Kategoriler
Makale Yazıları - Yarışma Orta Doğu

Olası İran-İsrail savaşı ve Türkiye’ye Etkileri

Bildiğiniz üzere İsrail , İran’ın nükleer çalışmalarını bahane ederek İran’ı vurmak için fırsat kolluyor.En azından olayı televizyonlardan izleyen halkımız böyle düşünüyor.Hemen içlerinde İran’ı koruma isteği uyanıyor. Ama işin geçmişini , bugününü ve geleceğini araştırdığınızda fikirleriniz tamamen değişebilir.Birazdan basitçe bunları öğreneceksiniz.

Konuyu ülke ülke işlemek istiyorum ! 

İsrail

İsrail yüzölçümü ve sayısal olarak küçük, teknolojik olarak büyük bir devlet.Şuanda ortadoğuda Türkiye’den sonraki ikinci büyük güç.Teknolojik olarak Türkiye’den üstünler.Bizimle müttefik durumdalar.Yani bizimle bölgede çıkarlarına veya bizim çıkarlarımıza ters düşen birşey yok.Dünya’nın tüm ülkelerinde ciddi lobi faaliyetleri var.Genellikle zengin çoğu iş adamı Yahudi.Yani dolaylı yoldan İsrail’in yanında.İsrail’in maddiyat yönünden hiç sıkıntısı yok.İran’la husumetinin sebebi ise Hizbullah denen terörist örgüt.Şii İran’ın destekleri ile ayakta kalan bu terörist örgüt İsrail’in PKK’sı.İsrail ne kadar Hizbullahı bitirmeye çalışıyorsa İran okadar diriltmeye çalışıyor.Yani sonu gelmez bir çekişme var.Bu çekişmeden zararlı çıkan tarafta İsrail oluyor.Hem Hizbullah’ı bitirmek hem de bölgede kendinden başka nükleer güç olmasın istemesinden dolayı İran’a karşı yakın bir tarihte savaş ilan edebilir !

İran

İran yüzölçümü ve saysal olarak büyük, teknolojik olarak küçük bir ülke.İçinizden adamlar 2000-3000 Km menzilli füzeler yapıyorlar neden böyle diyorsun diyebilirsiniz.Ama o şahab füzelerini incelediğinizde Rus füzelerinin allanıp pullanmışı olduğunu rahatça görebilirsiniz.İran’ın amacı kısa sürede nükleer silah üretip ülkesini garantiye almak.İsrail ebedi düşmanı.Bu yüzden İsrail üzerinde teröristçe faaliyetler yürüten Hizbullah’ı destekliyor.Bunu ne kadar inkar etsede istihbarat örgütleri tarafından bu açıkça biliniyor.Coğrafyasının verdiği avantaj ile karadan ülkesine girmeye kalkacak İsrail birliklerini Gerilla taktiği kullanarak kolayca defedebilir.

 

Türkiye

Türkiye bölgenin barış güvercini ! Bölgedeki bütün olaylara barışçıl yaklaşarak Dünya siyasetinde elini güçlendirme çabasında.Bölgenin süper gücü konumunda.İsrail’in müttefiki.İran’a olası bir operasyonda ses çıkarmayacaktır.Çünkü nükleer bir İran , İsrail kadar Türkiye’nin de zararınadır.Olası bir İsrail – İran savaşı ciddi siyasi sonuçlar doğurabilir.Ama bir safta bulunmak yerine tarafsızlık en iyi politika olacaktır.

 

Araplar

Sünni Araplar Şii İran’a karşı ciddi bir kin besliyorlar.İran’ın yüzyıllar sonra bölgede Şiileri başa geçirme çabası ciddi şekilde kızdırıyor Arapları.İsrail ile birçoğunun diplomatik ilişkisi bulunmasa da , açıkça İsrail’e destek vereceklerini yalanlayacak olsalarda bir savaş durumunda İsrail’e ciddi yardımlar yapacaklardır.

