Yeni Yıla Girerken Yapılan Geleneksel Kutlamalar 6

Yeni yıl için geri sayım başladı. 2020 yılına girerken geleneksel kutlamalardan bazılarını ve eğlenceleri sizler için derledik. 

Yeni yıla girerken çoğu kişi topluluğa uyarak geleneksel bir şekilde girmektedir. Yıllardır süre gelen gelenekleri yapmak yeni yılda şans getireceğine inanıldığı için yapılmaktadır. Yeni yılda şans getirecek, mutluluk verecek gelenekler çoğu kişinin bildiği durumlardır. Yeni yıl boyunca mutlu, huzurlu ve sağlıklı olmak için belli başlı gelenekleri yapmalısınız. Tabi ki bu gelenekleri içten inanlar yapmalı. Çünkü bir dileğin gerçekleşmesi için onu çok içten dilemek gerekmektedir. 2020 yeni yılına girerken yapabileceğiniz geleneksel kutlamalar;

1) Gece Yarısı Boyunca Şarkı Söylemek

Tüm dünya yeni yıla girerken Happy New Year şarkısını söyleyip girmektedir. Fakat bazı ülkelerde Auld Lang Syne isimli şarkıyı söylemek bir gelenek haline gelmiştir. Her yıl yeni yıla girerken gece yarısı bu şarkı söylenir. Bu şarkının yeni yılda mutluluk ve huzur getireceklerine inanırlar.

Gece Yarısı Boyunca Şarkı Söylemek

2) Yakışıklı Erkekler Yeni Yılda Şans Getirir

Yeni yıla girerken yanınızda özellikle uzun boylu ve yakışıklı olması size şans getirmektedir. Bir İskoç geleneğine göre yeni yıl gecesi evinize yakışıklı bir erkek gelirse o ev içerisindeki herkese ve eve yeni yılda büyük şanslar getireceğine inanılır. İskoç’ya da olan bu gelenek nedeni ile genç ve yakışıklı erkeklere yeni yıl gecesi ev ev dolaşır. Ellerinde kekler ile evleri ziyaret edip şans götürürler.

Yakışıklı Erkekler Yeni Yılda Şans Getirir

3) Yeni Yıla Girmeden Tüm Evi Temizlemek

Türklerin geleneklerinde kurban ve ramazan bayramına girerken evler temizlenir. Yeni yılda Çinlilerin geleneğine göre tüm evi temizleyip kötü olaylardan arındırmak gerekiyormuş. Ev içerisinde bir yıl boyunca yaşanan kötü olayları yeni yıla girmeden evi temizleyerek attıklarına inanıyorlar. Bu yüzden her Aralık ayında Çinliler yeni yıla gelmeden tüm evlerini güzelce temizlemektedir.

Yeni Yıla Girmeden Tüm Evi Temizlemek

4) Ağız Dolusu Üzüm Yeme Geleneği

En fazla bilinen gelenekler arasında yer alan yeni yıla ağız dolusu üzüm ile girmek yeni yılda refah getirsin diye yapılmaktadır. Herkes saat tam 12 de ağızlarına 12 ay boyunca şans getirmesi için 12 adet üzümü alıp yiyerek yeni yıla girmektedir.

Ağız Dolusu Üzüm Yeme Geleneği

5) Kırmızı Çamaşır Geleneği

Kırmızı çamaşır geleneği İtalya’da erkeklerin hem sevgililerine hem de ailesinde kadınlara hediye etmesi ile başlamıştır. Herkes tarafından bilinen kırmızı çamaşır geleneği yeni yılda şans getireceğine inanıldığı için yapılmaktadır.

Kırmızı Çamaşır Geleneği

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.