Kategoriler
Şuan Düşündüklerim Türkiye üzerine

Pkk ve son dönemdeki durumu!

Konuya fazla derinden değinmeyeceğim sadece kısa kısa düşüncelerimi ifade edip bırakacağım. Son dönemdeki türkiye cumhuriyetinin devlet nezlindeki pkk ile mücade stratejisinin değişmesi ile pkk’nun kurucularının muhattap alınmaya başlanması sonucunda gerçekleşen olaylar arasındaki ilişkiyede değineceğim.

Malumunuz son günlerde Fransa/Paris de öldürülen pkk’nın kurucularınında aralarında bulunduğu 3 kadını biliyorsunuzdur. Bir çok çevre konuya farklı yönlerden bakarak durumu Türkiye devletine yıkmaya çalışıyor yada propaganda yapılıyor denerek barış sürecini etkilemeye çalışıyorlar deniyor. Burda konuyu anlayabilmek için derinlere inmek gerektiğini düşünüyorum. bunun için aşağıdaki soruları öncelikle cevaplayalım.

pkk nedir? varlığının sebebi nedir?

Pkk bir dönem Türkiyede bazı kürt isyancıların T.C devletine karşı silahlı mücadele için oluşturulan, kanlı bir örgütdür. Varlığının sebebi ilk dönemler kürt halkının hakkını savunmak adı altında olsada günümüzde bu konu pkk nın en son yapacakları işler arasında.

pkk ile doğuda oluşan bir pazar bu pazarı yönetme çabası içerisinde olan daha güçlü örgütler bulunuyor. Pkk başlı başına bir yasadışı örgüt konumunda şuan. Her türlü kaçakçılık işinde adı gizliden geçiyor. Ancak asıl alanı uyuşturucu ticareti. Örgüt şuanda kürt sorununu ön plana çıkararak hem örgütü her daim besliyor, hemde varlığını sürdürerek dünya genelinde yasadışı işlerini gerçekleştiriyorlar. Pkk ya en büyük desteği ise avrupa ülkeleri veriyor. Bunların başında Fransa, belçika bulunuyor. Ancak Türkiye de gelişen yeni olaylar ve sorunun çözümene yaklaşılması bu ülkeleri ciddi oranda rahatsız etmiş, örgütün küçülmesi ile üzerlerindeki etkilerinin azalacığını düşünen arkada taraftaki güçlerin olayı lehine çevirmeye çalışmasını görüyoruz. Olayın görünen yüzüne aldanmayın, Avrupanın sıcak mesajları sizi kandırmasın, hoş bu mesejları verenlerın bu konuda bilgi sahibi olduklarınıda zannetmiyorum. Örgütün kontrolünü elinde tutmak isteyenlerin, örgütdeki bu küçülme ihtimalini ve sorunun ortadan kalkınca varolmayacağını düşündüklerinden olayı sabote etme çabalarındalar. Lafını geçiremediklerini, yada pkk sorununun çözümene katkıda bulunacak kişilerin infazı çoktan verildi bile. buna ilk olarak Fransa/Parisdeki 3 kadın pkk lının infazı ile şahit olduk. bunun örgüt içi bir infaz olduğunu anlıyoruz. Buda örgütün içinde pkk sorunun bitmesini istemeyenlerin çoğunlukta olduğunu gösterir. Lider konumundaki bu 3 kadının öldürülmesi ayrı olarak apo’yada bir göz dağı niteliğinde.

Amaç her ne olursa olsun pkk örgütünün varlığını sürdürmesi, şer odaklarının işine geleceğinden, Türkiyedeki kürt sorunu bitse bile bu örgütün varlığını sürdürmeye devam edeceğini gösteriyor. Buda yıllardır kürt sorunu altında Türkiye devletine yapılan baskının geçerliliğini yitirip farklı alanlara kayacağını anlatıyor ufaktan.

15 sene öncesine göre Doğudaki gelişmenin çok iyi olduğunu görebiliyoruz. Bilinçlenen bir kürt toplumu, cahiliyet dönemini yavaş yavaş arkada bırakmaya başlarken, konuşacak problem bile bulamazken türkiyenin ilerlemesini veya gelişmesini ne durdurabilir ki ?

pkk varlığını sürdürecekse bir hedefi olmalı hedefi olmayan bir güç de kontrolsüz şekilde olacağından zarar oranıda değişiklik gösterecektir. Kontrol edilemiyorsa bu kurucularına yada kurucu ülkelerinede büyük zarar vereceği anlamına geliyor.

Bu duruma göre kendi düşüncelerimi ifade etmek istiyorum. Pkk’nın bitmesi uzun vadede olanaksız. Siz bütün sebeplerini ortadan kaldırsanız da bu örgüt varlığını yasadışı olarak sürdürmeye devam edecektir. Bu örgüt misyonu dışına çıkmış ve kontrol edilemiyor. Belki silahlı kanadının varlığı eskisi kadar aktif olmayacaktır ancak örgütün kendi içerisinde fikir ayrılıkları yüzünden parçalanmasıda olası. Bu sorunun biraz küçülüp parçalanarak büyümesi ve tekrar üzerimize gelmesi demektir. Bunların öngürülüp önlemininde alınması yerine olacaktır.

 

Yazar selçuk KILIÇ

Bende 1 yumurta var, sende 1 yumurta var. Ben sana 1 yumurta versem, sen bana bir yumurta versen, bende 1 yumurta sende 1 yumurta olur.Bende 1 bilgi var, sende 1 bilgi var. Ben sana 1 bilgi versem, sen bana 1 bilgi versen, bende 2 bilgi, sende de 2 bilgi olur - Konfüçyüs - Yazilarimi artik kuaza da yayinliyorum (zamanim oldukca) :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.