Opera GX Oyun Tarayıcısı nedir

Tarayıcı olarak birçok alana ve kolaylığa imza atmaya çalışan Opera bu sefer oyunculara özel çıkardığı tarayıcıyı ön plana çıkarmakta. Aslında 1 yıldan fazla süredir kullanılan ancak hala erken erişimde olarak Opera GX oyun tarayıcısı tam olarak nedir, nasıl kullanılır? Bu sorulara yazımızda cevap bulacağız.

11 Haziran 2019 tarihiyle piyasaya çıkarak dünyanın ilk oyun tarayıcısı unvanını alan Opera GX tarayıcısı oyun performansı, kolaylık, haber gibi birçok şey vaat ediyor. Gelin vaat ettiklerinin ne kadarını veriyor veya özellikleri neler, kimlere ithaf ediyor görelim.

Opera GX Oyun Tarayıcısı Nedir?

Opera GX Nedir
Opera GX Nedir

Opera GX aslında normal standartlarda bir Opera tarayıcısıdır. Arayüz tasarımı genelde oyuncuların kullanıldığı dark temada dizayn edilmiştir. Ayrıca tarayıcı renklerinin oyuncu bilgisayarlarının led lamlarıyla eş zamanlı entegrasyonu gibi görünüşe önem verenler için güzel ayrıntıları bulunmakta. Ayrıca Razer Chroma ve Twitch entegrasyonu gibi açılır sekmeler sayesinde birçok sosyal medyaya hızlıca ulaşabiliyorsunuz. Küçük ergonomik sekmeleri sayesinde ise aynı anda video izleyip işlerinizi daha seri bir şekilde yapabiliyorsunuz.

Tarayıcının oyunculara en yarayacak özelliklerinden biri ise genel olarak oyun haberleri etiketine sahip birçok haberi açılır sekme sayesinde takip edebiliyorsunuz. Yazıya eklediğimiz videoda da anlattığımız çoğu şeyin uygulamasını görebilirsiniz. Bunların yanında ise Discord, whatsapp gibi birçok uygulamayada yine açılır sekmesinden tek tıkla ulaşabiliyorsunuz.

Oyun Performansına Etkisi

İnternette bu tarayıcı hakkında en çok konuşulan konulardan biri ise oyun performansına etkisi. Bildiğiniz gibi oyun oynarken arka planda bir şeyin çalışması her zaman bilgisayarı daha çok meşgul eder. Ancak bazı durumlarda arkadan müzik açmak veya yayında olmaktan dolayı tarayıcının açık olması şart olabilir. Bu tarayıcı da normal bir tarayıcıya göre oyundayken ayarlanabilir performans seçenekleri sunuyor.

Opera GX oyun tarayıcısı
Opera GX oyun tarayıcısı

GX kontrolü aracıyla tarayıcının meşgul ettiği Ram ve CPU’yu sınırlandırabilirsiniz. Bu sayede oyun sırasında Google Chrome gibi tarayıcılara göre daha az performans kaybı yaşayabiliyorsunuz. Genel olarak Twitch yayıncıları için oldukça yararlı bir tarayıcı diyebiliriz. Eğer tarayıcıyı indirmek isterseniz buraya gidebilir bu tarz program tanıtımlarından hoşnutsanız tüm adobe programlarının ayrıntılı yazılarını buradan görebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.