Kategoriler
Linux Web sunuculari SSH üzerine

Red Hat / CentOS Linux: 2 sunucu ssh bağlantısı sorununa çözüm

İki ayrı sunucu arasında veri alışverişi yapmak istediğinizde genelde SSH paneli aracılığı ile RSYNC yada SCP gibi çok faydalı komutları kullanmak isteriz. Ancak öyle zaman gelirki bir türlü iki sunucuya bir türlü ssh yolu ile erişemezsiniz. Devamlı Yetkiniz yok tarzında sinir bozucu hatalar alırsınız. Bunun bir çok sebebi olabilir ama benim karşılaştığım sorunun çözümünü aşağıda yazacağım. Belli mi olur belki bir gün yine aynı sorunla karşılaşırım..

En son yeni sunucu aldığımda ve eski verilerimi bu sunucuya yüklemek istediğimde yetki hatasıyla karşılaşıp durdum. bunun sebebi basit bir ayardan kaynaklıymış. Network Gateway ip ayarından kaynaklanmış. Bu yüzden bir sunucudan diğerine bağlanırken hangi yolu kullanırsak kullanalım bağlanmak imkansız oluyor. bu her sunucuda yanlış yapılandırılmış olmaya bilir ancak ovh.com dan aldığım çoğu sunucuda bu böyleydi.

Bu sorunu düzeltmek için aşağıdaki adımları sırasıyla izleyelim: (ssh den sunucuya giriş yapın)

nano /etc/sysconfig/network

Burda aşağıdaki gibi bir alan var:

GATEWAY=75.xx.xx.xxx

Burdaki ip yi sunucunun ana erişim IP ‘si ile değiştirin. örnek yapı aşağıdaki gibi olmalı:

NETWORKING=yes
NETWORKING_IPV6=yes
HOSTNAME=sunucu.serverdomaini.com
GATEWAY=75.xx.xx.45

[Çıkmak için: CTRL + x sonra y sonra enter]

içerisindeki İP kısmını düzeltseniz yeterli diğer ayarlar aynı kalabilir. Eğer bu işlemden sonra yine hata alırsanız bu sever yukarıdaki verdiğim ayara göre ayar dosyanızı düzeltin ve kaydedin. Ancak ayarların aktif olabilmesi için Network uygulamasına restart atmanız gerekli

/etc/init.d/network restart

Burdaki sorununuzu düzeltmezse konu altından yorum yazıp farklı yollar bulmamızı sağlayabilirsiniz.

Yazar selçuk KILIÇ

Bende 1 yumurta var, sende 1 yumurta var. Ben sana 1 yumurta versem, sen bana bir yumurta versen, bende 1 yumurta sende 1 yumurta olur.Bende 1 bilgi var, sende 1 bilgi var. Ben sana 1 bilgi versem, sen bana 1 bilgi versen, bende 2 bilgi, sende de 2 bilgi olur - Konfüçyüs - Yazilarimi artik kuaza da yayinliyorum (zamanim oldukca) :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.