adobe lightroom nedir ne işe yarar
adobe lightroom nedir ne işe yarar

Adobe Lightroom; MacOS, Windows ve mobil platformlar için çıkartılmış yüksek boyutlu fotoğrafları saklamak ve toplu işlemler yapmak için kullanılır. Bu program Adobe Photoshop ile birlikte Creative Cloud Fotoğrafçılık paketlerinde bulunur. Peki gelin Adobe Photoshop Lightroom nedir ve ne işe yarar, görelim.

Adobe Lightroom Nedir?

lightroom
lightroom

Adobe Lightroom temelinde fotoğrafları derleme ve düzenleme üzerine çalışan bir programdır. Adobe Photoshop’a benzer ancak önemli farkları bulunmaktadır. En temel farkları Lightroom’un daha basit bir arayüze sahip olması ve on binlerce fotoğrafa aynı anda düzenleme ve derleme kolaylığı sağlamasıdır. Belki tek resim üzerinde çok fazla imkana sahip olmasak da çoklu düzenleme, arşivleme ve özellikle RAW görüntü işleme konusunda en çok kullanılan programdır.

Adobe Lightroom Ne İşe Yarar?

Yukarıda bu programın temel özelliklerini saydık, biraz daha açalım. Özellikle fotoğrafçılık alanında fotoğrafı çekmek işin yarısıdır. Geri kalan yarısı ise o fotoğrafı düzenlemek, en iyi haline getirmek ve arşivlemektir. Fotoğrafçılar hiç bir zaman 5 10 görüntü çekerek oldukları mekandan ayrılmazlar, en azında en amatörler hariç. Belki yüzlerce belki binlerce çekilen fotoğrafların ayıklanması düzenlenmesi ve arşivlenmesi çok önemlidir. Bu konuda ise çektiğiniz fotoğrafları çok seri şekilde düzenleyebilir, etikete veya tarihe bağlı olarak çok kolay bir şekilde arşivleyebilirsiniz.

adobe lightroom nedir
adobe lightroom nedir

Dediğimiz gibi alanındaki fotoğraf düzenleme programlarından Lightroom’u ayıran özelliği çok seri ve pratik işlem sunması ve RAW işleme imkanı. RAW dosyası işleme mantığını eğer giriş seviyesi bir fotoğrafçısıysanız duymamış olabilirsiniz. RAW dosyası genel olarak fotoğraf makinelerinin fotoğrafı tüm data verileriyle işlenmeden kaydetmesidir. Yani işlenmiş bir JPEG dosyası 4 mb iken RAW dosyası 25mb’dir. Özelikle profesyonel fotoğrafçılar üzerinde daha iyi işlem ve en doğru açıyı yakalamak için RAW dosyalarını kullanırlar. Adobe Lightroom ise bu dosyaları görüntüleyebilir ve üzerinde rahatça işlem yapabilmenizi sağlar.

Adobe Photoshop ve Lightroom Farkı Nedir?

Adobe Photoshop nedir, ne işe yarar sorusuna şu yazımızda uzunca cevap verdik. Bu cevabı özetleyecek olursa Adobe Photoshop fotoğraf düzenleme manipülasyon teknikleri alanında vazgeçilmezdir. Tek resim üzerinde katmanlar sayesinde yapabileceğinizin haddi hesabı yoktur.

Adobe Lightroom‘da ise Photoshop’ta yapabildiğiniz her tür rötuş, kontrast,ışık düzeltmeleri, siyah beyaz’a çevirme, vinyet ekleme, noise azaltma, keskinlik verme, beyaz ayarı, perspektif düzeltme gibi imkanlara bu programda da erişebilirsiniz. En büyük farkı ise Lightroom’da katmanların olmaması ve manipülasyonun bu programda gerçekten zor olması. Ancak eğer tek resim üzerinde çalışmayacak ve sizi bekleyen onlarca veya yüzlerce resim varsa hepsini çok pratik şekilde Lightroom’da düzenleyebilir ve istediğiniz filtrelerle arşivleyebilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.