Kategoriler
Güncel Haberler Günlük hayat İnternet Dünyası Türkiye üzerine Web Site Tanıtımları

PayPal Türk Lirası ile işleme de başladı

Uzun yıllardır kullanıyorum ve uzun yıllardır bir çok webmasterin, internet e-ticaretini aktif şekilde kullananların alışveriş sırasında kullandıkları paypal.com online bankacılık sistemi geçenlerde Türkiyede ofis açarak çalışmalara başlamıştı. Bu esnada Türkiyeden yurt dışına ödemeler v.s durmuştu. Bunun sebebi ülkedeki vergi kurallaırının uygulanmasında paypal’a baskı yapılmasıydı. Böylece zamanında googlenin yaptığı gibi paypalında vergi kaçırmasını önlemeye çalıştılar. Başarılıda oldular, şuanda resmi olarak Yurt dışıda dahil yabancı parabiriminde elde ettiğiniz kaçançları Türkiyeden Türk Lirası biriminde hesabınıza çekebiliyorsunuz. Bunun paypala + kazandıracağı yabancı para birimini Türk Lirası’na çevirirken arada yine komisyon alacak olmasıdır. Böylece paypal yeni hizmet deyimiyle kazancına aradaki bozdurma ücretinide katmış oluyor. Türk kullanıcına tek yararı, kazandığı paranın kolayca hesabına çekilebilmesi ve bozdurma derdinden kurtarılması gibi konular.

Paypal bilindiği gibi bir çok webmasterin, freelance iş yapanların, büyük alışveriş sitelerin de içinde olduğu kullanım alanının çok geniş olduğu bir sektörde iş yapmakta. Öyleki internetden kredi kartı ile aslışveriş yapılabilmesinin önünü açan o ünlü pornoculardan sonra bence en iyi buluşlardan birisi paypal. Oturduğunuz yerden kalkmadan alışveriş yapabilir, yaptığınız işin parasını alabilir, ve yine tek tık ile hesabınızdaki parayı bankadaki hesabınıza aktarabiliyorsunuz. En büyük cezvedici tarafı da onu kullancıkça kendinizi iyi hissetmeniz oluyor :)

Dünyadaki alışveriş sektörünün 18% lik bölümünü kapsayan 95 milyar dolarlık cirosuyla paypal orta doğudaki tek ofisinide türkiye üzerinde bulunduruyor. Bence paypal Türkiyedeki atılımını orta doğuya açılmak olarak görüyor. Yakında diğer bölge ülkelerinede ofis açacağından eminim, ancak şuanda bu konuma erişebilecek ülke sayısı baya az, çünkü hala ortadoğuda sükunet sağlanmış değil.

Birçok banka gibi paypalda türkiyedeki potansiyelin farkına vardı ve uzun süredir bitirmeye çalıştıkları işlemleri sonlandırmış durumdalar, resmi olarak artık paypal Türkiyede bir ofis sahibi ve vergisini ödeyen kurumsal bir şirket. Dediğim gibi türkiyedeki potansiyelin farkındalar ve taksitli ödeme şekilleri içinde bir projeleri olduğunu duydum. Böylece kredi kartına oranla daha rahatlatıcı bir konu olabilir ama bu konuyu dikkatlice anlamadan sistemi kullanmak yanlış olacaktır. Çünkü zamanında insanımızın kredi kartına yaptığı gibi bir durum söz konusu olursa paypal’ında bu durumdan baya bir karlı çıkacağını söyleyebilirim.

Konuyu kapatmadan önce paypal ile ilgili bir kaç istatistiki bilgiyede yer vermekte fayda olacak. 1998 yılında kurulan paypal, dünyanın en büyük açık artırma ve alışveriş sitesi olan Ebay tarafından 2003 yılında satın alınarak kullanım alanını artırmıştır. 190 ülkede 95 milyona yakın aktif kullanıcı kitlesine sahip. Burda alışverişin %18 lik payını paypala verecek olursak ki öyle dünya çapındaki alıveriş sektörünün ne kadar büyük olduğunu görmüş oluruz. Paypal Rusyada dahil doğu avrupa bölgesindeki tek ofisini şuanda Türkiyede bulunduruyor, diğer bölgelere açılma potansiyelini eminim ülkemiz üzerinden devam ettirecek. 20 ülkede ofisinin bulunduğu paypal’ın orta doğudaki tek ofisinin Türkiye üzerinde olması grur verici olabilir ancak herzaman şirket politikası gereği büyümeyi hedefledikleri için kullanım alanlarını iyi tayin etmek ve kullanırken dikkat etmek gerektiğini vurgulamak istiyorum. Şuanda bile binlerce kişi paypal hesaplarının çalınması dolayısı ile dolandırılmış durumda, bunu bazen okuyorum, görüyorum üzücü bir durum. Mesul olmadığınız bir davada hesabınız kullanıldığında sizde zan altında kalabilirsiniz, çünkü paypal artık Türkiyede kurumsal bir şirket, istenildiğinde bilgilerinize kolayca ulaşılabilir (yetkililer tarafından). Son olarak Dünya genelinde 15 bin’e yakın banka ile işbirliği içinde olduğunu ve 9 milyona yakın üye işyeri abonesinin olduğunuda belitelim.

Paypal kullanıldığı alan itibarı ile asla kapatılmaması gereken sitelerin başında benim için. Bu yüzden internetden para kazanmaya çalışıyorsanız, yada işyerinizin ürünlerini internetde pazarlamak düşüncesindeyseniz işe paypal.com a üye olarak ve hesabınızı doğrultma işleminden geçirerek başlamalısınız. Çünkü Türkiyede 1 milyondan fazla kişi paypal kullanıyor, bu kitleye ulaşmak içinde çalışmalarınızı iyi organize etmenizde yarar var.

Yazar selçuk KILIÇ

Bende 1 yumurta var, sende 1 yumurta var. Ben sana 1 yumurta versem, sen bana bir yumurta versen, bende 1 yumurta sende 1 yumurta olur.Bende 1 bilgi var, sende 1 bilgi var. Ben sana 1 bilgi versem, sen bana 1 bilgi versen, bende 2 bilgi, sende de 2 bilgi olur - Konfüçyüs - Yazilarimi artik kuaza da yayinliyorum (zamanim oldukca) :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.