Adobe Media Encoder Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Adobe, bilgisayar tabanlı bir tasarımcının ihtiyacı olabilecek tüm yararlı uygulamaları bir araya getirmeyi hedefler. Video düzenleme konusunda ise Adobe’nin birçok uygulaması vardır. Bu uygulamalar arasından çok bilinmeyen Adobe Media Encoder nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılır sizlere anlatacağız.

Adobe Creative Cloud tüm programlar yazımız altında sizler için tüm adobe programlarını inceliyor ve ne işe yaradığını anlatıyoruz. Neredeyse tüm Adobe programlarında dediğimiz gibi bu uygulamaların en büyük artılarından biri ise bir biriyle eş zamanlı ve ortak çalışabilir olması. Bu noktada da Adobe Media Encoder özellikle video düzenleme konusunda uzman ve prodüksiyon sahibi kişilerce kullanılır. Video boyutu düzenleme, optimizasyon gibi birçok konuda benzer Adobe uygulamalarında kullanılır.

Adobe Media Encoder Nedir?

Adobe Media Encoder, temelde bir tür format değiştirme ve dışarı aktarma aracıdır. Ayrı bir yazılım olarak da kullanılıyorken diğer Adobe ürünlerinde de kurulu olarak gelmektedir. Media Encoder, Adobe Premiere ProAfter Effects, Prelude ve Flash Professional ürünlerinde bileşen olarak kullanılabilmektedir.

Adobe Media Encoder Nedir?

Grafik ve video düzenleme konusunda birçok pürüz çıkabilmektedir. Videonuz için en uygun formata dönüştürmek bile sıkıntı çıkarabilmektedir. Her video formatının farklı kullanım yerleri ve içeriklerinize arklı uygunluğu vardır. Bu durumdan dolayı uzman kişiler video düzenleme yazılımlarını sık eleyip ince dokuyarak seçerler. İşte bu konuda Adobe yazılımlarına yardımcı olması için Adobe Media Encoder kullanılır.  Adobe Premiere Pro, After Effects, Prelude ve Flash Professional ürünlerinde direkt olarak Media Encoder kullanılır.

Media Encoder sadece import ve export olarak geçen tarzda bir yazılım değildir. Hazır ayarlar, İzleme Klasörleri, Hedef Yayıncılık ile iş akışlarını düzenleme ve zaman Ayarlayıcı gibi birçok ek özellikleri de bulunmaktadır. Bu ek özelliklerinin yanında üstüne basarak söylediğimiz gibi Adobe uygulamalarıyla da güçlü entegrasyona sahiptir. Bazı optimizasyon sıkıntıları da olsa Media Encoder, işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Media Encoder’in detaylı özelliklerine geçmeden hemen önce uygulamanın bir de eksi tarafından bahsedelim. Bu yazılım sisteminizin kaynaklarını aşırı düzeyde kullanır. Onun için render ve çıktı süreleri uzayabiliyorken programda çökmeler de yaşanabilir. Onun haricinde piyasadaki alanında iyi uygulamalardan biridir.

Adobe Media Encoder Ne İşe Yarar?

Adobe Media Encoder Ne İşe Yarar?

Peki Adobe Media Encoder ne işe yarar, özellikleri nedir gelin maddeler halinde bi sıralayalım:

  • Videoları optimize edebilir ve çözünürlüğü kolayca seçebilirsiniz.
  • Adobe Premiere Pro, After Effects, Prelude ve Flash Professional uygulamalarıyla da güçlü entegrasyona sahiptir.
  • Kullanıcı dostu ve sezgisel bir kullanıcı arayüzü bulunmaktadır.
  • Bit hızı kodlamasını ve maksimum bit hızını ayarlama gibi imkanları da barındırmaktadır.
  • İş kuyruğunuzu oluşturmak için birçok özellik ve kolaylık sunar.
  • Ayrıca, bit hızı kodlamasını ve maksimum bit hızını ayarlama imkanı da sunar.
  • Ana kare mesafesi gibi ayarları düzenlemenizi sağlayan “Gelişmiş Ayarlar” alanı bulunmaktadır.
  • Maksimum render kalitesi ve çerçeve harmanlama gibi üst düzey kalitede de ayarlara imkan sağlar.

Adobe Media Encoder nasıl kullanılır, sorusuna da basit bir cevap verebiliriz. Dilerseniz aşağıda gösterdiğimiz gibi uygulamayı indirebilir bağımsız olarak kullanabilirsiniz. Eğer isterseniz diğer Adobe ürünlerinde kurulu geldiği için yazılım içinde kullanabilirsiniz.

Adobe Media Encoder İndir

Yazıda bahsettiğimiz üzere Media Encoder Adobe Premiere ProAfter Effects, Prelude ve Flash Professional ürünlerinde bileşen olarak gelmektedir. Yine de harici yazılım olarak kullanmak isterseniz bu bağlantıdan indirebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.