 Savaş

 

Olası bir savaş durumunda Türkiye kesinlikle hava sahasını İsrail’e açmamalıdır.İsrail ise Suudi Arabistan üzerinden gitmeyi tercih edecektir.İran nükleer çalışmalarını 100’ün üzerinde bölgede yürütüyor.Bu yüzden İsrail tek sortide bütün bunları yok edemez.İkinci sortiyi gerçekleştirene kadar da İran kendini toparlamış olur.Rusya’dan S-300 Hava savunma sistemlerini envanterine katmış ise ( Resmi kaynaklar tarafından yalanlanıyor ama aldığına dair söylentiler var) İsrail Hava Kuvvetlerine (IAF) ciddi kayıplar verebilir.

“Olası İran-İsrail savaşı ve Türkiye’ye Etkileri” için 27 yanıt

Rusya ile ABD kapışmasıdır bu.Birisi,ABD’nin ortadoğudaki maşası,diğer ise Rusya’nın.Ancak,kaos her iki tarafında işine gelmektedir.Bakınız,MEHDİ İNANCI İLE KAYIP İMAM ÖĞRETİSİ…

Yusufhan,

Yusufhan bu düşüncen bugün için yanlış…Yani en azından resmi olarak bunu beklemen yanlış.Çünkü; Daha dün Obama ve Medvedev tüm ilişkilere yeniden , hiç birşey yaşanmamış gibi başlanmasını önerdiler.İki liderde duruma sıcak baktığını söyledi.Tabi basına yansımayan kısımda neler yaşandı bilemem ama görünürde durum bu.İran-İsrail savaşında iki ülkeyede onlarca ülkeden yardım gelebilir ama ben tek tek incelemek yerine başlığa sadık kalmayı yeğledim.Ama ihtiyac doğarsa onlarca sayfa sürecek teknik ve stratejik analizlerin olacağı bir makalede yazabilirim.

rusya ile abd gecenlerde anlasma saglamisti, nukleer silahlar konusunda, obamanin gelisiyle iliskiler iyi yonde gidebilir. Hypeft dedigin detayli bir makaleye suanda turkiyenin ihtiyaci oldugunu dusunuyorum, bilincsiz ve yanlis dusunen kardeslerimiz cogunlukta.. yusuf mehdi inanci olayini biraz acarmisin :)

Makaleci,

Detaylı incelemeyi en kısa zamanda göndermeye çalışacağım ama işlerim dolayısıyla biraz uzun sürecek.Mehdi inancınıda birazdan açıklarım burdan :) Şimdi yemek vakti !

Mehdi inancı nedir ?

Mehdi inancı; İslam Dünyasına ait olmakla birlikte temelde İsrailoğullaı’nın “Mesih” inancına dayanmaktadır.Mehdilik inancı Kur’an-ı Kerim’de yer almamaktadır.İsrailoğulları’nın Mesih inancı gibi kurtarıcı bolluğa erdirici portresi çizilmiştir bu düşüncede.

Mesih inancı nedir ?

Mesih inancı İsrailoğulları’nın gelecekte bir gün, Hz. Davut soyundan gelen bir kurtarıcının kendilerini bolluk ve bereketliğe erdireceği düşüncesi üzerine kuruludur.

Mehdi Kuranda Yazmıyormu ? Rahatsızmısın ? Tabiki Yazıyor Kuran Okumadıgın Nerden Belli….!

Benim bahsini açtığım Mehdi inancı,kayıp imam ile öğretisi ile alakalıdır.Bildiğiniz üzere,karanlık oluşum(İlluminat,pagan,Tapınak Şovaleyeleri vs.),mesih’in gelmesi için kaos çıkarmak için çalışır.

