Phpde genelde lazım olan bir konudur arkadaşlar. Çoğu zaman işlem yaptığımız kodlarda yada yazı içerisinden resim linklerini ayırmak istediğimizde bize doğru sonucu vermesi bakımından böyle kodlara ihtiyaç duyarız. Php bir programlama dili olduğundan bir çok farklı yol ve yöntem üretilebilir, ancak ben burda en doğru sonucu alabileceğiniz yapıları örnekleriyle vermeye çalışacağım.

Örnek kullanacağımız resim kodu bu olacak:

 1. yöntem: HTML DOM Document Sınıfı

Bu yöntem benim genelde tercih ettiğim ve en doğru kesin sonucu veren bir yol. kod içerisindeki resme ait src kısmını aşağıdaki şekilde alabilirsiniz. Ancak unutmamanız gereken diğer elemanları almak istersenizde kullanabilirsiniz, örneğin: alt, title v.s

Bu kod sadece resimler için kullanılmamaktadır. Adı üstünde html dokümanları üzerinde işlem yapabilmeyi kolaylaştıran bir araç niteliğindedir. Bir yazı içinde çözmek istediğiniz her türlü yapı üzerinde işlem yapabilirsiniz. uzun uzadıya bu konuya deignmeyeceğim, bunun yerine php‘nin kendi sitedinden yararlanabilirsiniz. Yukarıdaki dom sınıfı için buradaki siteden örnek aldım.

2. yöntem: Preg Match

Bu yöntemde phpnın düzenli ifadeler üzerinde işlem yapılabilmesine olanak veren fonksiyonudur. Bir yazı yada kalıp içerisinde regex ile eşleştirme yaparak bize sonucu verir. Örnek kod uygulamamız:

Yukarıdaki kodlarda kesin sonucu verecektir arkadaşlar, uygulamalarınızda gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

 

8 YORUMLAR

  1. Peki hocam tum resim linklerini otomatik olarak img src ye cevirmek icin ne yapmak gerekiyor ? Facebooktaki resim linkleri .jpgden sonra kod seklinde devam ediyor ama diger tum sitelerde linkin sonu .jpg diye bitiyor. Facebooktaki resimlerin linklerini nasil cevirebilirim ?

  2. Bende açılıyor her 2resimde. Ama facebooktan profil resminizin url sine bakarsaniz dedigimi anlayacaksiniz..

    Hayir tamamini alsin istiyorum ama bu linkleri ekledigimde sekline cevrilmesini istiyorum hepsini (gif png jpg) yaptim sadece facebookta bu tür sorunla karsilasiyorum bunu nasil aşabilirim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here