Ana Sayfa Programlar dünyası Bilgisayar programları Adobe Prelude Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Adobe Prelude Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

0
Adobe Prelude Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?
Adobe Prelude Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Adobe, bilgisayar tabanlı bir tasarımcının ihtiyacı olabilecek tüm yararlı uygulamaları bir araya getirmeyi hedefler. Video düzenleme konusunda ise Adobe’nin birçok uygulaması vardır. Bu uygulamalar arasından çok bilinmeyen Adobe Prelude nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılır sizlere anlatacağız.

Adobe Creative Cloud tüm programlar yazımız altında sizler için tüm adobe programlarını inceliyor ve ne işe yaradığını anlatıyoruz. Neredeyse tüm Adobe programlarında dediğimiz gibi bu uygulamaların en büyük artılarından biri ise bir biriyle eş zamanlı ve ortak çalışabilir olması. Bu noktada da Adobe Prelude özellikle video düzenleme konusunda uzman ve prodüksiyon sahibi kişilerce kullanılır. Ayrıca Prelude, diğer Adobe uygulamalarıyla çok hızlı bir şekilde kullanılabilir.

Adobe Prelude Nedir, Ne İşe Yarar?

Adobe Prelude Nedir, Ne İşe Yarar?

Video düzenleme konusu aslında uçsuz bucaksız bir denizdir. Bu alan en basit Youtube videosundan sinema filmine kadar gidebilecek kadar geniştir. Düzenlenecek video ve kullanılacak prodüksiyonun kalitesine göre ilgilenmeniz gereken ayrıntı artar. Mesela Youtube videosu düzenleyen bir kişi için videonun yerleşimi, mete verisi gibi terimler çok bilinmez. Ancak prodüksiyon ne kadar geliştikçe videonun ayrıntılarıyla daha içli dışlı olursunuz.

Video düzenlemenin nasıl farklılaşabildiğinizi anlattığımıza göre Adobe uygulamalarına gelelim. Birçoğunuzun bildiği gibi Adobe Premiere Pro ve After Effects programları çok bilinir. Ancak daha üst düzey prodüksiyonda ince ayar, etkili ortam düzenlemesi meta verisi girişi gibi durumlar da değer görür. Genel olarak bu ve bunun gibi birçok durumu Adobe Prelude kullanılarak halledilir.

Adobe Prelude, basit ve hızlı bir şekilde etkili ortam düzenlemesi yada meta verisi girişi gibi birçok durum için kullanılan bir çeşit video yerleştirme ve içe alma aracıdır. Adobe prelude sayesinde video içeriklerinizi etiketleyebilir, muhafaza edebilir, dönüşüm işlemlerini yapabilir ve istediğiniz bir videonun kaba kurgusunu yapabilirsiniz.

Peki bu işlemleri Adobe Premiere’de yapamaz mıyız, diye sorarsanız cevap verelim. Birçoğunu evet Premiere’de de yapabilirsiniz. Ancak Prelude bu saydığımı ve daha fazla özelliği çok basit ve anlaşılır şekilde yapmanızı sağlar. Premiere bu konuda kullanıcı dostu sayılmaz.

Adobe Prelude Nasıl Kullanılır?

Adobe Prelude Nasıl Kullanılır?

Bu Adobe Prelude uygulaması Türkiye’de bilinmese de aslında dünyaca gerekli yerlerde kullanılır. Uygulama arayüzü Adobe Premiere uygulamasına oldukça benzer. Genel olarak temel özelliklere sahip video düzenleme aracı denilebilir. Videolarınızı uygulamanın içerisine atın. İster videoların ayarlarından meta verisi girişini ister diğer özellikleri kullanın. Yeni bir zaman çizgisi ekleyerek de kaba bir taslak ayarlayabilirsiniz.

Düzenlediğiniz taslakları ve video içeriklerini çok kolay bir şekilde uygulamada pencere açar gibi Premiere’e aktarabilirsiniz. Ayrıva programa buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.