Ana Sayfa Önemli günler Kadir Gecesi 2018 Ne Zaman? Kadir Gecesi Nasıl İbadet Etmeli? Kadir Gecesi Duası

Kadir Gecesi 2018 Ne Zaman? Kadir Gecesi Nasıl İbadet Etmeli? Kadir Gecesi Duası

0
Kadir Gecesi 2018 Ne Zaman? Kadir Gecesi Nasıl İbadet Etmeli? Kadir Gecesi Duası

Ramazan ayının en mübarek günü olan Kadir gecesi tüm Müslümanların ve inananların dua edip ibadet etmesi gerekiyor. Müslümanlar için oldukça önemli bir gün olan Kadir gecesi ile ilgili tüm merak edilenleri içeriğimizden bulabilirsiniz.

Kadir Gecesinin Önemi

Bin aydan hayırlı olan Ramazan ayının en mübarek günü Kadir gecesidir. Kadir gecesi Hz. Muhammed’e (s.a.v) Kuran’ı Kerim’in gönderilmeye başlandığı gündür. Müslümanların kutsal kitabı olan Kuran’ı Kerim bu gece gönderilmeye başlanmıştır. Ayrıca Kuran’ı Kerim’de adı geçen tek gece Kadir gecesidir. Kadir suresinin Kadir gecesinde okunulması gerekmektedir. Kuran’ı Kerim’in inmeye başladığı bu gecede yapılacak olan tüm ibadetler, dualar ve dilekler için kapılar sonuna kadar açıktır.

Kadir Gecesi 2018 Ne Zaman?

Her yıl Kadir Gecesi Ramazan ayının 27.gecesine denk gelmektedir. Kadir gecesi bu yıl 10 Haziran akşamı başlayıp 11 Haziran akşamı sona erecektir. Gece boyunca dua edip ibadet etmeniz, tövbe etmeniz ve dilek dilemeniz için hayırlı bir gecedir. Çoğu kişi Kadir gecesini Ramazan ayının son günü olarak görmektedir. Ama bilgilere göre Kadir gecesi orucun 27.gecesine denk gelmektedir.

Kadir Gecesi Nasıl İbadet Etmeli?

Kadir gecesi ibadet ederken mutlaka Kadir suresini okumalısınız. bu süre gecenin anlamını barındırdığı için Türkçe açıklamasını okumanızda daha faydalı olacaktır. Kadir gecesinde ilk olarak yaptığımız tüm günahlar için tövbe ederek ibadet etmeye başlamamız gerekir. Namaz kılmak, Kuran’ı Kerim okumak, istiğfar ederek, salavatlar getirip dua ederek ibadet etmemiz gerekiyor. tüm bunları yaparken ise gerçekten inanarak yapmak gerekiyor. İnanmadan yaptığınız ibadetler ne yazık ki sizi manevi iç huzuru erdirmeyecektir.

Kadir Gecesi Duası

Kadir gecesi önem verilmesi gereken bir gecedir. Bu gecede Hz.Muhammed’in (s.a.v) okuduğu duayı okuyabilirsiniz. Kadir gecesinde mutlaka camiye gitmeye çalışın ve orada diğer inanalar ile birlikte ibadet edin. Kalabalık ile yapılan ibadetler hem aradaki duyguyu pekiştirir hem de sizi daha huzurlu hissettirir.

Âişe radıyallahu anhâ şöyle dedi

– Ey Allah’ın Resulü! Kadir gecesinin hangi gece olduğunu bilecek olursam, o gece nasıl dua edeyim? diye sordum.

– Allahümme inneke afüvvün kerîmün tuhibbül afve fa’fü anni.

– “Allahım! Sen çok affedicisin, affetmeyi seversin. Beni bağışla! diye dua et” buyurdu. (Tirmizî, Daavât 84. Ayrıca bk. İbni Mâce, Dua 5) 

Kadir Suresi

Bismillahirrahmânirrahîm.