İran’daki şii inancına göre ise,kayıp imamları gelip Dünyaya hükmedecektir.Onlarda bunun kendi elleri ile geröekleşmesine inandıkları için kaosu kullanmaktadır.Bunu,Hüccetiye adlı,Ahmedinejad’ın da gençliğinde hizmet etmiş olduğu örgüt sağlamaya çalışmaktadır.Özellikle Hizbullah ve Taliban ile iyi ilişkileri vardır.Rusya ile ilişkileri Baba-Oğul gibidir.Rusya,Türkiye’de azımsanmayacak bir istihbarat rolüne sahiptir.Bunuda,maşası İran’a borçludur.

Bakın,geçmişte İran,ABD’nin gizli darbesi ile Laik rejime geçsede,Rusya’nın darbesi ile de Şeriat’ı benimsemiştir.

Bununla beraber,Rusya,Filistin’e 50 adet zırhlı araç gönderecek.Bu durum,ABD tarafından panik ile karşılanmış olmalı ki,yakınlaştılar.

Ancak,şu da bir gerçektir,ABD-SSCB yada Rusya,pek çok kez anlaşmaya varmış ancak,bu kutupları oluşturanların takiyesi nedeni ile yeniden eskiye dönmüştür.

Birde,Türk örgütü vardır.Mu kıtasında Türk’lere rehberlik eden bir örgüttür.Yakında bununla ilgili bir makale yayınalayacağım.Kaynağımda,eski bir özel kuvvet görevlisidir.Bahsettiğim örgütün adı AGARTA’dır.Bahsttiğim kişinin dedeleri köylü olmasına rağmen Runik Türkçe ile yazılar yazan ve inanılmaz robot resimler çizen kişiler imiş.Dediğim gibi,bunları makalede açıklayacağım.Çünkü,bugün bana söylenene göre bu örgüt artık Dünya’yı bazı şeylere hazırlamak istiyor.Bu birazda bilinmeyen tarih ile alakalı bir durum…

Evet Yusufhan’ın İran ve Rusya ile söyledikleri çok doğru.Ancak artık Dünya yeni bir sürece giriyor.

AGARTA konusunu ilkkez duyuyorum, makalenide merakla bekliyorum.Benimde istihbaratçı bir çok tanıdığım var ancak böyle bir şeyden bahsetmediler.

Ayrıca yapacağım teknik analiz sanırım biraz geç kalacak iş için yurt dışına gitmem gerek.

yakın tarihte çıkabilecek bir savaş Türkiye iran’ın yanında olmalıdır. ve abd’siz kendi ayaklarının üzenrinde durabildiğini kanıtlamalıdır. saon günlerde israil-türkiye arası ilişkiler baya bozuk Türkiye tarafsız olup irana da yardım edebilir zaman gösterir. Şu günlerde israilin mavi marmara adlı gemiye saldırmasından sonra istail Türkiyeyi kaybetti. bu BİZİM İÇİN İYİ OLDU DENİLE BİLİR DOST KARA GÜNDE BELLİ OLUR DİYE Bİ LAF VARDIR. ABD YİNE İSRAİLİ KORUMUŞTUR. Türkiyenin rusyaya yakınlaşması lazım pkk yı da israil destekliyor. türkiye güçlü bir ülkedir gücünü göstermenin zamanı geldi.

olası iran israil savaşı 3.dünya savaşının başlamasına neden olabilir.eğer böyle bir savaş çıkarsa iran rusya ve çin i büyük ihtimalle arkasına alır tabi israil de abd ve ingiltereyi.olası mumkun olmayan ama olacak gibi düşünülen savaşta tr nin rolu hiç şüphesizki büyük olur.tr bu savaşta yukarı tükürsem bıyık aşşağı tükürsem sakal misali kayıtsız kalması ve uzak durması ve bu savaş sonunda göreceği zararlar hiç şüphesiz büyük olacaktır.umarım böyle bir şey asla olmaz ama illa tr nin bir saf’a katılacak diye ön görülürse buda rus çin ve iran tarafı olabilir.dünya düzeni artık çok değişmekte…

yukarıdaki makale israilin başbaşligini adeta savunur durumda. Terör örgütü dediğiniz hizbullahı türkiyedeki terör örgütüyle karıştırmayın, nitekim türkiyedeki hizbulvahşet diyeyim, tamamen ergenekonun ürünüdür ve belgelerle sabittir. Filistin hizbullahı ise halkını koruyan haklı bir örgüttür. Söyler misiniz bana filistin işgal edildiğinde hizbullah var miydi? Hizbullahın kurulma sebepleri nelerdir? Filistin neden destek veriyor…? Hizbullaha terörist derseniz o zaman filistinliler de terörist, ha ne dersiniz?

