Miraç Kandilinin Önemi, Miraç Kandili Duası ve İbadetleri 3

İçinde bulunduğumuz mübarek 3 ayların en önemli günlerinden biri olan Miraç Kandili Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in (s.v.s) göğe yükseldiği gündür. Bu günün önemini bilmeli ve bol bol ibadet etmeliyiz.

Resimli miraç kandili mesajları sayfası ilginizi çekebilir.

Miraç Kandilinin Önemi

10 mart çarşamba akşamı ve 11 mart perşembe akşamı Miraç kandili günüdür. Müslümanlar için oldukça önemli olan bu günü mümkünse oruçlu olarak karşılamak, bol bol tövbe etmek, ibadet etmek, namaz kılmak ve hayır işlemek gerekir. Miraç kandili ayrıca ikinci kadir gecesi olarak görülür. Bu yüzden Miraç kandili gecesi edilen dualar, yapılan ibadetler geri çevrilmez. Bu günde yapılan tüm davranışların değeri daha fazladır.

Miraç Kandilinin Önemi

Miraç kelimesinin Arapça anlamı göğe yükselmek, çıkmak demektir. Miraç gecesi Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in (s.v.s) göğe yükseldiği gündür. Peygamber efendimizin Allah huzurunda tüm insanları temsilen kabul görüldüğü gündür. Recep ayının 27.gecesine denk gelen Miraç Kandili Kuran-ı Kerim’in indiği gündür. Miraç kandili İsra ve Miraç olarak adlandırılan iki aşamadan oluşmaktadır.

Miraç Kandilinde Okunacak Dualar

Peygamber efendimizin göğe yükseldiği ve Kuran-ı Kerim’in indiği gün olan Miraç Kandilinde dualar edip dilekler dileyebilirsiniz. Miraç kandili gibi önemli günlerde yapılan dualar ve edilen dilekler kabul edilir. Duaları ve dilekleri yeter ki içten edip samimi olun. Bu gecede edilen duaların hepsi hayırlı bir şekilde kabul olmaktadır. Miraç kandilinde dua etmek, salavat getirmek, tövbe etmek gereklidir. Günahlarınızdan, yaptığınız haksızlıklardan ve pişmanlıklardan dolayı dualar edip af dileyebilirsiniz.

EY RAB!
Elimizden tut, dostlarının yüzüne baktığın gibi bize de rahmetinle teveccühte bulun.. iç dünyamızı varlığının ziyasıyla nurlandır ve bizi Sensizliğin zulmetlerinden, zindanlarından halâs eyle; halâs eyle ve eşiğine baş koymuş kapının şu sadık kullarını yalnız bırakma. Senden kalplerimize ışık, iradelerimize güç, düşüncelerimize istikamet, niyetlerimize de hulûs istiyoruz. Bizleri iç dünyamızla yeniden inşa ederek ruhlarımıza Ahsen-i takvim sırrını duyur.

Miraç Kandilinde Okunacak Dualar

ALLAHIM…
Önümüzdeki şu upuzun hayat yolculuğunda, bizi kendi idrak ve ihsaslarımızın darlığıyla baş başa bırakma; akıllarımızı inhiraf ve sürçmelerden, nefislerimizi cismânîliğin baskılarından, gönüllerimizi de hevâ ve heveslerin öldürücü oklarından sıyanet eyle. Kapının kullarını; ilimde kibir u gururdan, ibadette riya ve gafletten ve duygularına renk attıran ülfetten koru. Senin yolunda yürüyor gibi görünüp Senden uzaklaşmak, kurbet atmosferinde içiçe firkat yaşamak, hep rızadan söz edip gazap arkasından koşmak ne acıdır! Sen bizi kazanç yolu sanılan bu tür haybet vadilerinde ömür tüketmekten muhafaza buyur ya Rabbi.

Miraç Kandilinde Nasıl İbadet Etmeliyiz?

Miraç kandilinde ibadet etmek önemlidir. İsterseniz kendi bildiğiniz gibi isterseniz din insanlarının ve kitaplarda geçen ibadetleri uygulayabilirsiniz. İbadet ederken sessiz bir ortamda olmalı ve kılık kıyafetinizin ibadet etmeye uygun olması gerekir.

Miraç Kandilinde Nasıl İbadet Etmeliyiz
  • Tövbe namazı kılmak ve tövbe etmek (“Estağfurullah”)
  • Salavat getirmek(“Essalâtü vesselâmü aleyke ya Rasulallah” Anlamı: “Salât ve selâm Sen’in üzerine olsun, Ey Allah’ın Resulü!”)
  • Oruç tutmak( Miraç kandili gününü oruçla karşılamak bize bir yıl boyunca tutacağımız oruç kadar sevap yaptırır)
  • Namaz kılmak (Kandil gecesi boyunca kılabildiğimiz kadar namaz kılıp başımızı her secdeye koyduğumuzda dua etmeliyiz.)
  • Kuran okumak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.