Kategoriler
Genel Konular

REK- LAM- LAR

Uzun zamandır radyo ve televizyon programcılığı ile alakalı yazı yazmak istiyordum.Bana bu fırsatı veren makaleci.com’a köşemden sevgi ve saygılarımı iletiyorum.
Bugün bu yazıyı yazmamın nedeni radyo ve televizyonlarda sürekli tekrarlanan reklamlardan artık bana gına geldiği için bugünkü köşemde buna yer vermek istedim.Bilmem sizlerde de böyle bir durum var mı?Tam radyoyu açayım biraz müzik dinleyeyim diyorum o an güzel bir şarkı çalıyor ve şarkı biter bitmez hemen araya reklam giriyor tüm müzik dinleme zevkimi alıp götürüyor.Aynı şey televizyonlar içinde geçerli eskiden müzik kanalları sadece müzik çalarlardı şimdi ise neredeyse hep tanıtıcı ürün reklamları yayınlanıyor.Helede herkesin bıkmış olduğu o bal reklamları hayır benim anlamadığım bir arı 7/24,365 gün nasıl bal yapabilir.Aslında içeriğini çoğumuz biliyoruz ama yinede bu hataya düşüp alıyoruz. Bu durumdan dolayı artık hakiki bal bile yemek canım istemiyor.Neyse konuyu fazla uzatmak istemiyorum konu başlığıma bir başka pencereden bakmaya çalışıyorum.
Uzun bir zaman önce bir reklam şirketini camında ”Reklam Bir Sermayedir”diye bir yazı görmüştüm o zamanlarda fazla bir ilişki kuramamıştım ama şimdi anlıyorum ki o yazı bana ne kadar mantıklı ve anlamlı geliyor.Bir örnekle bu konuyu pekiştirmek istiyorum.Bir firma yeni bir ürün çıkarmış ve bunun tanıtıma ve pazarlamaya ihtiyacı var ve bunu için teknolojinin getirdiği yeniliklerle tüm insanlara duyurmayı amaçlıyor.Bunu içinde gerek görsel medya,gerekse işitsel medya üzerinden aşırı reklam yaparak ürünün tanıtıyor.Reklamcılar artık öyle tanıtımlar yapıyor ki artık neredeyse ”insanlara bu reklamları yaparak onları sıkalım ve artık yeter!” deyip alsınlar demeyi düşünüyorlar herhalde.Bazen en kültürlümüz bile alıyor bunlardan hani ”benim almamla bir şey olmaz” diyorlar ya. Ama insanlar düşünmüyorlar ki bu ürünü alırsak yine bu reklamcılar reklam yapmaya devam edecekler.Nede olsa Türkiye’de 75 milyon insan var onlara tek tek ulaşmayı hedefliyorlar.
Ama şu bir gerçek yeni bir ürünü halka tanıtılıp onun beğenilesi için reklamlar yapılmazı şarttır. Siz hiç adını duymadığınız bir gıda maddesini alıp yer misiniz? Yemezsiniz herhalde çünkü o ürünün içerisinde sağlığınızı olumsuz etkileyecek şeyleri olup olmadığını bilmeden yemezsiniz diye düşünüyorum. Unutmayın kişinin sağlığı her şeyden önce gelir.Demek isteğim şeyi anlamışsınızdır herhalde firmaların veya reklam şirketlerinin ürünü tanıtmak için insanlar üzerinde bu kadar sıkıcı bir yöntem izlenmemesi gerektiğini düşünüyorum.
”Bırakın radyoları müzik dinleyelim,bırakın televizyonları dizi,film haber ve benzeri izleyelim. Bunu da yapamıyorsanız reklam sayısına kısıtlama getirin insanları sıkmayın.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.