hizbullah olayın farklı ayagıdır kardeş.filistinde hamas denilen legal yollarla halk tarafından secilmis bir yönetimdir.tamamen halk seçmiştir.onu terör örgütü demek dediğin gibi halk i bir terör örgütü olarak gösterir buda mantığa aykırıdır.hizbullah ise lübnanda şii ler tarafından desteklenen bir örgüttür bu örgüt israil i tamamen hazimete uğratmıştır israil in övündüğü tank larının 70 tanesini konserve kutusu gibi yok etmiş israil tarafına ise fransız istihbaratının bilgilerine göre 2500 e yakın askerini telef etmiş ve israil korkusundan ve başarısızlığın ardından geri çekilmek zorunda kalmıştır.israil in asıl amacı dunyanında bildiği gibi musluman halk ı yok etmek olduğundan lübnanda da bu olmuştur.israil izlediği askeri politikalarla ortadoğuda yanlızlaşmaya başarmaktadır.israil devletinin askeri politika izlemesi ve katliamcı olması halkının isteği ile gerçekleşmektedir yani başka bir yönetim gelsede aynı politikalara ve haksız davranışlara devam edecektir bu bir gerçektir.israil belasını dünyanın başına saran ingiltere ve abd dir hiç şüphesiz bu iki ülkenin ortadoğuda uşaklağını yapmak ve bozgun sağlamak için arap yarımadasında bir mantar gibi sırıtmaktadır

ben yukardaki hemen hemen hepsini okumadım.eğer israil-iran savaşı çıakrsa büyük bir ihtimal rusya irana destek verecektir.eğer olası amrekia-iran savaşı çıakrsa benim düşüncemle gine irana destek verecektir.amrekinın sonu olacaktır bununla billikte amrekanın sonu olmakla birlikte israilin en büyük destekçisi ve yardımın en çok geldiği ülke de biteceektir tabii israilide yok edecektir iran ve eğer olursa ALLAH izin verirse ve türkiyenin başına saadet geçerse yani d-8 projesini işleme sokulkursa rusyada girecektir şu anda dünyada 4 ülke bu projeyi başlatmış durumdadır türkiye de girerse tam olucaktır ve dünyada en güçlü devlet d-8 olacaktır rusyada müslüman inş. =)))

yorumun için teşekkürler söz konusu iran israil arasında çıkacak savaş bence onunla sınırlı kalmaz savaş büyür ve ciddi boyutlara varabilir.Eminimki türkiyede israil tarafına bir şekilde dahil edilecek bu israil için çok önemli çin ,rusya,abd araşında savaş çıkma olasılığı yüksek ,abd üsler kurarak ve askerlerini rusya için kullanabileceği adalara ve karışıklık çıkardığı ülkelere yerleştirerek bunu belli ediyor(afganistan,pakistan,ırak,türkiye…..)

hizbullaha terörist örgüt diyorsun, asıl terörist israildir, irana güçsüz demişsin sana bişey söyleyeyim mi türkiye halkı olarak iranın yanında olacağız. o zaman görürsün gücü

tum muslumanlar iyica dinesin bu soyladiklarimi ban bir iranli olarak va devletimi taniyarak soyluyorum iran tum muslumanlari arkasindadir va kurani karim dade soylenmishtir ki israilin sonu gelmishtir va ager tum turk halkida bizim arkamizda olursa bunu rahatjilikla yapabiliriz ayrica shimdi iran bolgede en kuvetli ordu va teknolojiye sahibdir va hizbulehda terorist dayil biz muslumanlarin on cibhesidir kahr olsun israil var olsun musluman

insallah savas cikmaz ama cikarasa burda cin ve russya irani felan desteklemez kesinlikle iran boku yer cunku senin halkin yari ac sen israile kafa tutuyon millein parasinda nuclier silahlara yeriyon kac gun savascak paran var bir ayda isi biter

turkiyede politicasini iyi oynasin yanlis yapanlari desteklemeyelim cunku musluman diye yanlis yanlistir ister musluman olsun istr hiristiyan vesare

