23 Nisan Çocuk Bayramı: Çocukların Günümüz Türkiye Hakları 6

Bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı. Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği bu özel günde Türkiye’de yaşayan çocukların sahip oldukları hakların pek iç açıcı olmadığı bir kez daha gün yüzüne çıkıyor.

Dünya çapında yapılan araştırmalar ve istatistiklerde Türkiye “Çocuklar İçin Adalet ” isimli raporda son sıralarda yer alıyor. Bunun sebebi ise aslında çok bariz. Son zamanlarda artan çocuk cinayetleri, tacizleri, tecavüzleri derken günümüz Türkiye’sinde çocuk olmak aslında çok zor. 23 Nisan Çocuk Bayramında herkesin aklında bu günler şu soru var “kapının önünde bile oynamaya korkarken nasıl gidip bayramı mı kutlayacağım?” Güvensiz bir Türkiye’de yaşamak hem ebeveynler hem de çocuklar için oldukça yorucu. Türkiye’nin çocuk hakları eksiklikleri;

Çocuk İşçiliği

Türkiye’nin kronik bir çocuk sorunu çocuk işçilerinin sayısının oldukça fazla olmasıdır. Özellikle yaz aylarında başlayan mevsimlik çocuk işler nedeniyle çocuklar okullarından bile geri kalabilmektedir. Verilere göre Türkiye’de 900 bin 6-17 yaş arası çocuk işçi bulunuyor.

Çocuk İşçiliği

Her 3 Çocuktan 1 Tanesi Yoksul

Türkiye’de cinsellik konusu oldukça yetersiz. Durum böyle olunca da evlenen herkes bilinçsiz bir şekilde maddi durumunu düşünmeden çocuk yapıyor. Buda her çocuktan bir tanesinin yoksulluk çekmesine neden oluyor. Sokakta dilenen birinin kucağında bile çocuk görebiliyorsunuz. Eğitimsizlik, bilinçsizlik ve cinsel bilgi eksikliği maalesef üremeyi arttırıp yoksul çocuk sayısını da aynı oranda arttırıyor. Buna rağmen devlet bu konuda herhangi bir kısıtlama getirme gereği bile duymuyor. Olan tabi ki yine çocuklara oluyor.

Her 3 Çocuktan 1 Tanesi Yoksul

Fırsat Eşitsizliği

Türkiye’nin kırsal kesimlerinde eksik olan fırsatlar ile büyükşehirlerde ki eğitim fırsatları karşılaştırıldığında ortaya ciddi bir tablo çıkıyor. Kız çocukların okuma oranı daha az iken erkek çocukların daha fazla. Batının çoğu ilinde okullardaki fırsatlar daha fazlayken kırsal ve doğu kesimlerde daha az.

Fırsat Eşitsizliği

Cinsel İstismar

Türkiye’nin en büyük sorunu çocuklara yönelik yapılan cinsel istismarların her geçen gün fazlasıyla artmasıdır. Verilere göre her ay 650 çocuk cinsel istismar vakasıyla karşı karşıya kalıyor. Her gün haberlerde çıkan kızına, oğluna, komşu çocuğuna cinsel istismarda bulundu olayları bizi bir kez daha utandırıyor.

Cinsel İstismar

Çocuk Gelin Sorunu

Türkiye’de çocuk gelin sorunu yıllardır aşılamıyor. Daha çocukluğunu yaşamadan 18 yaşını bile doldurmadan çoğu kız isteği dışından zorla evlendiriliyor. 23 Nisan Çocuk Bayramını doya doya kutlamak yerine evde kocasını bekleyen binlerce çocuk gelin var. Buda günümüz Türkiye koşullarında yaşayan çocuk haklarının ne kadar yetersiz olduğunu bir kez daha kanıtlıyor.

Çocuk Gelin Sorunu

Mustafa Kemal Atatürk’ün bize miras bıraktığı bu topraklarda çocuklarımızın hak ettikleri haklar ile daha iyi yarınlarda yaşaması temennisiyle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.