Niyet ettim Allah (c.c.) rızası için kefaret orucumu tutmaya.

Bilerek orucu bozmak kefaret orucunu zorunlu kılar ve cezası 61 gündür. Ramazandan sonra bilerek bozduğunuz her oruç için 61 gün boyunca kefaret orucu tutmanız gerekmektedir. Kefaret gerektirmeyen bir çok konu olduğu gibi, kefaret gerektiren konularda mevcuttur. Bu konuyu detaylı şekilde buradan inceleyebilir, okuyabilir ve öğrenebilirsiniz.

Adak Orucu Niyeti Nasıl Yapılır?

Niyet ettim Allah (c.c.) rızası için üzerime almış olduğum adak orucumu tutmaya.

Adak, Allah’a gerçekleşmesi durumunda yada içinden gelerek yerine getireceğine söz verdiği görevler yada ibadetlerdir. Adak orucu da ramazan ayı ve orucun tutulması yasak günler dışında yerine getirilmesi gereken, borçlu orucudur. Zaman ile söz verildiğinde zamanında tutulması gereken, zaman verilmediğinde de gerçekleşmesini istediği olayın ardından ilk fırsat da yerine getirilmesi gerekmektedir.

Aşağıdan Diyanet TV anlatımı ile oruca nasıl niyet edildiğini videolu olarak izleyebilirsiniz. Sitemizde yer alan Ramazan ile ilgili diğer konulara da bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.