1- İnna enzelnahü fiy leyletilkadr
2- Ve ma edrake ma leyletülkadr
3- Leyletülkadri hayrüm min elfi şehr
4- Tenezzelülmelaiketü verruhu fiyha biizni rabbihim min külli emr
5- Selamün hiye hatta matle’ılfecr

Kadir Suresi

ANLAMI

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle.
1- Biz o (Kur’ân)nu Kadir gecesinde indirdik.
2- Kadir gecesinin ne olduğunu sen nereden bileceksin?
3- Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.
4- Melekler ve Ruh (Cebrail veya Ruh adındaki melek) o gece Rablerinin izniyle, her iş için inerler.
5- O gece, tanyeri ağarıncaya kadar süren bir selâmettir. 

Kadir Gecesi Mesajları

* Kadir geceniz mübarek olsun.

* Kadir geceniz nurlansın.

* Allah Kadir gecesini idrak edenlerden eylesin.

* Bu gece ibadet gecesidir, af olunmamız dileğiyle…

Resimli Kadir Gecesi Mesajları-1

* Allahım, Sen bizleri her zaman hakkı tutup kaldırma peşinde, mülk ve melekut alemiyle alakalı duyup hissettiklerini başkalarına duyurma iştiyakıyla yanıp tutuşan diğergamlardan eyle Ya Rabbi!

* Mübarek Kadir Gecenizi kutlar, her şeyin gönlünüzden geçtiği gibi olmasını temenni ederim. Kandiliniz mübarek olsun.

* Allahım, Sen bizleri dur-durak bilmeden sürekli koşan, Hak’ka yürüyenlere yürümenin âdâbını öğreten, iç dünyası itibarıyla her zaman ocaklar gibi cayır cayır yanan ve yanarken de asla gam izhar eylemeyen; eyleyip ağyârı âhına âgâh kılmayı düşünmeyen her zaman içten içe yanan ve kendine sığınanların ruhlarına hararet üfleyen kullarından eyle Ya Rabbi!

* Gül sevginin tacıdır, her bahar bir gül taçlanır. O gül ki Muhammet’i hatırlatır. Onu hatırlayana gül koklatır. Gül kokulu sevgi dolu nice kandillere..

* Allahım, Kendi gayret ve aktivitelerimizin yanında, senin tevfik ve inayetine de fevkalâde önem verelim. Her hareketimizde rızana mazhar olma yollarını araştıralım. Senin inayetine vesile sayılan birliğe-beraberliğe olağanüstü ihtimam gösterelim Ya Rabbi!

Resimli Kadir Gecesi Mesajları-2

* Kulun Rabbine yakın olduğu gecelerin en önemlisi? Kendisine dua edenleri geri çevirmeyen, günahları bağışlayan, her şeyi bilen, gören ve duyan Yüce Allah tüm dualarımızı kabul etsin.

* Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesinde, kainatın yaratıcısı ve alemlerin Rabbi bağışlayıcı ve acıyıcı yüce Allah tüm dualarınızı kabul etsin

* Dertlerimiz kum tanesi kadar küçük, sevinçlerimiz Nisan yağmuru kadar bol olsun. Bu mübarek geceniz sevapla dolsun. Kadir Geceniz Mübarek Olsun.

* Bugün ettiğiniz bütün dualar göklere yükselip, tek tek kabul olup üzerinize sağanak gibi yağsın inşallah. Kadir Geceniz mübarek olsun.

* Hayırlı Kandiller… Yüce Rabbim bu güzel gecede bizlere onun rızasını kazanacak ameli versin, Kadir geceniz hayırlı olsun.

Resimli Kadir Gecesi Mesajları-3

* Yüreğine bin damla serpilsin ki yüreğin ferahlasın, günlerine bin tatlı mutluluk dolsun ki huzur dolu bir yaşamın olsun, bu mübarek Kadir gecesinde tüm dualarınız kabul olunsun.

* Allah’ü Teâla iki cihanda cümlemizi aziz ve bahtiyar eylesin. Cennetiyle, cemaliyle müşerref eylesin. Rıdvan-ı Ekber’ine vasıl eylesin. Kadir geceniz mübarek olsun…

* Arşı Ala’nın kapılarının ardına kadar açılıp rahmetin sağanak sağanak yağdığı bu mübarek bir gecede düşen damlaların seni sırılsıklam etmesi dileğiyle! Kadir Geceniz mübarek olsun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.