Günlerdir yazmak isteyip de yazamadığım düşüncelerimi en sonunda yazıyorum. Televizyonda her gün yüzlerce reklam çıkıyor. Bunlar kimi zaman çok kaliteli olsa da genelde dikkate edilmeyecek kadar basit reklamlar oluyor. Ama bir de benim gözümde kötü olan reklamlar var ki, bunlar hakkında bir şeyler söylemeden duramıyorum.

Turkcell firmasının 4 çeker reklamları gerçekten en sevmediğim reklamlar. Bence bu reklamlarda halkı aldatma var. Mesela son reklamda denize açılıyoruz diyerek gemiye biniyorlar. Sanırsınız ki Atlas Okyanusuna gidecekler. İstanbul Boğazı’nda internetin çekim gücünü göstermeye çalışıyorlar.

3G hayatımıza gireli 2 yıl oluyor. Devrim niteliğinde değişiklikler olacak denilerek getirilen 3G hala tüm Türkiye’ye yaygınlaşmış değil. Önce büyük şehirlere, sonra şehirlere, sonra ilçelere verildi. Hatta İstanbul’da 3G hızını ikiye katlayan Çift Taşıyıcı (Dual Carrier) sistemine geçildi. Ama 2 yıldır hala köylere 3G gelemedi. İnternet hızı reklamını İstanbul’un göbeğinde çekeceğinize gelin bizim köyde çekin. Şu an 2G ile 240 Kpbs hıza sahip interneti kullanıyoruz.

Eğer reklam çekecekseniz bir ünlüyle anlaşıp bir sürü para vererek İstanbul’un göbeğinde çekeceğinize Anadolu’nun bir köyünde daha ucuza daha gerçekçi reklamlar çekin. Artan parayı da köy okullarına bağışlayın da işe yarasın.

-Diğer sinir eden reklam Dr Oetker’in supangle reklamı. Anne o gün supangle yapmıştır ve eve gelen herkes anneannenin eve geldiğini sanır. Fikir bizim milletimize yabancı, oynayanlar yabancı. Türkçe dublajla gösterilen reklamlardan biri işte. Yanlışım varsa düzeltin ama torunlarına supangle yapan anneanne mi var Türkiye’de? Yurt dışında yapılan reklamı dublajla Türkiye’de göstermeyin Allah aşkına. Bu milleti ne sanıyorsunuz siz?

Kötü reklamlar yanında beğendiğim reklamlar da oluyor. Mesela gururumuz THY’nin bir reklamı var, ailecek dedeyi uçağa binme konusunda ikna etmeye çalışıyorlar. O da binmemek için çeşitli mazeretler uyduruyor ama hepsi uçakta yapılabilir denince ikna oluyor ve uçağa binerim ama inmem diyor. Neden diye sorulunca, bu rahatlık evde yok diyor. Bence güzel hazırlanmış bir reklam.

NOT: Unutmadan ekleyeyim, bilet fiyatları açısından değerlendirince en pahalı firma THY :)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here