1 Mayıs İşçi Bayramı - Türkiye İşçi Sorunları 1

Bugün 1 Mayıs emekçilerin ve işçilerin bayramı! Günümüz Türkiye’sinde işçilerin yaşadığı zorlukları, uğradıkları haksızlıkları ve mahrum bırakıldıkları sosyal hak sorunları bir kez daha gün yüzüne çıkıyor.

Türkiye’de kadınlar ve çocukların dövülmesi, tecavüz edilmesinden sonra en büyük sorun emekçilerimizin, işçilerimizin gördüğü muameledir. Ülkemizde işçi sınıfında iseniz vay halinize! Aldığınız eğitim, başarınız, çalışma şekliniz, azmini, iş yerine kazandırdıklarınız çoğu işverenin umurunda bile değildir. Tek istedikleri sizi eşek gibi çalıştırıp sırtınızdan paralar kazanıp size kıt kanaat geçineceğiniz bir maaş verip, üzerine birde türlü türlü hakaretler etmektir. Bunun yanında iş sağlığı ve güvenliğinizin olmaması, tatilinizden, sosyal haklarınızdan mahrum bırakılmanız da cabasıdır. Türkiye’de 1 Mayıs İşçi Bayramının simgesi olan Taksim meydanı her yıl emekçiler ve işçiler ile dolup taşmaktadır. Türkiye İşçi Sorunları;

İş Sağlığı ve Güvenliğinin Yetersiz Olması

Bu başlığa verilebilecek onlarca örnek var ki… Ama en büyüğü ve akılda kalıcı olan Soma! Maden işçilerinin iş güvenliğinin olmaması nedeniyle öldüğü o anlar halen gözümüzün önünden gitmiyor. Türkiye’de işçilerin güvenliği neredeyse yok denilebilecek kadar az. İnşaat işçisi 15 yaşındaki çocuğun elektrik direğine takılması onu kurtarmak isteyen babasının da oğlu ile birlikte ölmesi… İşçileri taşıyan servislerin canları hiçe sayarak 20 kişilik servise 40 kişi sığdırıp daha sonra kaza yapması ve içindeki işçilerin ölmesi… O kadar çok örnek var ki. Bu örnekler Türkiye’de yer alan iş güvenliği sorununu bir kez daha gözler önüne seriyor.

İş Sağlığı ve Güvenliğinin Yetersiz Olması

Düşük Maaş, Yüksek Performans, Hakların Karşılanmaması

Türkiye şartlarında çoğu işçinin maaşı asgari ücret seviyesindedir. İşveren sizden sabah 8 akşam 5 hiç dinlenmeden çalışmanızı ister. Öğlen arası yiyeceğiniz yemekte ise kendisinin asla ağzına sürmediği yemeği sizlere yedirir. En ağır işleri yaptırır. Yaptığınız işe saygı duymaz. Tatil ve yan haklarınızı elinizden alır. Sigortanızı daha az ödemek için elinden gelmeyen şaklabanlık kalmaz! Maaşınızı geç yatırabilir. Ama siz tüm bunlara katlanmak zorundasınız çünkü yaşam için para gerekiyor ve sizin de para kazanmanız gerekiyor. İşveren de sizin kadar bunun farkında ve size vereceği parayla sizi ezmekten çekinmiyor.

Düşük Maaş, Yüksek Performans, Hakların Karşılanmaması

Ulaşım ve Sağlık Hakları

Polis, öğretmen vb. meslek gruplarına özel ulaşımlar indirimli bir tarife üzerinden fiyatlandırılır. Fakat ülkede en fazla ulaşım parası ödeyen ise en az maaşı alan işçi sınıfıdır. Sabahtan akşama kadar zor şartlar altında ülkenin sanayisini, üretimini, kalkınmasını sağlayan büyük bir grup içerisinde yer alan işçiler ulaşımda da, sağlık hizmetlerinde de diğer yan haklarda da en fazla parayı ödeyen kişi olur.

Ulaşım ve Sağlık Hakları

Çocuk işçiler, cinsel amaçlı işçiler, Suriyeli muhtaç işçilere ve verdiği emeğin değerini görmeyen işçilerin daha iyi bir Türkiye’de yaşaması emeklerinin karşılığını alması temennisi ile… 1 Mayıs İşçi ve Emekçilerin Bayramı Kutlu Olsun!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.