Kategoriler
Günlük hayat İnternet Dünyası

Pırlanta Satın Alırken Bilmeniz Gereken 3 Temel Şey

Pırlanta, tek taş vb. mücevher, nişan ve evlilik gibi bir durumla karşı karşıya kalınıncaya dek pek bilgi sahibi olunmayan bir alan. Araştırdığınız mücevher tek taş, alyans ya da kolye de olsa öğrenmeniz gereken 3 temel konu şu şekildedir:

Pırlanta kesim kalitesi: Öncelikle kuyumcularda gördüğünüz ışıklar çok yanıltıcı olabilmektedir. Seçtiğiniz pırlanta mücevheri gün ışığının altında bakın. İçi temiz görünüyor mu? Gün ışığında parlıyor mu? Tüm bunları teyid etmek oldukça mühimdir çünkü pırlanta değerinin en önemli özellik kesim oranlarıdır. Pırlantanın rengi / pırlanta berraklığı gibi en çok bahsedilen pırlanta özelliklerinden önce, kesim oranlarının düzgünlüğüne dikkat etmeniz tavsiye edilir.

Pırlanta kalite belgesi: Pırlanta kalitesini bilmenin en geçerli, kolay ve güvenli yolu, söz konusu tektaş,alyans, kolye veya mücevheratın, bağımsız bir pırlanta eksperinin hazırladığı pırlanta kalite sertifikası olmasıdır. taş başına büyüklüğü 0.25 carattan daha büyük pırlantalar için sertifika çok önemlidir, zira ürünün değerindeki değişim ciddi farklar oluşturmaya başlar. Ayrıca, incelediğiniz mücevher tektaş veya pırlanta alyans pırlanta kesiminin kalitesine sertifikada pırlanta ile ilgili bu özellik de belirtilir. (Excellent = mükemmel, Very Good = Çok iyi, Good = İyi, Fair = Vasat) İyi (Good) ve üstü kalitelerde pırlanta tercih etmenizi öneririz. Bağımsız laboratuar sertifikasının ilk kazanımı, pırlanta pazarlamasından para kazanmayan bir pırlanta uzmanının seçtiğiniz pırlanta mücevheri değerlendirmesidir. Diğer bir avantaj, söz konusu pırlantanın bu konuda uzman bir kişi tarafından değerlendirilmesi , sertifikanın hazırlanmasıdır. , bağımsız laboratuar kalite belgesi, global olarak geçerliliğe sahiptir. İşte bu geçerlilik derecesi laboratuarın tanınılırlığı ile bağlantılıdır. Prestijli laboratuarlar arasında GIA, HRD, IDL, IGI ve EGL sayılabilir.

Pırlantanın fiyatı: Rekabete dayalı bir ekonomide fiyat bazında rekabet birçok alanda yüksek olmasına rağmen, pırlantanın pahalı bir mücevher olarak algılanması sebebiyle fahiş fiyat farkı oluşabilmektedir. İki ürünü karşılaştırıken ürünlerin doğru kategoride olduğuna (bir tektaşın fiyatını ancak başka bir tektaş ile karşılaştırabilirsiniz. Toplam carat aynı olsa da örneğin bir beş taşlı pırlanta alyans ile karşılaştırmanız bir anlam ifade etmeyecektir.), iki pırlantanın da özel bir pırlanta laboratuar sertifikası olduğunu teyid ettiğiniz taktirde hata yapma olasılığınız neredeyse imkansızdır. Örneğin, 0.40 Carat büyüklüğünde ve benzer özellikler gösteren bir tektaş pırlantayı, bir mücevhercide 3200TL’ye, büyük bir alışveriş merkezindeki bir mücevher dükkanında 6000tl’ye, ünlü bir markanın mağazasında 8000tl’ye bulmanız olasıdır.

Umuyoruz ki, bu makale, pırlanta mücevherat hakkında başlangıç seviyesinde bir ön bilgiye haiz olmanız için kifayetlidir.

Yazıda bahsedilen tüm kriterleri içeren, tüm pırlanta mücevher ürünlerin bağımsız laboratuar kalite belgesi, 1 hafta iade opsiyonu gibi inanılmaz avantajlar ile birlikte sunulduğu, öncü pırlanta alışveriş merkezi Pırlanta.net, binlerce çeşitle hizmet vermektedir. Pırlanta, tektaş ve alyans için lütfen linkleri takip ediniz.

“Pırlanta Satın Alırken Bilmeniz Gereken 3 Temel Şey” için 2 yanıt

Guzel yazi, bu kadar detayli oalcagini dusunmemistim bu konularin. Ve gercekten evlenme donemlerinde genelde insanlarin hatirladigi bir konu :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.