Arkadaşların yorumlarına bakıyorumda dünyadan haberlerının olmadıgını savaşları sadece sılahlara baglayanlar veya mezheplere baglayanların hepsı yanılgı içindeler. herhalde kimse kukla rejimlerin neden devrildigini nedenülkeler islama sistemlere geçiş yapmak istemelerini anlamak istemiyor. size biraz açıklayayımda belki ilerde görğrsğnğz ne demek istedigimi. islam aleminin artık batı kapıtalıst rejimlerini eski konıst rejimlerini şifte standartları dıktatörleri kralları ve sultanları hatta laikleri bile istemediklerini anlamadınızmı? artık hiç bir sistemin ömilleti tatmin etmedigini görmüyormusunuz. ümmetin islamdan başka kurtuluşunun olmadıgını islam alemi anladı bu savaşların oluş sebebi hak batıl degılmı? 1400 yıldır bu böyle devam etti ve devam edecek. orta dogu da batıya destek vrenlerın nasıl yıkıldıgını görmedınız mı? batı tek tek kalelerını kaybetmekte islam ümmeti birlige dogru emın adımlarla yürümekte sabırlı bir şekilde. gelecek 20 sene islamın tekarar hakım olmacagı seneler olacak müslümanar savaşa yeni yeni alışmaya başladı. svaşı bırakmayacagınıda herkesçe bilinen bir gerçek. küfür yok oluncaya kadar savaşmak farzdır. gerisi teferuattır. islam ülkeleri temizlenecek davetçiler gece gündüz mılleti biliçnlendirmekte. her ülke payını alacak hak batıl savaşı kızışacak kimmileri cennete kimilerinede chenneme kadar yoları var.

jahil insaniran mileti mi ac?!!!!,iran 8yil soren & tek bashina tom dunyayi karshisina aldi savash da yenilmezlini gosterdi. SEN SOOOOOOS HAYVAN,

Arab bahari yuzunden seriat ile yonetilen ulkelerin baskanlari Turkiyeye iyi bakmiyor ancak onlarda biliyorki dogunun yuzu Turkiye. Tek baslarina bir hicler.. Savas hic cikmasin, yarar degil zarar getirir cunku.. Her iki tarafada..

Hizbullaha terorıst demiş terorıst adam. şeriefiyle inancıyla imanıyla israil kuduz köpeklerini gebertikleri içinmi terorıst diyiyorsun. onlar yüzyıllardır orda yaşayan lüblanlı müslümanlardır. peki gaspçı korsan israil ne zaman geldi ve fiistini işgal etti bu gayri meşru çocuk olan israil amerıkan picidir. islam ümmetinin kalbıne saplanan bir hançerdir. iran a gelince aylı şekilde fuzeleri allayıp pullamışlar diyiyorsun? kendı uçagını üreten nükleer teknolıjı kuran deniz altları gemiler füzeler saldırı helıkopterleri balıtık bılolojık sılahları uutuyorsunuz. sizin söyleminiz tıpkı canavar görmüş ama küçük kızın görmemesi için ona şarkı söyletmeniz gibidir. dünya ırandakı bu hızlı gelısmden dolayı tedırgın korku ıcınde!! sen kalkıp alanıp pullanan rus fuzelerınden bahsedıyorsun. olası ıran ısraıl savasında ne olur sıze söylıyeyımmı? israil harıtadan silinir. her eline silah geçiren müslüman yahudı avına çıkar. safari yapar bu hayvanlar için. bunu biliyormusun. ben şahsen bu savaşın olmasını istiyorum olsunda israil yıllardır ödürdügü masun insanların kanının hesabını versın. hiç bir islam devleti karşı çıkamaz çıkanlar iktidarlarını kaybeder 4 yıl önce gaze saldırsına ses çıkartmayanlar tek tek yıkıldı. bu defa daha büyük olacak. iran gibi 2 tane daha yigit devlet olsaydı bugun sömürülmezdik. delikanlı bir millet Allah yardımcıları olsun guclerıne guc katsın yıgıdı öldur hakkını yeme demısler. tarıh herseyı gusterecek

