Ana Sayfa Programlar dünyası Bilgisayar programları Bilgisayarınızın Sıcaklığını Kontrol Edebileceğiniz 3 Uygulama

Bilgisayarınızın Sıcaklığını Kontrol Edebileceğiniz 3 Uygulama

0
Bilgisayarınızın Sıcaklığını Kontrol Edebileceğiniz 3 Uygulama

Bilgisayarlar gündelik yaşamımızın büyük bir parçası haline geldiğinde günlük faaliyetlerimiz için daha hızlı ve daha hızlı masaüstü bilgisayarları ve dizüstü bilgisayarları bekleyerek büyüdük. Bu hızlı işlemciler ve sabit sürücülerle ilgili sorunlardan biri, giderek daha küçük alanlara daha fazla güç kullanmaları gerektiğinden, çok yüksek sıcaklıklara ulaşmalarına neden olması. Eğer bu denetlenmezse ve kontrol altında tutulmazsa bilgisayarınızda sorunlar yaratabilir.
Aşırı ısınma, sabit sürücü sorunlarının önde gelen nedenlerinden biridir. Yavaşlık, yanıt vermeyen programlar ve çökmeler ve rastgele yeniden başlatma gibi diğer belirtiler bazen aşırı ısınmanın belirtileri olabilir.

Bir işlemci başarısız olursa tamiri pahalı olur. Bununla birlikte, bir sabit sürücü başarısız olduğunda, verilerinizi kaybetme maliyetleri çok daha yüksek olabilir. Peki dizüstü bilgisayarınızı korumak için ne yapabilirsiniz? İşte size yardımcı olabilecek birkaç araç.

Real Temp

Real Temp, tüm Intel Core işlemcilerinden sıcaklık bilgilerini okur ve hatta çift veya dört işlemcili makinelerde her bir CPU için sensörleri kalibre etmenize izin veren kapsamlı masaüstü veya dizüstü bilgisayar sıcaklık monitörüdür. Ve diğer birçok sensörden farklı olarak, dizüstü bilgisayarlarda ve masaüstlerinde eşit derecede çalışır. Real Temp kurulum gerekmeden çalışır. Bir klasöre veya harici bir sürücüye çıkarılabilir ve doğrudan bu yerlerden çalıştırılabilir.

Kolayca ayarlanabilen her yapılandırma için varsayılan maksimum sıcaklıklar ile önceden ayarlanmış olarak gelir. Eğer sıcaklık tehlikeli seviyelere ulaştığında bir alarm çalar.

Core Temp

Core Temp, Intel’in ve AMD’nin CPU’larının çoğunu kapsayan algılayıcılardan biri ve Windows XP Service Pack 2, 2003 Server, Vista ve Windows 7 (32 bit ve 64 bit sürümler) üzerinde çalışır. Aracın en kullanışlı özelliği günlük tutabilmesi. Bu özellik uzun süre dizüstü bilgisayarın sıcaklığını analiz ederken çok yardımcı olur ve bazı dalgalanmaların normal olup olmadığını tespit eder.

SpeedFan

SpeedFan, bilgisayarın sağlığının önemli bir parçası olduğu için, fanların hızını da (adından da anlaşılacağı üzere) izleyen ek bir bonus özellik sunan hafif ve güvenilir bir sıcaklık monitörüdür.

Sabit sürücünüzün sıcaklığını, CPU sıcaklığını ve bilgisayarın genel iç sıcaklığını izlemek üzere ayarlanabilir. SpeedFan, çok şey yapmanıza izin veren ilginç bir program ancak her dizüstü bilgisayardaki fanların farklı şekilde yapılandırılmış olması nedeniyle her dizüstü bilgisayar modelinde çalışmıyor. Bazı modellerde sıcaklık mevcuttur ancak çoğu diğer işlevler çalışmamakta. Buna rağmen, bazı diğer özellikler mevcut olmadığında bile bilgisayarın iç sıcaklığı için güvenilir bir monitör görevi görür. Ve belirli sorunlar olduğunda sizi uyarması için iyi bir algılama sistemine sahiptir. Başlangıçta çalışmaya ve sıcaklık çok yüksek olursa alarm çalmaya ayarlanabilir.

Teşhis etmesi ve düzeltmesi zor olan birçok bilgisayar sorunu olsa da bu araçlar sayesinde yüksek sıcaklık bunlardan biri değil. Yavaşlama ve sabit disk hataları yaşamaya başlarsanız kontrol etmeniz gereken şeylerden biri olmalı. Tek gereken biraz dikkat ve yukarıdaki programlardan biridir ve sorun, sorun haline gelmeden önce düzeltilebilir.

Bilgisayarınızda aşırı ısınma problemi yaşadınız mı? Ne tür belirtiler yaşadınız? Nasıl düzelttiniz? Aşağıda bir yorum yazarak bize bildirin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.