Ana Sayfa Programlar dünyası Bilgisayar programları Adobe Stock Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Adobe Stock Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

0
Adobe Stock Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?
Adobe Stock Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Adobe, bilgisayar tabanlı bir tasarımcının ihtiyacı olabilecek tüm yararlı uygulamaları bir araya getirmeyi hedefler. Tasarımcıların veya firmaların projelerde ihtiyacı olan konulardan biri ise stok öğelerdir. Stok öğeler genel anlamda bir kere telif ücreti ödenen ve lisanslanabilir görsel içeriklerdir diyebiliriz. Bu konuda önce çıkan Adobe Stock nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır; görelim.

Adobe Creative Cloud tüm programlar yazımız altında sizler için tüm adobe programlarını inceliyor ve ne işe yaradığını anlatıyoruz. Neredeyse tüm Adobe programlarında dediğimiz gibi bu uygulamaların en büyük artılarından biri ise bir biriyle eş zamanlı ve ortak çalışabilir olması. Bu noktada da Adobe Stock da creative cloud uygulamalarında kurulu olarak gelir. Stock, Photoshop ve Illustrator gibi programlarda uygulama için tek tuşla açılabilir ve bu sayede az sonra anlatacağımız telifsiz görsel deposuna ulaşmanızı sağlar.

Adobe Stock Nedir, Ne İşe Yarar?

Aslında stok içerikler diyebileceğimiz büyük bir sektör bulunmakta. Uygulamadan önce telifsiz stok içerikler bulunduran platformlardan bahsetmemiz gerekir. Bu platformlar içerisinde son zamanlarda politika değişikliği yüzünden arka plana düşmüş Shutterstock iyi bir örnek olacaktır. Onun haricinde telifsiz görseller noktasında şu yazımızda en iyi ücretsiz stok görselleri bulunduran siteleri derlemiştik.

Adobe Stock Nedir, Ne İşe Yarar?

Telifsiz içerikler ise bir kere ücret ödeyip elde edebileceğiniz lisanslanabilir öğelerdir. Birçok tasarımcı projelerinde stok içerikleri kullanır ve zaman kazanır. Stok içerikler üretip satmak konusu ise aslında 1920 yılından gelme köklü bir sektördür. Daha internetin yaygınlaşmadığı yıllarda bile tekrar kullanılabilir içerikler birçok alanda kullanılıyordu. Peki Adobe Stock bu sektörün neresinde bulunuyor, görelim.

Adobe Stock; tasarımcılar, pazarlamacılar, kreatif kişiler, video profesyonelleri ve birçok sektörden kişiler tüm kreatif projeleri için milyonlarca yüksek kaliteli, seçkin ve telifsiz varlığa erişebilmesini sağlayan bir hizmettir. Telifsiz varlıklar ; fotoğraflar, vektörler, illüstrasyonlar, şablonlar, 3B varlıklar, videolar, hareketli grafik şablonları ve ses parçaları gibi birçok varlık türünü içerir. 

Adobe Stock yüksek kaliteli içerikleri satabileceğiniz veyahut satın alabileceğiniz bir platform. Stock diğer benzeri platformlardan farklı olarak Adobe Creative Cloud avantajını kullanıyor. Stock direkt olarak Adobe Photoshop, Illustrator ve XD dahil olmak üzere favori Creative Cloud masaüstü uygulamalarında kurulu gelir. Bu sayede bu uygulamalar içerisinde tek tıkla içerik indirebilir veya yükleyebilirsiniz. Bu konuda Adobe Bridge de size klasör kontrolünde işinize yarayacaktır.

Adobe Stock Nasıl Kullanılır?

Dediğimiz gibi Adobe Stock Creative Cloud uygulamalarında kurulu olarak gelmekte. Bu uygulamalarda pencere açar gibi Adobe Stock’u açıp görseller satın alabilir veya kendi görsellerinizi yükleyebilirsiniz. Bu konuda ayrıntılı teknik bilgi ise şu bağlantıda mevcut.

Adobe Stock Ücretsiz İndir

Adobe Stock uygulamasını ücretsiz indirmenin tek yasal yolu Adobe’nin sağladığı 1 aylık ücretsiz promosyonu kullanmak. 1 aylık ücretsiz abonelik almak için şu bağlantıya gidebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.