 

Aslına bakarsanız olası iran israil savaşı mümkün değildir.

İran ABD yada yanlıları tarafından güçsüz biliniyor olsada yanında bulunan ülkeleri iranın güçleri içerisine katmanız gerekecektir.

İran : Son bir kaç yıldır ülke kapılarını tamamen kapatmış savaş stratejisini eskiye oranla %80 geliştirmiş her ne kadar nükleer silah yapımına geçmiş olsada kara orduları orta doğuda ilk sıraları alabilecek kapasiteye sahiptir.İran deyip geçmemek gerekiyor doğrudan israil ile girebileceği bir savaşta iranın kayıbının çok olacağı kesin olsada israilin haritadan silinmesi kesindir.

Ayrıca iran sadece Rusya ya sırtını yaslamamış ! Rusyanında müttefiği olan Çini de unutmamak gerekiyor :) ki bu nedenle olması imkansız bir savaştır.

Rusya Çin bu iki ülkenin güç birleşimi ortada ne teknoloji bırakır ne nükleer silah bırakır 3. dünya savaşı demektir.

 

 

ben israille çıkarlarımızın aynı olduğunu kesinlikle düşünmüyorum. bize bir zararları yok ama Filistindeki, kardeşlerimize nasıl zararı olduğunu söylememe bile gerek yok. olası savaşta eğer Araplar da sırf İran şii diye israili desteklerlerse böl ve yönet oyununun İslam da nasıl işe yaradığını anlayacaklar. zaten hristiyan dünyası katolik ve ortadoks diye bölünmüş durumda amaçları aynı duruma İslam ülkelerine de getirmek. daha duyarlı olmamızı umuyorum. sonuçta hepimiz insan değil miyiz. tahmin ettiğimizden çok daha fazla aynıyız aslında.

bence herkes paranoya olmuş.zaten hristiyanlıkta mezhep oluşturan yani böl yönet oluşturan milletin bizler yani türkler oldugunu bilmeyen yoktur.evet bölüp yönetmek bir bütünü yönetmekten daha kolaydır.ama burda kesinlikle israilin fiilen değil hatta resmen yanında olmalıyız ki zaten böyle olası bir savaşta türkiyenin kesinlikle ısrailin safında olacagını düşünmekten ziyade biliyorum.çünkü sünni türk düşmanı sii iran nükleer bir güç olursa bizim açımızdan iyi olmaz ayrıca eger böyle savaş çıkarsda mutlaka ısrail savaşı türkiyeyle birlikte kazanmalıdır çünkü eger destek verecek olursa elimiz güçlü olur elde edilecek ganimetler üzerindeki haklarda.çünkü iranda ciddi bir türk nüfus var ve iran yenilirse buralar sistematik şekilde bagımsız türk devletlerine bağlanacaktır.türkmenler türkmenistana horasan türkleri özbek yada türkmen devletine ayrıca güney azarbaycanlılarda azerbaycan devletine baglanacaktır.yani burda iranın müslüman olması bizim devletin çıkarları için önemsiz olmalıdır çünkü devletin dini değil bayragı olur.yoksa elhamdülillah bizde müslümanız ama soydaslarımızı ve güçlü türkiyeyi düşünürsek çıkarımız olası savaşta israilin yanı olmalıdır hemde kesinlikle.saygılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.